Kim jest i jak wygląda praca Wodzireja weselnego?

Ślub jest jednym z najważniejszych momentów w życiu każdej pary. Wesele jest jego uwieńczeniem, chwilą dobrej zabawy i możliwością podziękowania rodzinom i przyjaciołom za wsparcie. Zwłaszcza w przypadku większych zabaw nieodzowna jest obecność wodzireja weselnego, który w profesjonalny sposób pokieruje wydarzeniem.

Obowiązki wodzireja

Wodzirej jest osobą odpowiedzialną za dobrą zabawę na weselu. Każda część wydarzenia powinna zostać przez niego zapowiedziana i poprowadzona w ten sposób, by każdy uczestnik dobrze się bawił – nawet ci bardziej nieśmiali. Praca wodzireja rozpoczyna się już od wskazania miejsc wszystkim gościom. Jego zadania to również zapowiadanie zabaw weselnych, niespodzianek kulinarnych, ale także wspólne śpiewanie z gośćmi, czy nauka kroków do prostych tańców takich jak Kazaczok czy Kankan. To osoba prowadząca animacje, ale w sposób zabawny, a nie żenujący dla niektórych gości. Wodzirej musi być duszą towarzystwa i posiadać niesamowite zdolności socjalne, które pozwolą mu na wypełnianie swoich obowiązków. Najczęściej karierę w tym zawodzie rozpoczyna się przypadkiem, od DJ-owania na tego typu imprezach. Obserwując pracę innych wodzirejów, osoba odkrywa w sobie naturalne zdolności do prowadzenia tego typu imprez. Niestety, nie jest to praca, której można się nauczyć. Z takimi umiejętnościami trzeba się urodzić.

Zlecenia

Dla wodzirejów bardzo ważna jest dobra opinia i zlecenia pozyskiwane przez polecenia zadowolonych klientów. Zwłaszcza w dobie Internetu, gdzie bez ograniczeń można wymieniać się poglądami i ocenami usług konkretnych osób z imienia i nazwiska. Warto również samemu zamieszczać ogłoszenia, by stać się bardziej widocznym na rynku. To właśnie sieć jest miejscem, gdzie pozyskuje się największą liczbę klientów. By móc rozwinąć skrzydła i konkurować z bardziej doświadczonymi wodzirejami, bardzo często trzeba obniżać ceny swoich usług do minimum. Zakładając, że osoba początkująca nie pozyska więcej zleceń niż jedno w ciągu dwóch miesięcy, to zarobek nie jest wysoki. Warto więc, by bycie wodzirejem było zajęciem dodatkowym, wykonywanym po godzinach w weekendy. Po zdobyciu renomy i pewnej stabilizacji w ilości obsługiwanych wesel, można zarabiać całkiem sporo. Za jedną imprezę, wodzirej kasuje około 2 tysięcy złotych, co przy czterech weselach w miesiącu daje już całkiem pokaźną kwotę. Można również próbować zawrzeć niepisaną umowę z domami weselnymi, które będą polecać danego wodzireja niezdecydowanym jeszcze młodym parom.

Szczegóły wesela

Koniecznym elementem pracy wodzireja jest również przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z młodą parą dotyczącego ich oczekiwań. Trzeba uzgodnić wszystkie gry i zabawy, które mają się pojawić na weselu, ewentualne tańce oraz gust muzyczny zamawiających. Młodzi bardzo często sami nie wiedzą, czego oczekują od tego najważniejszego w ich życiu wydarzenia. Zdarza się również, że działają pod głęboką presją rodziny, która stawia swoje wymagania. Trzeba być świadomym, że znalezienie kompromisu i wyreżyserowanie imprezy odpowiadającej wszystkim nie jest łatwym zadaniem. Nieraz zdarzają się sytuacje, gdzie klient zmienia ustalenia na chwilę przed albo już w trakcie wesela. By móc podołać takim wymaganiom, trzeba charakteryzować się niesamowitą elastycznością i znajomością zarysu takich imprez. Szacuje się, że dobrej klasy wodzirej powinien znać przynajmniej 70 zabaw i tańców weselnych oraz umieć je poprowadzić.

Kilku ludzi, jedno ciało

Praca wodzireja, choć wydaje się łatwa i przyjemna, wcale taka nie jest. Jedna osoba mistrza ceremonii musi być nie tylko dobrym koordynatorem i konferansjerem, a również tancerzem, muzykiem, animatorem, nauczycielem, ale także psychologiem. Warunki, w jakich wodzirej musi pracować, też nie są najłatwiejsze. Wesela często trwają przez kilkanaście godzin, są głośne, a uczestnicy bardzo szybko tracą trzeźwość. Niezbędne są wrodzone predyspozycje do takiego rodzaju pracy. W dużej mierze to właśnie od wodzireja zależy, czy wesele będzie udane, czy okaże się klapą. To duża odpowiedzialność. Mowa przecież o najważniejszym wydarzeniu w życiu kochającej się pary.

Informacje na temat pracy wodzireja uzyskaliśmy dzięki pomocy serwisu dj na wesele – zajmującego się obsługą muzyczną wesel.

1 odpowiedzi "Kim jest i jak wygląda praca Wodzireja weselnego?"

  1. Dobry wodzirej i dobre jedzenie to podstawa udanego wesela. My mieliśmy szczęście. Wodzirej Pan Jacek Krzywy z Wodzisławia – pozdrawiam! :) A katering z http://www.gospodacatering.pl. Było cudnie :)

Twój adres email nie będzie widoczny.