Kariera programisty – od młodszego dewelopera po… Gdzie chcesz dotrzeć?

work-1627703_960_720

Brzydką, niefortunną prawdą, której wielu programistów nie chce stawić czoła, jest to, że wiele karier programistycznych ma swój szczyt i nieuchronny spadek. W końcu będzie trudniej znaleźć i utrzymać pracę jako programista. Wielu odkrywa tę prawdę zbyt późno. Dzisiaj zamierzamy omówić podstawowe informacje dotyczące kariery, o których powinniśmy myśleć, abyście mogli być na to przygotowani.

Odnosimy się tutaj do badań, które wykazały, że efektywny czas kariery programisty jest ograniczony. Pytania, które powstają, są egzystencjalne i poważne.

 • Jak wygląda przyszłość programisty?
 • Jak wygląda ścieżka kariery programisty?
 • Jakie są opcje kariery i oczekiwania dotyczące tych opcji?

Każdy wie, że w końcu programiści mogą zamienić się w menedżerów lub liderów. Jednak wielu programistów nie rozumie oczekiwań i wymagań związanych z pracą, ponieważ bycie menedżerem to inna bajka. Oczywiście, wszyscy mamy menedżerów, ale co to znaczy być menedżerem? Czego można się spodziewać? Jaka jest różnica między kierownikiem średniego szczebla a kierownikiem wyższego szczebla?

Tutaj chcemy pokazać potencjalną ścieżkę kariery od początku kariery technicznej jako młodszy programista na szczyt jako dyrektor ds. technicznych.

Uwaga:

Wiele świetnych karier kończy się w różnych punktach drabiny i pozostaje tam do emerytury. Niektóre kariery nawet pomijają szczeble drabiny. Role zarządzania i przywództwa nie są jednak odpowiednie dla wszystkich i możesz zauważyć, że twoje zainteresowanie zmianami w zarządzaniu na przestrzeni lat też się może zmienić. Mając lat 20 możesz nienawidzić idei bycia menedżerem, ale mając 40 możesz nienawidzić pomysłu napisania kolejnego kodu. Trudno to przewidzieć. Jednak zawsze dobrze jest znać i rozumieć swoje opcje i ich konsekwencje.

Młodszy programista

 • 0-3 lata doświadczenia (zwykle po ukończeniu studiów)
 • Potrafi pisać proste skrypty
 • Posiada wstępne zrozumienie całego cyklu życia aplikacji
 • Posiada wstępne zrozumienie baz danych i usług aplikacji (kolejki, buforowanie itp.)

Kiedy zaczynasz karierę programisty, może to być trudne i frustrujące. Czasem czujesz się niepewnie, nie wiedząc, jak ktoś może pisać tak duże i skomplikowane aplikacje. A w pozostałe dni zastanawiasz się, dlaczego nie awansowałeś na Senior Developera. Patrzysz na innych starszych programistów i myślisz, że robisz to samo, co oni.

Ale cechą młodszego programisty jest brak doświadczenia. Nawet najmądrzejsi i najszybciej rozwijający się programiści nie byli narażeni na wystarczającą liczbę przypadków kodu, aby mieć mądrość starszego programisty. W kategoriach programistycznych jedna forma mądrości znana jest jako wzorce projektowe oprogramowania. Chociaż możesz czytać książki o wzorcach, musisz napisać wystarczająco dużo złych kodów w swojej karierze, aby głęboko zrozumieć wartości wzorców oprogramowania.

Starszy programista

 • 4-10 + Lata doświadczenia
 • Potrafi pisać złożone aplikacje
 • Posiada dogłębne zrozumienie całego cyklu życia aplikacji
 • Posiada dogłębne zrozumienie baz danych i usług aplikacji (kolejki, buforowanie itp.)

Starszy programista to typowa rola dla ludzi, którzy naprawdę dobrze budują całe aplikacje na dużą skalę. Większość kariery programisty można spędzić jako starszy programista. W rzeczywistości, jeśli nie znosisz zarządzania i po prostu lubisz kodować, możesz być starszym programistą w ramach całej swojej kariery.

Artykuł powstał we współpracy z Vernity.

 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*