Dlaczego warto przygotować kilka różnych CV?

writing-828911_640

Osoby, które ubiegają się o pracę, często startują na odmienne stanowiska. Te posady wymagają podobnego wykształcenia i umiejętności zawodowych, ale cechują się odmiennym profilem wymagań i umiejętności pracowników. Aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska, najlepiej przygotować sobie kilka typów CV.

Główną część CV stanowi opis wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Ci, którzy spędzili co najmniej kilka lat na rynku pracy, mogą wykazać się szeregiem stanowisk wymagających nieco innego profilu. Czasami zmieniano kilkukrotnie pracę, a czasami po prostu dana osoba awansowała w firmie, przenosząc się na wyższe posady. Nie warto wymieniać każdego miejsca zatrudnienia w życiu, gdyż pracodawca zwróci uwagę głównie na doświadczenie związane z danym typem działalności. Najlepiej więc przygotować sobie CV dopasowane do danego stanowiska, które opisze doświadczenie i umiejętności zdobyte w określonej branży.

Pracownik, który stara się o rolę sekretarki powinien przede wszystkim wymienić posady, na których wykonywał zbliżone obowiązki. W jego CV na portalu Pracuj.pl pojawi się więc wzmianka o odbieraniu telefonów, obsłudze klienta, prowadzeniu dziennika i zapisywaniu wizyt, oraz wysyłaniu maili i koordynacji spotkań. Osoba, która planuje pracę w biurze, wspomni głównie o doświadczeniu z prowadzeniem dokumentacji, rozmowach telefonicznych i współpracy w grupie. Warto również wtedy wspomnieć w CV o umiejętności obsługi programów biurowych, np. Excela i edytorów tekstu.

Co ważne, przy opisie tego samego stanowiska w CV powinny pojawić się inne sformułowania i nacisk na różne umiejętności, zdobyte w trakcie wypełniania obowiązków zawodowych. Zależnie od tego, na jakie oferty pracy się aplikuje, pojawią się wzmianki o obsłudze urządzeń, pracy biurowej, projektach grupowych czy kontakcie z klientami. Wszystkie informacje muszą być prawdziwe, ale mogą – a nawet powinny – zwracać uwagę pracodawcy na zdobyte doświadczenie, które przyda się podczas pracy na oferowanej przez niego posadzie. Szef, który otrzyma wiele aplikacji na to samo stanowisko, doceni wysiłek kandydata i staranność w opisie umiejętności.

Dla danej osoby idealna może okazać się zarówno praca w recepcji, w biurze lub w sekretariacie. Ten sam pracownik może spędzić czas głównie na obsłudze dokumentów, posługiwaniu się komputerem, lub kontakcie z klientami firmy. Zależnie od głównej charakterystyki danego stanowiska, warto wysłać w aplikacji odpowiednio skrojone CV, aby zmaksymalizować swoje szanse na zatrudnienie w danym miejscu.

Polecamy:
O czym wiedzieć zanim wybierzesz power bank dla siebie?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*