Top 5 gier do nauki logicznego, matematycznego myślenia od Preply

matematyka

Nauka logicznego myślenia nie brzmi tak zachęcająco i atrakcyjnie jak gra, rozrywka, mimo iż często gry logiczne i strategiczne wykorzystują logiczne myślenie doskonaląc je poprzez nowe doświadczenia w zakresie rozwiązywania problemów, radzenia sobie z rozmaitymi sytuacjami. Do najbardziej znanych gier tak dla dziec jak i dorosłych należą szachy. Dostępne zarówno w wersji tradycyjnej, jak i online.

Nauczyciele matematyki z Preply polecają:

  • Szachy świetnie rozwijają kreatywność, jak i wykorzystują wiedzę matematyczną. Uproszczoną wersją gry są warcaby idealne na początek dla dzieci. By radzić sobie w szachach musimy być spostrzegawczy jak i posiadać umiejętność przewidywania. Przewidując ruchy przeciwnika kształtujemy rozwój abstrakcyjnego myślenia. Nie tylko szachy są doskonałą grą bowiem również ciekawą grą logiczną jest sudoku, czy scrable, rummikub itp. Na poziomie malucha logiczne myślenie mogą doskonalić takie zabawy jak jenga, czy domino. Im jesteśmy starsi a nasza wiedza o świecie pełniejsza, tym możemy sięgać po bardziej złożone gry. W przypadku sudoku ćwiczymy zdolności matematyczne. Szybkie przeliczanie i identyfikacja kombinacji jest odpowiednia już dla kilkulatka w zależności od stopnia trudności sudoku. Wariacje na temat sudoku w postaci obrazkowej rozszerzają możliwości zabawy. Konkurencyjną grą do sudoku liczbowego są scrable. Gra polega na układaniu słów z wybranych liter otrzymując punkty za kolejne słowa. Im są one dłuższe tym można zdobyć więcej punktów pokonując przeciwnika. Jeśli w języku polskim gra wydaje się nam zbyt prosta warto spróbować scrable w języku angielskim, czy innym języku obcym, którego się uczymy. Pochodną scrablekrzyżówki i liczne łamigłówki słowne. Wbrew pozorom gry karciane również wymagają logicznego myślenia. Mimo hazardu, losowości kart wiele gier karcianych wymaga przeliczania, przewidywania i wnioskowania. Wraz z rozwojem internetu znane gry weszły w użycie także online. Szereg gier można pobrać na własny komputer, telefon i grac w pojedynkę lub z komputerem,  a także dołączyć do graczy online by rozegrać partię szachów, skata z użytkownikami z całego świata. Tym samym można uznać iż prócz logicznego myślenia rozwijają one również kompetencje społeczne i zapewniają towarzyski charakter. Polecamy stronę: zagrajsam.pl 
  • Grą strategiczną znaną z wersji tradycyjnej planszówki a dostępną również online jest Eurobiznes. Gra polega na symulacji zarządzania biznesem, poprzez robienie zakupów, sprzedaż, podejmowanie decyzji i gospodarkę zapasami, kadrami, inwestycjami tak, aby ograć przeciwników i dotrwać do końca bez bankructwa. Należy w grze wykazać się refleksem, intuicją ale przede wszystkim logicznym myśleniem, znajomością prawideł ekonomii, finansów. Mimo iż gra polecana jest już dla maluchów od 5-7 lat wzwyż, to na poziomie zaawansowanym może stanowić doskonały sprawdzian dla początkujących przedsiębiorców. Odpowiedni tok rozumowania, wnioskowania nie jest tak banalny jakby się to mogło wydawać. Nie rzadko w  grze wymaga się podjęcia ryzyka a co za tym idzie odpowiedzialności za konsekwencje swych decyzji. Prócz umiejętności matematycznych liczą się także kompetencje miękkie, dyplomacja i polityka wchodzenia w kooperację z innymi graczami przeciwko graczowi itp. To gra na nieco dłużej niż godzinka czy jeden wieczór.
  • W sieci dostępnych jest mnóstwo niewielkich programów będących prostymi grami o nieskomplikowanej fabule, regułach gry i szacie graficznej, które służą rozwojowi logicznego myślenia w oparciu o matematykę i fizykę. Do takich należy hydraulik i jego pochodne, jak i zapal żarówkę, gdzie użytkownik musi stworzyć jak najdłuższy obwód elektryczny zapalający rozmieszczone na planszy żarówki. Doskonałą grą jest budowanie mostów, które wykorzystuje wiedzę fizyczną i matematyczną jednocześnie. Gier opartych na zasadzie logicznego wnioskowania i kojarzenia faktów jest całe mnóstwo. Z pozoru do durnych gier należy lubiana przez dzieci Angry Birds. O ile na podstawowym poziomie gra jest banalna to w poziomach trudniejszych wymaga ona wymierzenia siły i toru lotu ptaka tak by uderzył w obiekt z jak największą mocą. Dodając do tego rozmaite utrudnienia i dodatki gry sprawy się komplikują i wymagają logicznego rozumowania w oparciu o wiedzę matematyczną i po części również fizyczną. Przypatrując się wielu grom z jakich korzystamy w chwili rozrywki większość ma cechy logiczne. Czy to będą puzzle, czy ogień i woda, czy Mario Bross w każdej z tych gier wymagana jest od użytkownika kreatywność, planowanie, i decyzja. Pośród gier logicznych nie brakuje miejsca na gry pamięciowe, które także uczą logiki. Do najbardziej znanych należy memory, również językowe. Nauka języków obcych sama w sobie rozwija myślenie. Szereg gier słownych jak quizy, kalambury świetnie wpływają na doskonalenie logicznego myślenia.

