Rzeczoznawca majątkowy – kim jest i kiedy należy skorzystać z jego usług?

praca-w-banku

Z usług rzeczoznawcy majątkowego trzeba skorzystać wtedy, gdy konieczne jest oszacowanie wartości majątku nieruchomego, czyli nieruchomości. Kim dokładnie jest rzeczoznawca? W jakich sytuacjach zamawia się jego obsługę? Jak wybrać rzeczoznawcę majątkowego?

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawcą majątkowym nazywa się osobę fizyczną, która uzyskała uprawnienia zawodowe umożliwiające jej prowadzenie szacunków nieruchomości.

Uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego nadawane są przez Ministra Rozwoju lub też jego poprzedników na mocy ustaw. Aby uzyskać uprawnienia, należy podejść do egzaminu na rzeczoznawcę majątkowego i zaliczyć go.

Rzeczoznawca majątkowy – czym się zajmuje?

Głównym zadaniem rzeczoznawcy majątkowego jest przygotowywanie wycen nieruchomości. Są one sporządzane w formie tak zwanego operatu szacunkowego – dokumentu w formie pisemnej.

Rzeczoznawca może określić:

  • wartość rynkową nieruchomości – do celów transakcji nieruchomości
  • wartość katastralną nieruchomości – do celów podatkowych
  • wartość nieruchomości pod kątem bankowo-hipotecznym – przy zaciąganiu kredytów i pożyczek hipotecznych
  • wartość odtworzeniową nieruchomości – przy odtworzeniu nieruchomości
  • wartość szkód lub nakładów związanych z nieruchomością

Do szacowania wartości nieruchomości rzeczoznawca wykorzystuje różne rodzaje metod i technik, które dobierane są w zależności od przeznaczenia wyceny.

Kiedy należy udać się do rzeczoznawcy majątkowego?

Usługi rzeczoznawcy majątkowego wybierane są wtedy, gdy celem jest poznanie wartości nieruchomości, na przykład domu, mieszkania, działki, obiektu należącego do firmy.

Wyceny przeprowadzane są między innymi przed transakcjami nieruchomości – ich sprzedażą, zakupem, przy dziedziczeniu i podziałach nieruchomości, w celu określenia wartości do celów podatkowych, przy ubezpieczaniu nieruchomości czy też przy ich odbudowie po katastrofach.

Dobry rzeczoznawca majątkowy – jak go wybrać?

Osobom, które chciałyby skorzystać z pomocy specjalisty jak rzeczoznawca majątkowy Kraków zapewnia szybki dostęp do kompleksowych usług w tym zakresie.

Najlepiej zdecydować się na biuro rzeczoznawcy posiadające duże doświadczenie w branży, cieszące się powodzeniem wśród klientów, które ma również wiele pozytywnych opinii. Dzięki temu można uzyskać kompleksową pomoc wtedy, gdy konieczne jest otrzymanie dokładnego operatu szacunkowego nieruchomości.

Obecnie informacje dotyczące adresów biur prowadzących usługi wyceny nieruchomości można znaleźć online i od razu umówić się telefonicznie lub online na spotkanie w dogodnym terminie.

 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*