Dlaczego warto studiować informatykę?

d4f242029a5f2c101ae039b74ed71c25

Wybór kierunku studiów jest jedną z najistotniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Często przesądza o naszej przyszłości, wpływa na sytuację życiową i decyduje o dalszych losach. Nie powinna być to zatem decyzja przypadkowa, ale dobrze przemyślana i racjonalna. Przed jej podjęciem warto przeanalizować możliwości, jakie daje konkretny kierunek i sprawdzić, czy to może być nasz sposób na życie.

O pracy informatyków i programistów mówi się ostatnio bardzo dużo. Wciąż docierają do nas informacje o tym, że na rynku jest deficyt specjalistów, a firmy, które chcą ich zatrudniać, oferują doskonałe warunki pracy, wysokie wynagrodzenie i zachęcające dodatki, takie jak obiady w czasie pracy, darmowa kawa, owoce dla pracowników, prywatna opieka medyczna, karta multisport, pakiet relokacyjny i wiele innych. To często zachęca młodych ludzi do podjęcia studiów na kierunkach informatycznych. Sprawia też, że programowaniem interesuje się już młodsze pokolenie, któremu do podejmowania decyzji o wyborze studiów pozostało jeszcze sporo czasu.

Informatyka, czy to na pewno dla mnie?

Decyzja o podjęciu studiów na konkretnym kierunku pociąga za sobą poważne konsekwencje. Z konkretną uczelnią wiążemy się na kilka kolejnych lat, więc nie powinno dziwić, że wiele po niej oczekujemy. Zdarza się jednak, że student źle oceni sytuację i już w trakcie trwania studiów stwierdzi, że w rzeczywistości nie studiuje tego, co chciałby robić w przyszłości. Jeśli boisz się podobnej sytuacji, powinieneś już wcześniej przekonać się, czy studia informatyczne i możliwości, jakie może zaoferować rynek dla absolwentów takich kierunków, są dla Ciebie atrakcyjne. Warto poczytać więcej na ten temat, porozmawiać z osobami, które ukończyły studia i podjęły pracę w zawodzie. W sieci znajdziesz też wiele blogów, które przybliżą Ci realia pracy w branży IT, a na stronie Wrocławskiej Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej Horyzont.eu szczegóły dotyczące konkretnych kierunków i specjalności na wydziale informatyki, bioinformatyki oraz automatyki i robotyki.

Praca połączona z pasją

Wiele osób, które podejmują studia na kierunkach informatycznych łączy pracę z przyjemnością. To, co robią podczas zajęć, wypływa często z ich zainteresowań. Dzięki temu praca może stać się w przyszłości prawdziwą pasją i dawać dużą satysfakcję oraz zadowolenie. Co istotne, na kierunkach informatycznych pojawia się coraz więcej pań, a w branży IT kobiety z dobrym przygotowaniem do zawodu zaczynają być traktowane na równi z mężczyznami. Dlatego warto przełamywać stereotypy i zachęcać do podjęcia studiów informatycznych absolwentki szkół średnich, które dobrze czują się w tej dziedzinie. W stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy absolwentom informatyki pomagają działające przy uczelniach biura karier. Można tam znaleźć informacje o możliwości odbycia stażu i praktyk oraz wskazówki, gdzie szukać ciekawych ofert pracy.

Co istotne, ukończone studia informatyczne otwierają przed absolwentami możliwość podjęcia pracy nie tylko w kraju, ale również za granicą. Polscy programiści są bardzo cenieni i chętnie zatrudniani w Europie, USA oraz innych rejonach świata. Ścieżka kariery zależy przede wszystkim od tego, czego oczekuje konkretny student i co najbardziej go interesuje. Możliwości jest wiele. Możesz być programistą, administratorem sieci komputerowych, testerem oprogramowania, inżynierem systemów informatycznych, projektantem gier, a w przyszłości managerem IT. A kim Ty chciałbyś/chciałabyś zostać?

 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*