Architektura krajobrazu – tak, tego można się nauczyć

pTransbayTerminal_60007

Wśród różnego rodzaju atrakcyjnych kierunków studiów oferowanych przez Gdańską Szkołę Wyższą jest również architektura krajobrazu. Wielu osobom może wydawać się, że studia te skierowane są do osób posiadających szczególne uzdolnienia i predyspozycje – nic bardziej mylnego, bowiem architektura krajobrazu to coś, czego można się nauczyć. Niezbędne są jednak chęci. Architektem krajobrazu może zostać również osoba potrafiąca w sposób niekonwencjonalny ujmować różnego rodzaju problemy. Praca jako architekt krajobrazu może być bardzo ciekawym i satysfakcjonującym zajęciem, dziedzina ta jest bowiem związana z kształtowaniem przestrzeni życiowej człowieka, wykorzystując przy tym roślinność, elementy wodne i oczywiście architektoniczne. Tego typu zajęcie to oczywiście wiedza techniczna, jednakże zawód pozwala również na rozwijanie się w sferze związanej z szeroko pojętą sztuką. Wykonywanie pracy architekta krajobrazu daje wiele możliwości podczas projektowania przestrzeni, wyobraźnia będzie zatem nieoceniona.

Etap edukacji

Tytuł architekta krajobrazu uzyskać można po ukończeniu studiów wyższych proponowanych przez Gdańską Szkołę Wyższą. Kierunek studiów wymaga od studenta przede wszystkim dużego zaangażowania oraz chęci do poszerzania posiadanej wiedzy oraz zdobywania nowej.  Wśród przedmiotów, które znajdują się w programie nauczania studiów na kierunku architektura krajobrazu znajdują się między innymi rysunek i rzeźba, podstawy prawne inżynierii krajobrazu, biologia roślin, ekologia, rewitalizacja krajobrazu, grafika inżynierska, wykonywanie projektów czy też historia architektury i urbanistyki.

Nabywanie konkretnych umiejętności

Podczas trwających siedem semestrów studiów inżynierskich student zdobędzie wiedzę obejmującą nauki przyrodnicze, nauki rolnicze i nauki techniczne. Studia dają również możliwość zdobycia umiejętności wykorzystania przyswojonej wiedzy w praktyce, a co za tym idzie – podczas wykonywania pracy zawodowej. W trakcie studiów nie zostaną również pominięte takie aspekty jak zdobycie umiejętności kształtowania obiektów architektury krajobrazu, a wszystko to zgodnie z potrzebami użytkowymi, psychicznymi oraz biologicznymi człowieka. Zajęcia przygotowują absolwentów między innymi do wykonywania prac inwentaryzacyjnych obiektów architektury krajobrazu, wykonywania ocen szaty roślinnej, wykonywania projektów związanych             z zagospodarowaniem krajobrazu i elementów ich wyposażenia. Ponadto absolwent może również kierować oraz nadzorować roboty realizacyjne i pielęgnacyjne w obiektach.

Praca dla absolwentów

Absolwenci architektury krajobrazu mogą podjąć pracę w jednostkach zajmujących się opracowywaniem projektów zagospodarowania obiektów architektury krajobrazu, jednostkach realizujących i pielęgnujących obiekty, jak również jednostkach administracji rządowej  i samorządowej. Architekt krajobrazu może znaleźć zatrudnienie w takich miejscach jak instytucje publiczne, administracja państwowa, w miejscach mających wpływy na kształtowanie przestrzeni. Ukończenie architektury krajobrazu umożliwia również zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności do prowadzenia własnej firmy, oferującej atrakcyjne i coraz bardziej pożądane usługi. Aby zostać studentem architektury krajobrazu warto zapoznać się z informacjami znajdującymi się na stronie internetowej gsw.gda.pl.

O autorze

Kamil Biegun
Kamil Biegun
Urodzony w Krakowie, Zeszłoroczny absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Hobby: dobra książka, biwak, kajaki.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*