Kariera zawodowa w Wojsku Polskim

kariera-w-wojsku-polskim

Każda kariera wymaga wiele czasu i poświecenia. Wyjątkiem nie jest także wojsko. Tutaj szczególnie trzeba się napracować, aby zdobyć upragniony awans. Jak wszyscy wiemy w wojsku przede wszystkim ceni się siłę fizyczną i sprawność, dlatego nie jest to miejsce dla osób słabych i bez silnej woli przetrwania i samodoskonalenia. Na początek dobrym przykładem drogi kariery wojskowej może być wojsko lądowe.

Kariera w wojskach lądowych

Stopni wojskowych w wojsku lądowym jest wiele. Dzielą się na korpusy. Są to: korpus szeregowych, a w nim: szeregowy, starszy szeregowy. Korpus podoficerów: kapral, starszy kapral, plutonowy, sierżant, starszy sierżant, młodszy chorąży, chorąży, starszy chorąży, starszy chorąży sztabowy. Korpus oficerów młodszych: podporucznik, porucznik, kapitan. Korpus oficerów starszych: major, podpułkownik, pułkownik. Korpus generałów: generał brygady, generał dywizji, generał broni, generał. A na samym końcu piramidy stopni wojskowych stoi marszałek.

Awanse w Wojsku Polskim

Młody, sprawny mężczyzna, rzadziej kobieta, od stopnia zwykłego szeregowego może awansować aż do rangi najwyższej, czyli marszałka. Jednakże nie można się oszukiwać, że przyjdzie to łatwo lub tylko za sprawą znajomości. Aby przechodzić na kolejne wyższe stopnie należy wykazywać się coraz większą inteligencją i sprawnością. Dlatego jednym z wielu kluczy do sukcesu są regularne treningi, szkolenia wojskowe i samo-rozwijanie się. Każde staranie będzie nagradzane, ale niestety bez szybkich postępów i pozytywnego wyróżniania się na tle grupy bardzo długo trzeba będzie walczyć o awans. A nawet jeśli do końca swojej wojskowej kariery będzie się szeregowcem to nie ma powodów do zmartwień. Szeregowiec przecież ma dużo mnie obowiązków niż wyżsi rangą koledzy. Trzeba szukać plusów w każdej sytuacji. Zwykły szeregowy lub podpułkownik nie muszą martwić się o planach walki w razie wojny ani nie posiadają aż takiej odpowiedzialności za innych żołnierzy. Ale nie można też zapominać o NSR, czyli Narodowe Siły Zbrojne. Co to takiego? Jest to dobrowolna służba wojskowa dzięki której także można robić niezłą karierę. A robienie kariery w wojsku jest bardzo opłacalne.

Wyższy stopień to wyższy zarobek

Przede wszystkim im wyższy stopień tym większy zarobek, a także gwarantowane dodatki mieszkaniowe lub mundurówki. Jest to dobre wyjście dla osób nie chcących wiązać całego swojego życia z wojskiem, a tylko jego część. Jednakże i tutaj pojawiają się wymagania dotyczące przyjęcia. Kandydat musi posiadać obywatelstwo polskie i oświadczenie o niekaralności. Także wykształcenie ma wpływ na stopień o jaki stara się potencjalny rezerwista. Wykształcenie gimnazjalne pozwoli jedynie na zrobienie kariery jako szeregowy, bez dużej szansy na wyższe stanowisko. Ktoś polujący na stanowisko oficera, przede wszystkim musi uzbroić się w cierpliwość i znaleźć swój dyplom ze studiów. Wtedy może marzyć nawet o zostaniu oficerem. Jednakże im bardziej człowiek sprawy tym łatwiej mu to przyjdzie. Bez testów sprawnościowych nikt nie zostanie przyjęty do NSR. Obowiązują również testy z danej specjalności wojskowej o jaką ubiega się kandydat. Droga przez NSR jest także dobra drogą do zrobienia wojskowej kariery i warto o niej pomyśleć podejmując decyzję o powiązaniu swojego życia z wojskiem.

Kariera w marynarce

Dla osób kochających wojsko i morze idealnym rozwiązaniem będzie wstąpienie do marynarki. Tak jak w wojsku lądowym są tam korpusy, a w nich poszczególne stopnie wojskowe. Korpus marynarzy: marynarz, starszy marynarz. Korpus podoficerów: mat, starszy mat, bosmanmat, bosman, starszy bosman, młodszy chorąży, chorąży marynarki, starszy chorąży marynarki, starszy chorąży sztabowy marynarki. Korpus oficerów młodszych: podporucznik marynarki, porucznik, kapitan marynarki. Korpus oficerów starszych: komandor podporucznik, komandor porucznik, komandor. Korpus admirałów: kontradmirał, wiceadmirał, admirał floty oraz admirał. Tak jak w wojsku lądowym, aby zrobić karierę trzeba się stale rozwijać i ćwiczyć. Zazwyczaj zaczyna się od najniższych stopni, ale osoby będące na wysokich stanowiskach są dowodem na to, że swoja ciężką pracą można zajść wysoko w randze Wojska Polskiego.

5 odpowiedzi "Kariera zawodowa w Wojsku Polskim"

  1. Lanie wody to jest a nie przepis jak zrobić karierę w wojsku. Czy naprawdę uważasz, że bycie szeregowcem w czasie wojny, to świetne miejsce? A kto idzie na pierwszy ogień? Poza tym po 12 latach służby takiego szeregowego się żegna, więc trudno nazwać to karierą.

  2. ” Ale nie można też zapominać o NSR, czyli Narodowe Siły Zbrojne” Kto to pisał? NSZ są to Narodowe Siły Zbrojne a NSR są to Narodowe Siły Rezerwowe.

  3. Co za bzdury. Po pierwsze osoba która nie ukończyła studiów oficerskich nie może zostać oficerem, więc zwykły szeregowy nie zostanie sobie generałem dywizji bo musi mieć wyższe wykształcenie, szeregowy nawet żeby zostać podoficerem musi się nieźle namęczyć. I co do stopnia jakim jest marszałek, ostatnim marszałkiem Rzeczpospolitej Polski był Józef Piłsudzki, więc niezłe ściemy walicie w tym artykule.

  4. Wydaje mi się że, wiele osób jest na wysokich szczeblach po znajomości a wiele skończy z niczym nawet jak będzie znacznie lepsza od tych szybkich pleców których tam jest ogromna ilość.

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. załóż sklep internetowy

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*