2 (1)

Ogrom gier na rynku online i nie tylko online pozwala na nieskrępowany wybór.

Co więcej bardzo wiele nowości w niekonwencjonalny sposób, podprogowo rozwija nasze zdolności nie sprawiając wysiłku ani nie dając poznaki o tym, że poprzez grę uczymy się. Dużym skokiem rozwojowym wśród gier było wprowadzenie na rynek gry online w czasie rzeczywistym. Jak się okazuje o wiele trudniej jest grać w grę z rzeczywistym lub kilkoma przeciwnikami. O ile komputer jest obliczalny to umysł człowieka potrafi zaskoczyć nieszablonowym rozwiązaniem. Tym samym poprzez rozgrywki z często nieznajomymi zyskujemy doskonałe ćwiczenie na logiczne myślenie. Nieprzewidywalność ruchów i brak ułożonego scenariusza gry zapewnia duże zainteresowanie wirtualnym światem gry online. Różnorodność tematów gier i całych światów jak i liczne scenariusze rozgrywek, niepowtarzalne zdarzenia przyciągają coraz więcej chętnych do zabawy pozwalając się zrealizować w wirtualnym świecie, odreagować, odważyć, zmienić osobowość. Do popularnych gier online należy EVE jak i World of Tank, Minecraft, czy Second Life. Mimo iż z pozoru nie ą to gry logiczne, to zapewniają szereg interakcji doskonalących zdolności dedukcji w oparciu o założenia logiki.

Preply – korepetycje z matematyki to platforma gdzie możecie szybko & komfortowo podszkolić się z matematyki, logiki, fizyki i języków obcych!

Zaleta gier w sieci jest możliwość pobrania ich za darmo. Niewiele gier wymaga opłaty lub wykupienia abonamentu. W przypadku gier tradycyjnych by zagrać trzeba liczyć się z kosztem zakupu gry. Podręczny charakter w telefonie, czy tablecie to kolejna z zalet jaką wyróżniają się gry edukacyjne w internecie. Korzystanie z gier logicznych i strategicznych zapewnia nam skuteczną gimnastykę mózgu bez presji odpowiedzialności i czasu, bowiem grę traktujemy jako rozrywkę. W grach możemy pozwolić sobie na większe ryzyko jak i błąd, na którym możemy się wiele nauczyć przenosząc nauczkę na realne życie i sytuacje. Poprzez osobiste doświadczenia z gry mamy szansę uniknąć błędów jakie moglibyśmy popełnić w rzeczywistości, a które mogłyby pociągąć za sobą tragiczne konsekwencje. Nasz mózg traktuje doświadczenia z gry na równi z tymi, jakie przezywamy na co dzień, dlatego też intensywnie grając możemy doskonalić swoje kompetencje zawodowe i wpływać na rozwój osobisty każdego dnia.

Autor: Preply,com, e-korepetycje z matematyki i innych przedmiotów ścisłych (przez Skype jak i w wybranych miastach)

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*