Zrozum proces odwróconej osmozy, by wykorzystać jej potencjał!

crete-2667052_960_720

Nie czuj się głupio, jeśli kiedykolwiek widziałeś w telewizji reportaż o straszliwej suszy, a potem korzystając z komputera, gdy zobaczyłeś wygaszacz ekranu prezentujący piękną plażę z bezkresnym oceanem pomyślałeś: “Dlaczego po prostu tego nie wykorzystają?”

Oczywiście w ciągu jednej sekundy zapewne odpowiedziałeś sobie na tę myśl za pomocą kilku argumentów. Po pierwsze, morze jest słone. Po drugie, słona woda nie jest zbyt dobra do picia i uprawy roślin. Po trzecie, nie możesz po prostu wyjąć soli z wody, tak jak nie możesz rozpuścić cukru z herbaty. A może możesz?

Odwrócona osmoza jest jednym z procesów umożliwiających odsalanie (lub usuwanie soli z wody morskiej). Poza tym, odwrócona osmoza jest wykorzystywana do:

  • recyklingu,
  • oczyszczania ścieków,
  • a nawet może wytwarzać energię.

Tutaj więcej o odwróconej osmozie. Kwestie wodne stały się niezwykle pilnym globalnym zagrożeniem. Wraz ze zmianami klimatycznymi mają bezprecedensowy wpływ na środowisko: ulewne deszcze w niektórych obszarach, susze w innych, wzrost i spadek poziomu morza. Dodajmy do tego zagrożenie przeludnienia – a popyt i zanieczyszczenia rosną wraz z powiększającą się populacją – a woda staje się jednym z najważniejszych problemów środowiskowych, na które należy zwrócić uwagę w następnym pokoleniu.

Zakłady i instalacje do uzdatniania wody dostosowują obecnie odwróconą osmozę, aby rozwiązać niektóre z tych problemów. W niektórych częściach świata coraz więcej procent wody pitnej to odsalana woda morska pochodząca z zakładu odwróconej osmozy. Obecnie, na całym świecie na świecie jest już ponad 13 000 zakładów odsalania, według danych.

Wiedza o tym, że odwrócona osmoza może przekształcić wodę morską w wodę pitną jest przydatna, ale to, co naprawdę musimy zrozumieć, to w jaki sposób ten proces się odbywa. Zakładając, że masz dość dobrą znajomość definicji podstaw wody, lepiej zacznijmy od przyjrzenia się, jak działa osmoza, zanim połączymy te dwa elementy.

Co to jest osmoza?

Osmoza to przejście lub dyfuzja wody lub innych rozpuszczalników przez półprzepuszczalną membranę, która blokuje przepływ rozpuszczonych substancji. Nadal nie rozumiesz? Bez strachu. Większość z nas tego nie rozumie, dlatego istnieją niezliczone wyjaśnienia i analogie, które wyjaśniają osmozę.

Aby to lepiej zrozumieć, spójrzmy na przykład nudnej starej szklanki wody. Aby urozmaicić wszystko, nazwijmy wodę “rozpuszczalnikiem” – co jest wygodne, ponieważ tak właśnie jest. Aby nasz rozpuszczalnik był nieco smaczniejszy, rozpuścimy w nim cukier. Cukier jest substancją rozpuszczoną. Czyli teraz wodę (rozpuszczalnik), w której rozpuściliśmy cukier (substancję rozpuszczoną), aby uzyskać wodę z cukrem (nasz roztwór).

Teraz przez specjalną rurkę wlewamy naszą mieszaninę wody z cukrem. Wtedy zaczyna się magia osmozy, jeśli ruch wody jest magiczny. Poziom cieczy w rurce z wodą z cukrem będzie powoli wzrastał, ponieważ rozpuszczalnik (woda) przemieszcza się przez membranę umieszczoną w rurce, aby obie strony były bardziej równe w stosunku cukru do wody.

Więcej na ten temat dowiesz się tutaj: http://prostozkranu.pl/

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*