Kariera w zawodzie montera konstrukcji budowlanych

man-lifting-wooden-beams-against-blue-sky

Praca montera konstrukcji budowlanych polega na montażu elementów wykonanych z różnych materiałów w jedną stałą konstrukcję na potrzeby budownictwa mieszkaniowego lub użyteczności publicznej. Może być to drewno, stal lub żelbeton. Wykwalifikowany pracownik tego zawodu może także konserwować i naprawiać istniejące już konstrukcje.

Szkoła

By móc wykonywać ten zawód niezbędne jest ukończenie szkoły o odpowiednim profilu, która oferuje kurs zawodowy w tym zakresie. Liczba godzin, jakie trzeba poświęcić na odbycie kursu, jest dosyć spore, gdyż liczy sobie 350 godzin na przygotowanie do zawodów w obszarze budowlanym i 600 godzin już końcowej specjalizacji montera konstrukcji budowlanych. To daje pół roku intensywnej nauki przy założeniu standardowego ośmiogodzinnego dnia pracy. Standardowo nauka trwa półtora roku w trybach stacjonarnym lub zaocznym. Jest to konieczne, gdyż monter konstrukcji to zawód odpowiedzialny. Jakikolwiek błąd może oznaczać zawalenie się budynku w przyszłości. Kurs zawodowy nie tylko obejmuje przygotowanie do pełnienia konkretnej funkcji na placach budowy, ale także podstawy zarządzania własną firmą i etykę zawodową. By móc uczęszczać do szkoły, wystarczy mieć skończone gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową. Sama nauka może odbywać się zarówno w szkołach zawodowych, jak i specjalnych placówkach organizujących kursy zawodowe lub kursy kompetencji zawodowych.

Na budowie

Budowlani 24Pracownik wykształcony może należeć do jednej z pięciu podstawowych ekip budowlanych. Zespół obsługi maszyn koordynuje i obsługuje żurawie budowlane, podnośniki i inne urządzenia tego typu.Zespół kierowników linowych jest odpowiedzialny za końcowe przygotowanie danego elementu do wbudowania i wliczenia w poczet konstrukcji – od zamontowania na haku maszyny budowlanej przez pomoc w kierowaniu transportem za pomocą specjalnych lin. Od momentu dostarczenia elementu na końcowe miejsce, obowiązki przyjmuje zespół montażowy, który zwalnia go z haków, umieszcza wstępnie na swoim miejscu i stęża za pomocą specjalistycznych urządzeń. Zespół rektyfikacyjny odpowiada za końcowe już pomiary dotyczące połączenia elementów w konstrukcję, zabezpiecza otwory, wykonuje poręcze ochronne. Przygotowuje wszystko pod samo łączenie konstrukcji budowlanej. No i wreszcie ostatni w hierarchii jest zespół montażowo-wykończeniowy, który zajmuje się ostatecznym i trwałym łączeniem części w jedną stabilną konstrukcję. Do ich obowiązków należy spawanie, zapełnianie zaprawą, ale także malowanie niezbędnych fragmentów. Jak widać, praca montera konstrukcji budowlanych może być bardzo różnorodna i ciekawa. Trzeba znaleźć własne miejsce, co nie znaczy, że po podniesieniu kwalifikacji zawodowych nie można zmieniać specyfikacji pracy własnego zespołu. Urozmaicone są również place budów. Monterów konstrukcji potrzeba nie tylko do konstrukcji budynków, ale także mostów, kładek lub słupów energetycznych.

Uprawnienia i zarobki

W zależności od charakterystyki pracy zespołu, niezbędne może się okazać posiadanie pewnych uprawnień. Jednym z nich są chociażby uprawnienia do obsługi żurawia budowlanego. Dzięki temu, można liczyć na przeciętne wynagrodzenie rzędu 3105 złotych brutto. Inni pracownicy są potrzebni do spawania elementów. Wykwalifikowany spawacz może oczekiwać 3100 złotych brutto, wszystko jednak zależy od rodzaju posiadanych certyfikatów. Wynagrodzenie przeciętnego pracownika zajmującego się montażem konstrukcji budowlanych wynosi 2750 złotych brutto. Na najwięcej można liczyć w średnich przedsiębiorstwach. Benefity są przyznawane dość rzadko, trzeba się natomiast liczyć z koniecznością częstych wyjazdów. Zwłaszcza, jeśli siedziba firmy znajduje się w miejscowości, w którą niewiele się inwestuje. Nie jest jednak tak, że przez całe życie pracownik musi wykonywać jeden i ten sam typ zadań. Cały czas można szkolić się i zdobywać nowe certyfikaty uprawniające do obsługi konkretnych maszyn lub wykonywania określonych prac. Da to nie tylko możliwość samorozwoju, ale także potrafi dość pokaźnie zwiększyć pensję.

Dziękujemy firmie  http://wmsbudownictwo.pl/ – producentowi konstrukcji drewnianych z drewna klejonego za pomoc w przygotowaniu niniejszego poradnika. 

2 odpowiedzi "Kariera w zawodzie montera konstrukcji budowlanych"

  1. Budownictwo w Polce przeżywa rozkwit. Jak patrzę na nowe budynki które powstają to żałuję, że nie udałem się do szkoły o tym profilu :/

  2. Wykwalifikowany spawacz zarabia o wiele więcej niż 3000 zł brutto. Wśród moich znajomych średnia płaca to mniej więcej 4500-5000 zł. Pewnie wiele zależy od miejsca zatrudnienia, jednak jest to jeden z dość dobrze płatnych zawodów. Ponadto stosunkowo łatwo znaleźć jest pracę, gdyż jest spore zapotrzebowanie. Podobnie jest w przypadku operatora żurawia budowlanego. Warto jest więc zrobić uprawnienia, chociaż trochę kosztują. Nawet w Polsce płaca jest wysoka, jednak taki zawód ma również wiele minusów o których początkowo się nie myśli. Warto zrobić swój własny research przed podjęciem decyzji.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*