Wiedza o działaniu przedsiębiorstw i prawach rządzących rynkiem finansowym zawsze jest w cenie. Dobrze zarządzana firma musi mieć w swoich szeregach specjalistów orientujących się w rachunkowości, podstawach inwestowania, a także procesach transportowo-logistycznych. Tego typu umiejętności można zdobyć w trakcie studiów ekonomicznych.
Studia dla pasjonatów i pragmatyków
Dobry ekonomista ma gruntowną wiedzę z różnych dziedzin. Orientuje się zarówno w polityce społecznej, jak i socjologii lub historii. Zna się na statystyce, potrafi dokonać różnych obliczeń matematycznych. Posiada także umiejętność logicznego myślenia i gruntownego analizowania różnych procesów rynkowych.
W programie studiów ekonomicznych oferowanych przez Sopocką Szkołę Wyższą znajdują się zarówno przedmioty z nauk ścisłych, jak i z nauk humanistycznych. Studenci muszą zaliczyć m. in. matematykę, język obcy, podstawy rachunkowości i finansów. W trakcie nauki obowiązkowe jest także zgłębienie wiedzy dotyczącej prawa, podatków, bankowości, makro i mikroekonomii oraz gospodarki regionalnej. Absolwenci po studiach potrafią przeprowadzić pogłębione analizy finansowe oraz stworzyć skuteczne plany inwestycyjne.
Odpowiednio dobrana specjalizacja
Podczas planowania swojej ścieżki kariery jedną z kluczowych decyzji jest wybór odpowiedniej specjalizacji. Studia ekonomiczne są dosyć ogólne, dlatego warto postawić na doskonalenie się w konkretnej, profesjonalnej dziedzinie wiedzy. W Sopockiej Szkole Wyższej studenci ekonomii mogą wybierać spośród 5 specjalizacji. Jedną z nich jest Informatyka ekonomiczna – dyscyplina bardzo innowacyjna. Absolwenci takiego kierunku mogą pracować w każdym przedsiębiorstwie, które swoje funkcjonowanie opiera na technologiach informacyjnych. Specjalizacja Handel Międzynarodowy przygotowuje do negocjacji z partnerami zagranicznymi. Studenci uczą się obserwować i analizować procesy zachodzące na rynku międzynarodowym. W ramach studiów ekonomicznych można także specjalizować się w wiedzy dotyczącej logistyki i spedycji. Takie wykształcenie pozwala na planowanie i koordynowanie procesów transportowych, produkcyjnych i dystrybucyjnych. Najbardziej gruntowne analizy rynkowe wykonują absolwenci specjalizacji Analityka Gospodarcza. Studenci takiej specjalności uczą się identyfikacji i prognozowania procesów zachodzących w różnych przedsiębiorstwach. Do tego rodzaju badań wykorzystuje się skomplikowane narzędzia analityczne i informatyczne.
Gdzie po studiach znaleźć pracę?
Absolwenci ekonomii znajdują zatrudnienie w jednostkach sektora publicznego, w ośrodkach badawczych, a także w firmach świadczących usługi użyteczności publicznej. Przede wszystkim jednak są poszukiwani przez rozmaite przedsiębiorstwa przemysłowe, handlowe, usługowe lub transportowe. Studia ekonomiczne dają także świetne przygotowanie przed uruchomieniem własnej działalności gospodarczej.
Polecamy:
Dlaczego warto studiować informatykę?