Kim jest i jaki zawód wykonuje Florystka/Kwiaciarka?

florist-shop-10

“Czymże jest zatem świat – i co jest światem? Świat wiatrem, falą i więdnącym kwiatem.”- Jacek Dehnel

Zawód florystyki/kwiaciarki, to zawód nie dla każdego. Człowiek zajmujący się kwiatami musi posiadać 100 % estety, czyli kogoś „odczuwającego zmysłami”. Esteta, to osoba potrafiąca dostrzec, wyróżnić rzeczy piękne, wrażliwa na piękno, którego jest znawcą. Nie każdy to potrafi. Aby dostrzec piękno świata flory, potrzeba dużo wrażliwości, optymizmu, delikatności. Kwiaty, to też żywe stworzenia i wymagają pełnego zaangażowania w ich „świat”. Florystka to ktoś, kto rozumie ich piękno. Dostrzega je wszystkimi swoimi zmysłami. Zapach, kolor, delikatność płatków, niestałość i kruchość życia. Wszystko to daje florystyce satysfakcję z jej zawodu. Ponieważ może ingerować w światy, których nie dostrzega nikt inny. Ponieważ może być niejako stworzycielem piękna i to piękno dawać innym, czyli kupującym wszelkiego rodzaju bukiety. To praca bardzo wymagająca. Każdy zrozumie, iż nie da się połączyć tulipana z ostem. Florysta też to rozumie. Jednak gdyby spróbował, kto wie, czym by się to zakończyło. Kto wie, co mogłoby wyniknąć z połączenia róży z wiązem, albo gardenii z jemiołą. Zawód florysty, to nie tylko połączenia roślin. To estetyka w pełnej okazałości. Można próbować zostać florystą. Ale ten kto zostanie, będzie niejako królem świata flory.

Kto może zostać florystą?

“Są ludzie pozbawieni poczucia czasu. Chcą zrywać kwiaty, które się jeszcze nie stały kwiatami: i wtedy okazuje się, że nie ma kwiatów.” – Antoine de Saint-Exupéry.

To dobre pytanie: Kto może zostać florystą? Na pewno ktoś, kto rozumie florę, potrafi ją zespolić razem, wierzy w swoje możliwości oddziaływania na siły przyrody, oraz wie, że rośliny nie żyją długo, szczególnie wtedy, gdy je ktoś ścina. Np. goździk po ścięciu chciałby aby wsadzono go do wody z cukrem, wtedy będzie długo istniał i zachwycał swoim zapachem. Inne rośliny także mają swoje „zachcianki”. Ale to wie tylko florysta, także doświadczona kwiaciarka. Więc kto może zostać florystą? Każdy, kto czuje ku temu predyspozycje i miłość do świata flory. Bardzo łatwo jest kochać stworzenia futerkowe jak np. koty, psy itp. Ale kto potrafi pokochać osty, tulipany, storczyki, czy róże? Szczególnie wtedy, gdy przy przycinaniu boleśnie skaleczyły nas w ręce, albo i nawet twarz? Tylko ten, co potrafi dostrzec piękno świata flory, może się z nim zaprzyjaźnić i czerpać z niego profity. A profitów jest dużo. I nie każdy potrafi je dostrzec. Doświadczony florysta upięknia świat w sobie tylko znajomy sposób. Jego piękność nie szpeci. Jego piękność jest doskonała, ponieważ brnie w doskonałość natury. A tej chyba nikt nie zaprzeczy.

Co z zawodem florystki?

“A z kolei najnieszczęśliwsze życie ma swoje słoneczne godziny i swoje ubożuchne kwiatki szczęśliwości, rozsiane wśród piasku i kamieni.” – Hermann Hesse “Wilk stepowy”

Poeta może zostać florystą, a i florysta może zostać poetą. „Kiedy nie stanie mi mojej odwagi wezmę kwiat i będę nim walczył…” – mówi poeta. Piękno dzisiejszego świata jest niezaprzeczalne. Ale bez kwiatów, to piękno zubożeje i zaginie. Florysta to ktoś, kto utrzymuje to piękno na powierzchni ludzkiej świadomości. To przez ten zawód możemy cieszyć się doskonałością natury i jej pięknem. Kiedy spotkasz na swej drodze stokrotkę, co robisz? Pójdziesz dalej? Ale czy po niej? A jakie to ma znaczenie? To właśnie florysta powie ci, jakie ma znaczenie dla piękna flory i tego świata, zwykła stokrotka. Nikt nie chciałby żyć bez zapachu róż, oraz doskonałości stokrotek. Florysta dostrzeże ich piękno i moc, oraz sprawi, że właśnie ta stokrotka dostarczy każdemu niezapomnianych wzruszeń i niezaprzeczalnych przyjemności wzrokowych. Chciałabym żyć w świecie, w który nie ma innych problemów, pomijając te o układaniu bukietów, oraz doborze właściwych kolorów i sentencji ogólnego efektu. Jeśli ktoś chce zostać florystą, wystarczy spojrzeć na jesienny ogród. Dostrzec spójność kolorów i spokój, jaki ofiaruje nam nasza natura. Także, co chce nam powiedzieć.

Autorem artykułu jest strona, na której opisano historię święta 8 marca (Dzień Kobiet) 

dzien-kobiet-8-marca-tulipany

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*