Gdzie najlepiej robić karierę w budżetówce?

kariera-w-budrzetowce

Większość osób rozpoczynających swoje zmagania na rynku pracy marzy o zrobieniu kariery w budżetówce. Na początek powinniśmy wyjaśnić sobie czym jest budżetówka? Praca w budżetówce to praca w wszelkiego rodzaju urzędach (np. Urząd Gminy, Urząd Miasta, Urząd Skarbowy), szkolnictwie, w służbach takich jak np. Wojsko, Policja, Straż Pożarna, Straż Miejska, czy Służba Zdrowia.

Za budżetówką przemawia wiele korzyści

Nie zdarzają się opóźnienia w wypłacaniu wynagrodzeń, zatrudnienie jest w miarę bezpieczne i stabilne. Nie obawiamy się zwolnienia z dnia na dzień, co często zdarza się pracując u „prywaciarza”. Najważniejsza korzyść to atrakcyjne wynagrodzenie. W 2013 roku było to średnio 4655 zł brutto. W budżetówce pracuje około 20% obywateli, czyli co piąty Polak.

W takim razie gdzie szukać zatrudnienia?

Aktualnie żaden z sektorów budżetówki nie jest łatwy do rozpoczęcia kariery zawodowej. Od naszego wykształcenia zależy to, w którym sektorze państwowym możemy szukać pracy. Oczywiste jest to, że w dzisiejszych czasach konieczne są studia i bez nich ani rusz. Studia jednak studiom nie równe i ważne jest to, jaki kierunek wybierzemy na początku naszej edukacji. Najbardziej popularnymi kierunkami są „Zarządzanie” i „Ekonomia”. Po ukończeniu studiów warto rozejrzeć się za jakimś stażem lub konkursem organizowanym przez jedną z placówek budżetowych. Dostać się bezpośrednio z ulicy nie ma szans. Do każdej posady państwowej trzeba przejść przez wygranie konkursu. Konkursy ogłaszane są co jakiś czas na stronach internetowych urzędów. Osoba, która uzyska najlepszy wynik otrzymuje posadę.

Służby mundurowe

Jeżeli nie zależy nam na pracy za biurkiem, możemy próbować swoich sił w służbach mundurowych (Policja, Wojsko, Straż Pożarna). Służby te co jakiś czas ogłaszają nabór dla nowych kandydatów. Jeżeli jesteśmy w miarę wysportowani i wytrwali w dążeniu do zaplanowanego celu, to warto spróbować. Każdego roku ogłasza się zapotrzebowanie na nowych pracowników, co nie jest częste w innych sektorach państwowych. Warto obserwować informacje udostępniane na oficjalnych stronach internetowych służb mundurowych. Aktualnie do końca 2015 roku planowane jest przyjęcie 3000 osób do służby w Policji. Jest to duża szansa dla młodych osób, rozpoczynających poszukiwania pracy. Należy zaliczyć test pisemny, następnie będziemy musieli zdać test z aktywności fizycznej. Nie jest to zadanie łatwe, dlatego warto się wcześniej przygotować i trenować w domu.

Kariera w Wojsku Polskim

Aktualna sytuacja panująca na świecie, mobilizuje służby wojskowe do zwiększonej aktywności. Warto zastanowić się również nad karierą w wojsku. Praca w wojsku daje prestiż i satysfakcję. Praca w wojsku skierowana jest głownie do mężczyzn i to im, będzie dużo łatwiej piąć się po szczeblach kariery. Wykwalifikowani specjaliści łączności, inżynierowie, taktycy wojskowi, mechanicy to tylko niektóre kierunki pożądane przez Wojsko Polskie. Kobiety również mogą próbować swoich sił w wojsku jednak większe zapotrzebowanie jest na mężczyzn.

Praca w Służbie zdrowia

Kobiety w budżetówce mają szansę na zdobycie zatrudnienia w sektorze „Służby Zdrowia”. Brakuje wykwalifikowanego personelu w wielu szpitalach. Spowodowane jest to tym że kobiety po studiach pielęgniarskich bardzo często wyjeżdżają za granicę, gdzie zarobki są wyższe niż u nas. Wszystko zależy od tego czy odpowiada nam praca w budżetówce, która może od nas wymagać aktywności fizycznej, czy może jesteśmy zainteresowani tylko pracą za biurkiem. Jeżeli poszukujemy tylko pracy biurowej, możemy mieć problem z jej znalezieniem.

Ciężko o taką pracę

Trzeba sobie uświadomić, że aktualnie rozpoczęcie kariery w sektorze państwowym jest bardzo trudne. Jeszcze trudniejsze jest pięcie się po jej szczeblach coraz wyżej. Najłatwiej w tym momencie znaleźć pracę w służbach mundurowych. Najłatwiej nie oznacza jednak łatwo. Jeżeli jesteśmy zdeterminowani i dążymy zawzięcie do celu, to z odrobiną szczęścia zdobędziemy stanowisko na jednym z niższych szczebli budżetówki ale nie oczekujmy zbyt wiele, ponieważ ilość chętnych na każde stanowisko jest ogromna.

1 odpowiedzi "Gdzie najlepiej robić karierę w budżetówce?"

  1. Z tego co kojarzę to najlepiej pracę zdobyć w urzędzie skarbowym są tam bardzo dobre zarobki i stabilne zatrudnienie oraz inne ciekawe dodatki do wynagrodzenia podstawowego.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*