Stres przed maturą ustną – jak go pokonać?

group of students

Doświadczasz ich każdego dnia, w mniejszym i większym stopniu – przemówienia publiczne. Niezależnie od tego, czy wygłaszane są na forum klasy, czy przy rodzinnym stole, prawie wszystkich przyprawiają o drżenie głosu i dygotanie rąk. Jak je pokonać? Czy to w ogóle możliwe? W materiale podsuwamy ci kilka trików na radzenie sobie ze stresem przed maturą ustną, które sprawią, że wypadniesz lepiej, niż może ci się wydawać.

Stresujesz się i nic w tym dziwnego. Między innymi o tego egzaminu zależeć będzie twoje być albo nie być i rekrutacja do wymarzonej szkoły, np. www.zpsb.pl w Szczecinie. W liceum miałeś tak niewiele okazji do publicznego wyrażenia swojej opinii, że na samą myśl o ustnym egzaminie maturalnym przechodzą cię ciarki. Nie bój się! Z tym uczuciem da się walczyć. Wszystko, czego potrzebujesz to… mówić, mówić i jeszcze raz mówić! Do dzieła!

Treningi przed lustrem

Jeśli do tej pory myślałeś, że stanie przed lustrem to domena dziewczyn i totalna głupota, jesteś w błędzie! Właśnie w lustrze możesz najlepiej zaobserwować, co dzieje się z twoją twarzą podczas mówienia, czy przypadkiem nie robisz jakichś dziwnych min, nad którymi trzeba będzie popracować, czy się uśmiechasz (sam przyznaj – znacznie lepiej rozmawia się z osobą radosną) lub czy patrzysz w oczy osobie z którą rozmawiasz. Podczas trenowania przed lustrem będziesz mieć niebywałą okazję do zobaczenia tego, co będzie widzieć komisja. Postaraj się, by ten obrazek był jak najprzyjemniejszy w odbiorze.

Postawa

W tym ćwiczeniu, również lustro będzie twoim największym sprzymierzeńcem. Wybierz większe, tak byś mógł obserwować całe swoje ciało. Skontroluj, czy jesteś wyprostowany, czy twoja postawa jest pewna oraz – co najważniejsze – czy gestykulujesz. To właśnie ruchy twoich dłoni wpływają na odbiór twojej wypowiedzi. Zachowaj jednak zdrowy umiar i ani nie przesadzaj, ani o gestykulacji nie zapominaj.

Praktyka czyni mistrza

Chociaż wyda to ci się teraz nie możliwe – panuj nad swoim głosem. Oczywiście, znacznie łatwiej jest powiedzieć, niż zrobić. Uwierz jednak, że przy regularnych ćwiczeniach, również drżenie głosu uda ci się chociaż w pewnym stopniu opanować. Zacznij od wyrażania swojej opinii (na różne tematy, nawet życia codziennego) w gronie rodzinnym. Później zabieraj coraz częściej głos w większym gronie przyjaciół. Nawet nie zauważysz, kiedy stanie się to dla ciebie tak naturalne, że bez problemu staniesz przed komisją egzaminacyjną i zdasz maturę ustną śpiewająco!

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*