Kariera bankowca

praca-w-banku

O pracy w banku mogą myśleć osoby dobrze zorganizowane, odpowiedzialne i odporne na stres. Praca ta związana jest z operacjami pieniężnymi i obrotem wysokimi kwotami, trzeba więc dobrze czuć się w branży finansów. To także stały kontakt z ludźmi, nieraz wymagającymi i niezadowolonymi klientami – należy umieć nawiązywać kontakty interpersonalne, wzbudzać zaufanie i być cierpliwym. Praca w banku to zajęcie uznawane za prestiżowe i pozwalające na uzyskanie wysokiego dochodu. Kariera bankowca jest więc celem i marzeniem wielu osób.

Jak zostać bankowcem i na czym polega jego praca?

Praca polega na wykonywaniu wszelkiego rodzaju operacji pieniężnych dostępnych w ofercie banku – jest to zarówno obsługa rachunków oszczędnościowych klientów indywidualnych oraz firm, jak i sprzedawanie produktów banku np. kredytów czy kart kredytowych. Zakres obowiązków pracownika banku zależy od jego specjalizacji i wewnętrznych struktur banku. Obowiązki bankowca można sprecyzować jako wykonywanie wszelkich operacji pieniężnych zleconych przez klienta i proponowanie mu nowych rozwiązań i usług dostępnych w ofercie. Zadaniem osoby zatrudnionej w banku jest więc także pozyskiwanie nowych klientów i zachęcanie ich do skorzystania z jak największej ilości usług – każdy bank ma plany sprzedażowe, a pracownik powinien dokładać wszelkich starań, by je wykonać. Odpowiedzialny jest on za wszelkie dyspozycje, zarówno gotówkowe jak i bezgotówkowe. Jest to praca biurowa, prowadzona w placówce lub oddziale banku. Cechy, jakimi powinien charakteryzować się bankowiec to umiejętność współpracy, determinacja w zdobywaniu nowych klientów, umiejętność sprzedaży i szeroka wyobraźnia. Ważne jest też, by osoba starająca się o to stanowiska miała dużą wiedzę na temat produktów oferowanych nie tylko przez bank, w jakim chce być zatrudniona, ale także znała konkurencję i była jej świadoma. Praca z liczbami wymaga analitycznego podejścia i zdolności logicznego myślenia. Pracę w banku dużo łatwiej otrzymać osobom, które ukończyły studia związane z finansami, ale nie jest to konieczny warunek – zatrudniane są też osoby, które przeszły kursy lub szkolenia z zakresu bankowości, a nawet osoby z wykształceniem średnim, jeśli tylko wykazują się szeroką wiedzą i mają wymagane umiejętności. Mile widziane są wszelkiego rodzaju praktyki i staże odbyte w instytucjach finansowych. Bankowiec ma stały kontakt z ludźmi – klienci mogą być wymagający, czasem bywają również niemili i nieuprzejmi. Może to okazać się sporym źródłem stresu, gdyż oczywistym jest, że pracownik banku musi zachować spokój w każdej sytuacji i cierpliwie wysłuchać uwag niezadowolonego klienta, a także doradzić mu i znaleźć rozwiązanie.

Czy warto zdecydować się na karierę bankowca?

Zatrudnienie w banku zazwyczaj odbywa się na podstawie umowy o pracę. Warunki płacowe zależne są od pełnionej funkcji – osoba zatrudniona w dziale obsługi klienta czy w roli kasjera zarabia mniej niż analityk, doradca finansowy czy kierownik placówki. Jednak odpowiedzialność finansowa na tych szczeblach jest również o wiele wyższa. Pracownicy wyróżniający się rozległą wiedzą i ponadprzeciętnymi zdolnościami, a do tego mający spore doświadczenie w pracy związanej z finansami i bankowością, mogą liczyć na awans – takie osoby są dla każdego oddziału ważne i mają stałe miejsce w kadrze. Na karierę bankowca warto więc się zdecydować, jeśli jest się osobą nastawioną na stały rozwój oraz mocno zdeterminowaną do osiągnięcia sukcesu. Dynamiczne tempo pracy i szybko postępujący progres może sprawić, że kariera w tym zawodzie nabierać będzie coraz lepszego tempa. Najlepsi pracownicy mogą liczyć na wysokie zarobki i prestiżowe stanowiska.

Praca w banku może być początkiem obiecującej kariery zawodowej. Duże możliwości i dobre warunki finansowe sprawiają, że finanse i bankowość to jeden z najchętniej wybieranych kierunków studiów. Na początku należy jednak zastanowić się, czy praca w szybkim tempie i często stresujących warunkach nie jest zbyt dużym wyzwaniem – by osiągnąć sukces w tej branży trzeba być przede wszystkim silną osobowością.

Źródło: portal finansowy exprescredit.pl

1 odpowiedzi "Kariera bankowca"

  1. Hej! Właśnie znalazłem stronę oferującą kredyty na dobrych warunkach. Czy jakiś doradca mógłby mi pomóc wybrać najlepszy z listy? Chętnie skonsultuję się z kimś kto wie jakiś pożyczek unikać a jakich poszukiwać. W razie czego zostawiam mój emai: karolxts@poczta.fm

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*