Jak zaoszczędzić na służbowym samochodzie?

auto

Jak zaoszczędzić na służbowym samochodzie to dylemat większości przedsiębiorców, zwłaszcza w czasach kryzysu?

Oto kilka praktycznych porad

Po pierwsze wybierz samochód dopasowany do swoich potrzeb. Bardzo dokładnie zastanów się, jakie auto idealnie sprawdzi się w twojej firmie. Jakie parametry auta będą optymalne? Na tę doskładaną analizę powinny składać się trzy podstawowe grupy czynników:
– funkcjonalne,
– kosztowe
– serwisowe.

Dopasuj samochód na miarę swojej firmy

W zależności od rodzaju działalności przedsiębiorstwa, samochody służbowe będą spełniała różnorakie funkcje. Dlatego też przed dokonaniem wyboru klas samochodów powinno się przyjąć założenia konkretnych funkcjonalności oraz przeznaczenia w firmie.

Dla handlowca idealnym będzie samochód klasy B lub C. Natomiast dla firmy budowlanej czy remontowej idealny będzie samochód typu bus.

Jak zaoszczędzić na samochodzie służbowym?

Po pierwsze nauczmy się oszczędzać. Gdy kupujemy samochód w salonie samochodowym zapytajmy o wszystkie możliwe rabaty. Nierzadko wysokość rabatu przyznawanego przedsiębiorstwu finansującemu zakup samochodu określonej marki jest niebagatelna i nie jest możliwa do uzyskania, gdyby przedsiębiorstwo samo chciało kupić dla siebie określony model auta. Kwota rabatu jest uzależniona od polityki producenta ewentualnie importera odnośnie konkretnego modelu samochodu.

Ropa czy benzyna? Oto jest pytanie?

Bardzo istotne są także poszczególne pozycje kosztowe, które powstają w chwili codziennej eksploatacji. Są to oczywiście koszty paliwa stanowiące jedną z najbardziej znaczących pozycji w całości budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na eksploatacje samochodu służbowego. Powinno się uwzględnić planowane przebiegi aut oraz odpowiedzieć sobie na pytanie:, jaki typ silnika będzie nam się bardziej opłacał: diesel czy benzynowy?

Pojazd prosto z wypożyczalni samochodów

duży wybór rowerów sklep Kazoora Warszawa UrsynówInnym sposobem na uzyskanie oszczędności jest rezygnacja z zakupu samochodów służbowych. Oczywiście nikt nie oczekuje, że firma nagle każe swoim pracownikom jeździć rowerami. Warto zastanowić się nad możliwością wypożyczenia samochodu (zobacz ofertę na przykładowej wypożyczalni samochodów z Gdańska). W ostatnim czasie karierę robi wynajem długoterminowy, który jest świetną alternatywa dla zakupów własnej floty aut służbowych. W Polskich warunkach umowy najmu długoterminowego samochodu zawiera się zazwyczaj na dwadzieścia cztery miesiące, ale nie jest to sztywna reguła.

Wynajem długoterminowy jest szczególnie atrakcyjny dla małych i średnich przedsiębiorstw, pozwala w znaczący sposób ograniczyć koszty związane z eksploatacją samochodów służbowych.
Miesięczne koszty są z reguły sporo niższe, aniżeli w przypadku leasingu tego samego modelu, przez ten sam okres czasu. Opłaty miesięczne za wynajem można bez większego problemu wliczać, jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej, przez co odprowadzany jest niższy podatek, czysta korzyść dla naszej firmy. Po zakończeniu umowy, auto pozostaje własnością wypożyczalni.
Cały problem związany ewentualną ze sprzedażą samochodu po wynajmie długoterminowym leży tylko i włącznie po stronie wypożyczalni. To ogromna wygoda, kiedy nie trzeba martwić się niepotrzebnym już pojazdem.

Inne zalety takiego rozwiązania?

Jest ich bardzo wiele. Oto te najważniejsze.

Po pierwsze w razie jakiegokolwiek zdarzenia na drodze klient otrzymuje do swojej dyspozycji samochód zastępczy, oczywiście jedynie w przypadku, kiedy jest to przewidziane w umowie. W szczególności klienci, którzy chcą mieć pewność w sytuacjach, gdy dochodzi do nieodziewanej awarii samochodu, wtedy ten zapis bardzo ułatwia życie…

Wynajem długoterminowy to także uproszczona księgowość. Klient otrzymuje tylko jedną fakturę uwzględniającą nadobowiązkowo serwis, jakąś naprawę czy ubezpieczenie. Po upływie terminu umowy klient ma możliwość wykupienia samochodu na własność. Jeżeli mimo wszystko nadal pragnie korzystać z wypożyczalni podpisuje kolejną umowę i a po chwili otrzymuje nowe auto do swojej dyspozycji.

Wynajem długoterminowy to bardzo ciekawa opcja dla każdej firmy z pewnością warto wziąć ją pod uwagę.

1 odpowiedzi "Jak zaoszczędzić na służbowym samochodzie?"

  1. A co Państwo powiecie o wypożyczaniu samochodów? Jak się mają koszty związane z takim wypożyczeniem w stosunku do kupnu auta w leasingu? Czy są jakieś dane tego typu? Zamierzam właśnie zdecydować się na którąś z opcji.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*