Chcesz jeździć jak zawodowiec? Poznaj te wewnętrzne czynniki wpływające na jazdę!

speedometer-1249610_960_720

Według danych każdego roku ginie ogromna ilość osób w wypadkach samochodowych, a trzy największe przyczyny śmiertelnych wypadków drogowych to alkohol, przekroczenie prędkości i rozproszenie uwagi podczas jazdy. A jako pracodawca odgrywasz dużą rolę w utrzymywaniu bezpieczeństwa na drogach. Miliony pracowników jeżdżą w ramach swojej pracy. Niektórzy są profesjonalnie wyszkolonymi kierowcami, ale wielu nie, a jeśli praca nie obejmuje przede wszystkim prowadzenia pojazdu, pracownik często nie otrzymuje takiego samego zarządzania bezpieczeństwem kierowców, jak zawodowi kierowcy.

Zdajemy sobie sprawę, że jednym ze sposobów, w jaki możemy pomóc wszystkim pracownikom być bezpieczniejszymi kierowcami, jest zrozumienie (zbyt dobrze znanych) czynników zewnętrznych, które mogą wpływać na bezpieczeństwo podczas jazdy, takich jak zła pogoda lub to, że inny kierowca zbacza z pasa w godzinach szczytu. Ale prawdopodobnie mniej zdajemy sobie sprawę z wewnętrznych, psychologicznych czynników, które wpływają na każdego pracownika w inny sposób podczas prowadzenia pojazdu i które wpływają na tendencje do kierowania pojazdem, prędkość lub rozproszenie uwagi podczas jazdy.

Oto wewnętrzne czynniki, które mogą wpływać na bezpieczeństwo kierowcy.

Świadomość

Niektórzy kierowcy rozpoznają i zapamiętują prawie każdy szczegół, na jaki napotykają w swoim najbliższym otoczeniu i mogą reagować lub reagować na coś w swoim polu widzenia, takie jak sygnalizacja świetlna, znaki drogowe, piesi, ruch z przeciwka, podczas gdy inni mogą skupić się tylko na jednym aspekt jazdy, np. prędkość, ale nie zauważą samochodów na drugim pasie lub mogą nie być w stanie szybko zareagować. Średni czas reakcji człowieka na bodźce wzrokowe wynosi około 0,25 sekundy. Tak więc z definicji około połowa populacji będzie reagować wolniej. Biorąc pod uwagę, że pojazd jadący z prędkością 60 km na godzinę przejedzie spory kawał drogi zanim zdoła się zatrzymać, można zauważyć, że nawet bardzo niewielka różnica międzyosobowa w zdolności dostrzegania obiektów w polu widzenia lub w czasie reakcji może być różnicą między awarią a bliskim wypadkiem.

Ocena, czy pracownicy mają tendencję do bycia mniej świadomymi w sytuacjach takich jak prowadzenie pojazdu, może pomóc ustalić, gdzie leży ich potencjalne ryzyko. Przypomnij im, że mogą być mniej skłonni do zauważenia szczegółów w swoim otoczeniu, więc powinni dołożyć dodatkowego wysiłku, aby skupić się na zadaniu i ignorować czynniki rozpraszające, aby byli przygotowani na nieoczekiwane czynniki zewnętrzne, takie jak zwalone drzewo lub pojazd zatrzymujący się nagle przed nimi.

Kontrola emocjonalna

Niektóre osoby są bardziej sfrustrowane, poruszone lub zestresowane niż inne. Kontrola emocjonalna to jedna z najbardziej znanych cech osobowości w psychologii. Z badań wiemy, że osoby o niższym poziomie tego czynnika częściej ulegają kontuzjom. Kiedy myślisz o wściekłości drogowej i związanych z nią niebezpieczeństwach, nietrudno sobie wyobrazić, że niektóre osoby będą w stanie pobudzenia psychicznego znacznie częściej i szybciej niż inne, co prowadzi do bardziej ryzykownych zachowań związanych z prowadzeniem samochodu.

Dobry kurs prawa jazdy Lublin jest w stanie przygotować Cię na te i inne okoliczności -skorzystaj z profesjonalnej wiedzy zapisując się do prawdziwie zdolnych instruktorów już teraz.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*