Zawody sezonowe – dla kogo i na jakich warunkach?

john-matychuk-Yny_pC0FYwY-unsplash

Praca sezonowa to dobre rozwiązanie dla osób, które z różnych względów nie mają możliwości podjęcia stałego zatrudnienia. Na taki rodzaj zarabiania pieniędzy bardzo często decydują się studenci, którzy przez większą część roku są skupieni na nauce, a więcej możliwości zarobkowych mają w czasie wakacji. Wiele sezonowych biznesów właśnie latem poszukuje dodatkowych pracowników, co wiąże się przede wszystkim ze zwiększonym ruchem turystycznym.

Zatrudnienie sezonowe to świetna opcja dla studentów, którzy w czasie wolnym chcą zarobić nieco środków na utrzymanie w czasie roku akademickiego. Może to być również dobry pomysł dla absolwentów, którzy szukają swojego miejsca na rynku pracy, ale chwilowo bez powodzenia. O wiele lepiej jest zaczepić się gdzieś w biznesie sezonowym i nadal szukać pracy, niż pozostawać osobą bezrobotną i bez dochodu. Jeśli chcemy mieć dobrą, sezonową pracę, jej poszukiwania należy rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Firmy, które szukają takich pracowników, też bowiem wystawiają ogłoszenia wcześniej. Mało która firma może sobie bowiem pozwolić na szukanie nowych pracowników praktycznie na ostatnią chwilę.

Bardzo popularna gastronomia

Najwięcej pracowników sezonowych, szczególnie w lecie, potrzebuje gastronomia. Restauracje, kawiarnie, lokale gastronomiczne, firmy cateringowe właśnie w sezonie letnim przeżywają prawdziwe oblężenie turystów. Najwięcej pracy jest oczywiście w miejscowościach turystycznych, które co roku cieszą się ogromną popularnością wśród przyjezdnych. Praca w gastronomii daje wiele możliwości – od bycia barmanem czy kelnerem, przez przyuczanie się do zawodu kucharza, aż po rozwożenie jedzenia na dowóz. Pizza na telefon Wrocław czy domowe obiady z dostawą do domu czy biura cieszą się ogromną popularnością, a firmy realizujące te usługi stale poszukują sprawdzonych, mobilnych pracowników, którzy są gotowi do pracy na różne zmiany. W wielu branżach w gastronomii jest szansa na całkiem dobry zarobek. Dotyczy to zwłaszcza kelnerów czy innych osób zajmujących się obsługą klienta. Poza standardową pensją można bowiem drugie tyle lub nawet więcej wyciągnąć z napiwków, jakie wręczają zadowoleni klienci. Niektóre osoby w czasie wakacji są więc w stanie zarobić na tyle dużo, by później przez wiele miesięcy nie musieć martwić się o fundusze.

A może praca za granicą?

Jeśli szukamy pracy sezonowej, a dodatkowo jesteśmy mobilni i otwarci na nowe doświadczenia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszukać zatrudnienia za granicą. Restauracje czy punkty gastronomiczne a Anglii, Niemczech i innych europejskich krajach również mają duże zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. A zarabianie za granica ma niewątpliwie więcej zalet niż praca w Polsce. Przede wszystkim, zarabiamy w lepszej walucie, można więc w ciągu miesiąca pracy w Niemczech czy Anglii zarobić kilka razy więcej niż gdybyśmy wykonywali tę samą pracę w Polsce. Co więcej, praca za granicą pozwala na rozwijanie wielu umiejętności, komunikatywności, naukę języka czy poznawanie nowych ludzi. Jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chce nie tylko zarabiać pieniądze, ale również rozwijać się na wielu polach.

Polecamy:
O czym wiedzieć zanim wybierzesz power bank dla siebie?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*