Z jakich elementów składa się CV?

główne_z-jakich-elementow-sklada-sie-cv

Aby odnieść sukces w procesie rekrutacji i zdobyć pracę, o jakiej zawsze marzyłeś – musisz zacząć od przygotowania profesjonalnego CV. Życiorys powinien być zgodny z aktualnymi wymogami rekrutacyjnymi, a jednocześnie atrakcyjny wizualnie. O czym musisz pamiętać, aby Twoja kandydatura nie została odrzucona na starcie? Z jakim elementów składa się CV? Sprawdź!

Dane osobowe w CV to podstawa

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że na samym początku każdego CV muszą znaleźć się dane osobowe kandydata. Co ważne, imię oraz nazwisko powinny warto szczególnie wyróżnić (za pomocą większej czcionki, pogrubienia lub innego koloru), aby rekruter od razu mógł powiązać przedstawione kwalifikacje z konkretną osobą. Co poza tym? Życiorys powinien zawierać podstawowe informacje umożliwiające kontakt z aplikującą osobą, czyli numer telefonu, adres e-mail i opcjonalne aktywny link do profilu na LinkedIn, strony internetowej czy też portfolio. Jakich danych nie umieszczać? Data urodzenia, adres zamieszkania, płeć czy stan cywilny – są całkowicie zbędne.

Podsumowanie zawodowe zwiększy Twoje szanse na sukces

Czym jest podsumowanie zawodowe? To krótki opis (ok. 4 zdania) Twojej kandydatury. Co w nim zawrzeć? Informacje na temat wykonywanego zawodu, długości doświadczenia, szczególnych umiejętności oraz planów zawodowych. Umieszczanie podsumowania zawodowego w CV nie jest jeszcze zbyt popularne w Polsce, dlatego tym bardziej warto je umieścić. Nie tylko wyróżnisz się dzięki niemu, ale jeśli dopasujesz je do oferty pracy – zaprezentujesz się, jako idealna osoba na dane stanowisko.

Doświadczenie zawodowe w CV – tego nie może zabraknąć

Rekruter z całą pewnością zwróci uwagę na Twoje doświadczenie zawodowe. Nie ograniczaj się więc do wymienienia jedynie poszczególnych miejsc pracy. Ta sekcja powinna być zdecydowanie bardziej rozbudowana. Poza datami zatrudnienia na konkretnych stanowiskach, bardzo ważny jest zakres wykonywanych obowiązków. Oczywiście mogło być ich tak wiele, że nie sposób wszystkich zawrzeć, dlatego skup się na tych najistotniejszych oraz na wymaganiach zawartych w ofercie pracy. Unikaj informacji, które są zbyt oczywiste i może podać je każdy, ponieważ w taki sposób nie wyróżnisz się na tle kontrkandydatów.

bannerADS-2

Umiejętności miękkie i twarde

Dla wielu pracodawców umiejętności potencjalnego pracownika są równie istotne, co zadania wykonywane na poprzednich stanowiskach. Ważne, aby były to kompetencje przydatne w nowej pracy. Najlepiej podzielić ja na twarde i miękkie – czyli jakie? Kompetencje twarde to wszystkie specjalistyczne umiejętności, niezbędne do poprawnego wykonywania powierzonych zadań, może to być znajomość konkretnych programów lub maszyn. Umiejętności miękkie wykorzystywane są praktycznie w każdej pracy, ponieważ mają charakter personalny – to znaczy, objawiają się w zachowaniu i podejściu pracownika, np. komunikatywność, umiejętność pracy w zespole.

Czy wykształcenie ma znaczenie?

Wykształcenie odgrywa dużą rolę w profesjach, gdzie naprawdę jest ono niezbędne (prawo, medycyna). Choć obecnie w wielu innych branżach to doświadczenie i umiejętności są ważniejsze – o wykształceniu należy wspomnieć. Napisz więc o ostatnio ukończonej szkole lub stopniu edukacji, który bezpośrednio wiąże się z Twoją pracą. W zupełności wystarczy, jeśli zawrzesz nazwę szkoły, lata nauki, kierunek/ profil oraz uzyskany tytuł/ zawód.

Dlaczego warto pisać o zainteresowaniach?

Ciekawie opisane zainteresowania w CV zawsze dają inne spojrzenie na kandydata. Można ocenić go nie tylko pod kątem posiadanych kwalifikacji, ale też z perspektywy jego pasji i podejścia do życia. Pamiętaj jednak, że popularne hasło: “książki, muzyka, film” raczej się nie sprawdzi. Postaraj się umieścić oryginalne hobby – najlepiej związane z branżą, w której chcesz pracować.

Klauzula CV

To ostatni element spośród tych najważniejszych, które powinny znaleźć się w CV. Klauzula ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych jest wyjątkowo ważna, ponieważ jej brak wykluczy Cię z procesu rekrutacji. Powinna znaleźć się na samym końcu dokumentu, mniejszą czcionką. Gotowe wzory CV bardzo często automatycznie zamieszczają aktualną treść klauzuli, dzięki czemu masz pewność, że o niej nie zapomnisz. Gdzie ich szukać? Skorzystaj z Kreatora CV! Poza profesjonalnymi szablonami, znajdziesz też przydatne wskazówki dotyczące tworzenia życiorysu i znacząco skrócisz cały proces.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*