Filologia niemiecka czy kursy językowe?

main wavebreakmedia ltd shutterstock_85474510

Nie każdy zdaje sobie sprawę z różnic, jakie występują pomiędzy podjęciem studiów filologicznych, a nauką na kursach językowych. Nim człowiek zdecyduje się na jedną lub drugą możliwość, powinien poznać charakter każdej z nich.

Nie tylko nauka języka

Wielu studentów, którzy zaczynają swoją przygodę z filologią niemiecką nie spodziewa się nawet, co ich na niej czeka. Nie wiedzą, że zajęcia służące poprawie umiejętności językowych stanowią zaledwie mały odsetek wszystkich zajęć odbywających się na filologii.

Naukę na germanistyce może podjąć osoba, która zna już język na poziomie co najmniej średnio-zaawansowanym. Nie jest to więc nauka od podstaw, jak to bywa w przypadku uczestnictwa w kursie językowym. W trakcie studiowania stopień znajomości niemieckiego nie ulegnie więc wielkiej zmianie. Na pewno uda się poprawić umiejętności o jeden czy dwa stopnie, być może osiągając biegłość. Osoby, które jednak oczekują, że stanie się to z minimalnym zaangażowaniem własnym mogą się bardzo zawieść.

Filologia to w dużej mierze zajęcia do wykonania w domu. Poza przedmiotami wymagającymi dodatkowego przyswojenia, ćwiczenia po zajęciach, aby je zaliczyć, warto samodzielnie wyznaczyć sobie cele naukowe i rzeczywiście poświęcać im czas wolny. Dzięki temu będzie się na bieżąco i uniknie się zapominania podstaw. Wiadomo bowiem, że język nieużywany po prostu przestaje się pamiętać. W momencie zaś przyswajania wiedzy na wyższym poziomie łatwo można zapomnieć podstawy.

Germanistyka to kierunek studiów dla naprawdę ambitnych, ale i ciekawych świata. Na niej pozna się historię kraju, kulturę, a także literaturę czy język także od mniej ciekawej strony gramatycznej. Trzeba mieć w sobie pasję, aby rzeczywiście skorzystać z wiedzy prezentowanej na zajęciach.

Poprawa umiejętności językowych

Jeśli człowiek chce tylko poprawić znajomość języka niemieckiego, to nie ma powodu, aby szedł na germanistykę. Wówczas wybór takich studiów będzie dla niego po prostu niekorzystny. Uczyć się będzie bowiem wielu rzeczy, które niekoniecznie muszą go interesować. Zdobywanie umiejętności językowych wcale zaś nie będzie na pierwszym planie.

Kiedy zależy komuś na znacznej poprawie znajomości języka niemieckiego, lepiej zrobi zapisując się na kurs językowy. Wiele szkół oferuje takie szkolenia na bardzo różnym poziomie zaawansowania i przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Można też wybrać czy kurs ma być skierowany na szlifowanie jednej, konkretnej umiejętności, na przykład wypowiadania się, czy lepiej gdyby był bardziej ogólny (więcej tutaj: kurs angielskiego online)

Nie ma potrzeby, aby spędzać długie godziny na nauce niepotrzebnych rzeczy. Język można opanować znacznie szybciej niż może się wydawać. Oczywiście, tak jak w przypadku studiów na filologii niemieckiej, nie da się uniknąć przy tym pracy własnej. Dzięki wyborowi odpowiedniego szkolenia nauka będzie jednak dużo szybsza i łatwiejsza. Można na przykład zdecydować się na przygotowanie do uzyskania konkretnego certyfikatu językowego, a następnie zdać egzamin. Takie dokumenty mogą być niekiedy znacznie bardziej przydatne na rynku pracy niż ukończone studia filologiczne.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*