Praca w hotelu – na jaką umowę może liczyć student?

markus-spiske-g5ZIXjzRGds-unsplash


Hotele i inne obiekty noclegowe wyrastają w ostatnich latach jak grzyby po deszczu zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach. Niektóre z nich działają z powodzeniem przez cały rok, inne stawiają na działalność sezonową. W każdym obiekcie jest natomiast spore zapotrzebowanie na pracowników obsługi. To dobre rozwiązanie dla studentów, którzy mogą pracować w niestandardowych godzinach.

Studenci bardzo często decydują się na pracę dodatkową, nie tylko w sezonie letnim, ale również w czasie roku akademickiego. Nic w tym dziwnego, nie każdy ma na tyle dobrze sytuowanych rodziców, aby móc się bez problemu utrzymać na studiach w obcym mieście. Studenci szukają zatrudnienia najczęściej w hotelarstwie lub gastronomii, gdyż daje to możliwość regulowania sobie czasu pracy i dopasowania go do obowiązujących na uczelni zajęć. Pracodawcy bardzo często idą też studentom na rękę, gdyż są to dla nich bardzo dobrzy pracownicy, od których odprowadzają niższe składki i którym mogą płacić nieco mniej niż osobom z dużym doświadczeniem i kwalifikacjami.

Jakie umowy podpisują studenci?

Umowy, jakie podpisują studenci w pracy bywają różne w zależności od ich indywidualnych potrzeb, a także od możliwości pracodawcy. Studentom nie zależy najczęściej na ubezpieczeniu, dzięki czemu mogą podpisywać umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Dla studenta to dobre rozwiązanie, gdyż niższe składki i podatki oznaczają wyższe zarobki, jakie otrzymują do ręki. Nie obowiązuje ich również żaden długi termin wypowiedzenia w sytuacji, gdy chcą z dnia na dzień zrezygnować z pracy. To także dobre rozwiązanie dla pracodawców, którzy mają dużo mniej formalności do spełnienia. Niestety, wiąże się to także często z dosyć dużą rotacją pracowników. Studenci na pewnym etapie studiów rezygnują z pracy lub zaczynają szukać czegoś w swoim wyuczonym zawodzie, co oznacza, że pracodawca od nowa musi zaczynać rekrutacje na różne hotelowe stanowiska.

Jak wygląda praca w hotelu?

Bez względu na to, czy zatrudnienie daje nam pensjonat, hotel, kopalino domki czy inny ośrodek wypoczynkowy, praca jest zwykle uzależniona od konkretnego stanowiska. Studenci pracują na recepcjach, jako osoby sprzątające, w barach i restauracjach jako barmani i kelnerzy. Często zajmują się również dodatkowymi usługami, pracą w ośrodkach spa i wellness w hotelu czy innymi formami obsługi hotelowych gości. Nie jest to praca wymagająca dużych kwalifikacji, jednak z pewnością jest czasochłonna i męcząca. Zwłaszcza, że zatrudnienie w hotelu oznacza pracę na kilka zmian, także w porze nocnej. Może to być spore utrudnienie dla osób, które chcą połączyć zarabianie pieniędzy ze studiowaniem i zdobywaniem wykształcenia. Nie wszystkie kierunki studiów pozwalają również na znalezienie na tyle dużej ilości wolnego czasu, aby móc bez problemu pracować. Zanim więc student zdecyduje się na zatrudnienie, powinien dobrze przemyśleć, czy będzie w stanie połączyć obowiązki zawodowe z nauką.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*