3 pytania o zdolność kredytową. Dziś odpowiadamy na Wasze e-maile

shutterstock_74983480

Do naszej redakcji nadsyłacie coraz więcej pytań na temat tego, jak poprawić swoją zdolność kredytową i które z czynników mają decydujący wpływ na to, czy bank udzieli Wam kredytu. Wybraliśmy te najpopularniejsze i spytaliśmy o zdanie ekspertów.

Trzy pytania o poprawę zdolności kredytowej

1. Co z tymi kartami kredytowymi?

Pytanie zadała: Marta Mamrot [Warszawa]

–        […] bank odmówił mi kredytu hipotecznego. W odpowiedzi usłyszałam, że mam zbyt dużo potencjalnych obciążeń finansowych ze szczególnym wskazaniem na 2  karty kredytowe. Dlaczego bank zasłania się kartami kredytowymi, skoro z nich nie korzystam?

Droga Marto, każda karta kredytowa – nawet, jeśli z niej nie korzystasz ma negatywny wpływ na Twoją zdolność kredytową. Bank wskazał tutaj słusznie na tzw. potencjalne obciążenie finansowe, bo każda karta lub otwarta linia kredytowa na ROR jest realnym ryzykiem dla Twojego domowego budżetu i w konsekwencji także ryzykiem dla samego banku (na wypadek, gdybyś np. mimo kiepskiego stanu swoich finansów miała zaciągnąć kredyt na zakup nowego auta itd.).

Rozwiązaniem problemu będzie wycofanie wszystkich kart kredytowych i zamknięcie linii kredytowych w obrębie rachunku osobistego.

2. Po jakim czasie moja historia kredytowa zostanie wyczyszczona?

Pytanie zadali: Adrianna i Michał Kosiec [Warszawa]

–        […] z trudem spłaciliśmy 2 lata temu kredyt gotówkowy, z którego sfinansowaliśmy zakup auta. Dziś staramy się o hipotekę, ale banki odmawiają nam z tego tytułu finansowania. Jak długo będziemy musieli jeszcze czekać na wyczyszczenie historii?

Według danych Comperia.pl w informatorze kredytów gotówkowych z maja br. wynika, że dane na temat historii kredytowej w BIK są przechowywane przez 5 lat.

3. Poręczenie kredytu hipotecznego przez kogoś spoza rodziny

Pytanie zadał: Michał Hrabina [Gorzów Wielkopolski]

–        […] badałem swoją zdolność finansową, ale po pierwszych rozmowach z doradcą kredytowym dowiedziałem się, że nie mam szans na kredyt o wartości 300,000 złotych w pojedynkę, bo zarabiam 2,500 zł netto miesięcznie i nie mam rodziny. Czy poręczenie może być ustanowione na osobę trzecią?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poręczenia udzielił ci ktoś spoza rodziny. Oczywiście kluczowym jest tutaj także sama zdolność poręczającego, tj. bank musi mieć pewność, że jeśli Ty nie dasz sobie rady z udźwignięciem tak dużego zobowiązania, ustanowiony poręczyciel będzie w stanie spłacić go we własnym zakresie.

Należy podkreślić, że poręczenie osoby niewiarygodnej finansowo lub o negatywnej historii kredytowej nie rozwiąże Twojego problemu.

Polecamy:
Najlepsze kredyty hipoteczne – czyli jak spełnić marzenie o własnych czterech ścianach

1 odpowiedzi "3 pytania o zdolność kredytową. Dziś odpowiadamy na Wasze e-maile"

  1. A po co komu zdolność kredytowa? :) Ja się tym nie przejmuję ponieważ jak potrzebuję gotówki to wchodzę na http://szbank.pl i dostaję ją od ręki. Nie biorę dużych kwot ale mniejsze a częściej. Tak łatwiej spłacić.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*