Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci – jak je wybrać?

3ecfa922-8ef0-461c-8f18-289883e3981e

Jedno jest dziś pewne – by osiągnąć sukces jako osoba dorosła należy rozwijać się już od czasów dzieciństwa. Szkoła oczywiście może okazać się w tym przypadku pomocna, jednak by się wyróżniać potrzeba czegoś więcej niż wiedza przekazywana każdemu z uczniów podczas wspinaczki po szczeblach obowiązkowej drabiny instytucji oświaty. Współczesna młodzież, w porównaniu do tej sprzed zaledwie 10 lat, jest na pewno bardziej zorganizowana.

Może to dlatego, że technologia informatyczna była dla nich codziennością już od urodzenia, a może z powodu większego przygotowania rodziców, by ich wolny czas spożytkować w dobry i efektywny sposób. Kluczem do sukcesu wydaje się tu więc nie tyle posłanie swojego potomstwa na zajęcia pozalekcyjne, ale także wybór odpowiedniego kierunku i tematu takich lekcji.

Znajomość rzeczywistości oraz własnego dziecka

Twoje dziecko już niedługo dorośnie – czas szybko mija – i wejdzie na rynek pracy, więc twoja w tym głowa by pomóc mu wkroczyć w tę jak na razie odległą przyszłość z podniesionym czołem oraz bagażem przydatnych doświadczeń. Uczniowie szkół podstawowych to grupa, która znajduje się w najbardziej chłonnym wieku jeśli chodzi o nową wiedzę i umiejętności. Pasje i zainteresowania zaszczepione na tym etapie potrafią utrzymać się bardzo długo, a czasem zostają nam na całe życie. Najlepszy pomysł na dobry start w czekającą przyszłość to wszechstronność, którą później można później ukierunkować. Nie wybierajmy jednak nic, na co dziecko (po merytorycznych negocjacjach) nie wyrazi zgody. Oferta jest tu naprawdę bogata, a narzucanie swojego zdania może wywołać efekt wręcz odwrotny. Argumentujmy więc swoje zdanie, ale też słuchajmy co mówi nam nasze dziecko.

Dobra zabawa

Szkoła to obowiązek, jednak zajęcia pozalekcyjne mają być zabawą (co z tego że pożyteczną). W miarę jak dane dziecko będzie zdobywać nową wiedzę oraz doświadczenia samo dojdzie do wniosku, że niektóre formy nauki są całkiem przyjemne i nawet dzięki rozrywce można się czegoś nauczyć. To kształtuje charakter oraz, co ważne, przygotowuje do rozwoju zawodowego w wyznaczonym kierunku oraz przy użyciu konkretnych metod. Jeśli twoje dziecko bardziej lubi zagadnienia naukowe niż sportowe to nie zapisuj go na karate, czy piłkę nożną. Dbać o jego kondycję fizyczna możesz organizując wspólne rozgrywki w gronie rodzinnym.

Zajęcia sportowe

Zajęcia pozalekcyjne związane z uprawianiem jakiegoś sportu mają kilka zalet. Po pierwsze rozwijają koordynację ruchową, kształtują mięśnie i poprawiają kondycję. Otyłość to dla dziecka ogromny problem, dlatego dobrze jest zapewnić mu warunki do walki ze zbędnymi kilogramami lub profilaktycznie zapobiegać ich pojawieniu się. Po drugie sport uczy dyscypliny. Treningi, rywalizacja i dążenie do wygranej narzucają dziecku konieczność przestrzegania konkretnych reguł. Po trzecie wiele ze sportów w ramach zajęć pozalekcyjnych związanych jest z grą zespołową, a więc jeśli prowadzone są odpowiednio, wspierają także umiejętność współpracy i kształtują zdolność znajdowania najlepszego miejsca w grupie.

Taniec i muzyka

Juniora.plZarówno umiejętność tańca, jak i gry na jakimś instrumencie wpływają na umiejętności miękkie dziecka. W trakcie zajęć może natomiast okazać się, że twoja pociecha posiada duży talent, co nie tylko da jej możliwość obrania właściwego kierunku rozwoju, ale i pomoże wcześnie zacząć kształtowanie perfekcji w danej dziedzinie. Na takich zajęciach pozalekcyjnych panuje atmosfera dyscypliny i obowiązek ciągłej pracy nad sobą. To bardzo rozwija i jeśli jest dobrze przekazywane może zaprocentować w przyszłości. Dziecko zaczyna także rozumieć, że niektóre rzeczy wymagają większej cierpliwości i zaangażowania – poznając swoje słabe i mocne strony jest w stanie obrać odpowiedni kierunek kształcenia. Im wcześniej zdobędzie taką wiedzę tym łatwiej mu będzie później podejmować decyzje mogące zadecydować o jego przyszłości (także w życiu dorosłym). Wszystko jednak niech zacznie się od szczerej rozmowy – wybór właściwej dziedziny nie może być tu przypadkowy.

A co z językami, można by zapytać? To oczywiście dobra droga rozwoju, jednak uczynienie z niej zabawy i przyjemności jest o wiele trudniejsze niż ma to miejsce w przypadku sportu, więc oczywiście można zaliczyć to do zajęć pozalekcyjnych, ale tylko wtedy, jeśli dziecko wyrazi taką chęć.

Dziękujemy portalowi Szkoła-i-Korepetycje.pl za współpracę merytoryczną.

1 odpowiedzi "Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci – jak je wybrać?"

  1. Warto wybrać przedszkole w którym są zajęcia pozalekcyjne. Nasza Zuzia chodzi do przedszkola http://www.basniowyogrod.pl ponieważ właśnie tam mieli największą ofertę zajęć dodatkowych. Warto zapoznać się z ofertę różnych przedszkoli i wybrać te najlepsze.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*