Kilka pomysłów na obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

oszczedzania

Głównym założeniem każdego biznesu jest zarobić jak najwięcej przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów, jakie pojawiają się w przedsiębiorstwie albo przynajmniej ich zbilansowaniu. Zasada ta ma znaczenie jednak tylko wtedy, gdy w każdej firmie odbywa się prawidłowe zarządzenie procesami i utrzymywanie ich na odpowiednim poziomie zaangażowania nie tylko kosztowego, ale również i czasowego. Nie warto, bowiem tracić swojego cennego czasu na niektóre procesy skoro można je wykonać znacznie szybciej i w ten sposób zaoszczędzić swoje środki finansowe. Jednak, aby tak się stało to najpierw trzeba poznać wszystkie niezbędne możliwości, jakie daje przedsiębiorcom rynek albowiem to on jest głównym pomysłodawcą.

Po pierwsze outsourcing płac i kadr

Nie od dziś wiadomo, że jak ktoś jest od wszystkiego to najczęściej jest od niczego. A zatem również i w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej nie da się samodzielnie prowadzić księgowości, chodzić i wyjaśniać sprawy w urzędach czy też negocjować wszystkich elementów prawnych. Warto, więc przekazać te procesy firmie zewnętrznej. Takiej, która zorganizuje to wszystko. Jak to się odbywa? Zadaniem przedsiębiorcy pozostaje jedynie odnalezienie odpowiedniego podmiotu gdzie na rynku znajduje się ich bardzo wiele. Outsourcing, czyli przekazanie działań firmie zewnętrznej, która zajmie się naliczaniem wynagrodzeń w naszym przedsiębiorstwie, wszystkich zobowiązań z tego tytułu oraz będzie prowadzić niezbędną dokumentację. A wszystko na podstawie wykupionego abonamentu, który przedsiębiorca będzie płacił, co miesiąc, odliczy sobie od podatku dochodowego i VAT a także nie będzie ponosił kosztów składek zusowskich pracownika administracyjnego lub nawet całego działu kadrowego. Nie poniesie również kosztów niezbędnych do przygotowania odpowiedniego miejsca pracy dla działu kadr, miejsca na dokumentację i innych podobnych elementów. Warto, więc zainwestować w ten proces i cieszyć się z oszczędności. (więcej o kursach kadr i płac dowiesz się np. na stronie hrl.pl)

Leasing samochodów i maszyn

Finansowanie floty pojazdówKolejnym sposobem na oszczędności w biznesie jest leasing samochodów i innych maszyn. Jest to proces, w którym zobowiązujemy się do uiszczenia, co miesięcznej raty leasingowej a po za kończeniu okresu tego leasingu mamy możliwość wykupu samochodu. W tym czasie nie ponosimy jednak kosztów napraw samochodu lub jego ubezpieczenia. Interesuje nas jedynie paliwo. Koszty są, zatem znacznie mniejsze a w przypadku ewentualnych zdarzeń losowych będziemy jedynie partycypować w części kosztów związanych z naprawą a nie będziemy musieli ponieść ich całkowicie. Samochody leasingowe mają, bowiem wykupione odpowiednie ubezpieczenie auto casco, które pozwoli skutecznie uchronić przedsiębiorcę przed podobnymi kosztami. Podobna z resztą sytuacja ma miejsce w przypadku leasingu maszyn, kiedy to zasady funkcjonowania takiej działalności są bardzo podobne.

Automatyzacja procesów

Kolejnym w zasadzie najbardziej rozbudowanym procesem w firmie pozwalającym na uzyskanie odpowiednich oszczędności jest automatyzacja procesów. Odbywająca się najczęściej pod względem elektronicznym. Mianowicie dotychczas realizowane ręcznie procesy przenosi się do wersji elektronicznej. Najlepiej online dostępnej poprzez przeglądarkę internetową z każdego miejsca na ziemi. Dzięki temu nie tylko nie trzeba posiadać konkretnych zasobów komputerowych, ale również nie ma konieczności posiadania konkretnego pomieszczenia na dokumenty, kupować materiałów biurowych czy też prowadzić jakiekolwiek korespondencji tradycyjnej. Wszystko odbywa się drogą elektroniczną i jest tak samo formalne i wiążące jak miałoby to miejsce w formie tradycyjnej. Dodatkowo bardzo często do obsługi tego typu działań potrzeba znacznie mniej osób niż miałoby to miejsce w formie tradycyjnej.

Wszystkie wspomniane oszczędności w prosty sposób ukazują jak dzięki pomocy firm zewnętrznych uda się zaoszczędzić w biznesie odpowiednie środki finansowe. Są one bardzo ważne. Aczkolwiek nie najważniejsze. Bo tak samo ważny albo nawet bardziej jest czas, którego oszczędności są na wagę złota. Mianowicie dzięki zleceniu konkretnych prac innym firmom zewnętrznych a zatem dzięki przeprowadzonemu outsourcingowi ma się go znacznie więcej na bieżącą działalność i inwestycje. Firma jest, zatem w stanie uzyskiwać znacznie większe zyski albowiem wykona więcej swoich prac i zleceń, na które do tej pory brakowało czasu. Był on, bowiem przeznaczony na czynności administracyjne.

1 odpowiedzi "Kilka pomysłów na obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej"

  1. Krzysztof Krzępek | 1 czerwca 2016 at 07:04 | Odpowiedz

    Warto też wspomnieć o bezgotówkowych samochodach zastępczych z OC w razie wypadku/kolizji. To też dla nas duża oszczędność ponieważ wszystko odbywa się bez udziału naszych pieniędzy firmowych. A wiadomo, że kierowcy niezbyt szanują służbowe samochody i o kraksę nie trudno. Wiecej info o bezgotówkowych samochodach z OC na zastepczy.org – warto poczytać.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*