Zawód: freelancer. Wszystko, co powinieneś o tym wiedzieć!

freelancing1 (1)

Słyszałeś kiedyś o freelancerach, czyli tzw. wolnych strzelcach? Zastanawiasz się nad tym, czy nie skierować swojej ścieżki zawodowej w tę stronę? Zanim się na to zdecydujesz, dowiedz się, z czym wiąże się codzienna praca freelancera oraz jakie wady i zalety za sobą niesie. Zobacz!

Kto może pracować jako freelancer?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, freelancer to osoba zwana także wolnym strzelcem. Oznacza to po prostu, że nie jest zatrudniona na etacie, lecz pracuje zupełnie niezależnie, przyjmując zlecenia od różnych klientów. Kto może wybrać taki sposób zatrudnienia? Najczęściej decydują się na to:

  • graficy,
  • programiści,
  • tłumacze,
  • copywriterzy,
  • redaktorzy,
  • psycholodzy,
  • architekci.

Oczywiście nie jest to regułą – na freelancing może przejść każda osoba, która jest w stanie wykonywać swoje obowiązki z domu – bez przychodzenia z biura i niezależnie od innych członków zespołu.

freelancing2

Zalety i wady pracy freelancera

Niewątpliwą zaletą pracy freelancera jest bez wątpienia szeroko pojęta wolność, która sprawia, że możesz wykonywać ją gdziekolwiek i kiedykolwiek zechcesz – np. nie wychodząc zupełnie z domu lub też odwrotnie, podróżując po całym świecie i ciągle zmieniając miejsce zamieszkania. Z tą zaletą wiąże się jednak największa wada takiego trybu pracy – Twoje godziny nie są niczym ograniczone, więc czasem możesz spędzać przy biurku więcej czasu niż gdybyś pracował na etacie.

Pracując jako freelancer, możesz też sam wybierać sobie zlecenia, które chcesz wykonać – zamiast przyjmować wszystkie obowiązki, które nakłada na Ciebie szef. Taka praca może być zatem o wiele przyjemniejsza i bardziej rozwojowa. Oczywiście na przebieranie w zleceniach mogą sobie pozwolić tylko najlepsi, doświadczeni freelancerzy – jeśli brakuje Ci doświadczenia, powinieneś brać każde zlecenie, które otrzymasz, by wyrobić sobie dobre opinie.

freelancing3

Warto też pamiętać o tym, że w przypadku freelancingu wszystkie potrzebne narzędzia musisz zapewnić sobie sam – niezależnie od tego, czy są to programy do tłumaczenia czy też dobry komputer dla grafika. Rozkręcenie takiego interesu wymaga zatem pewnego nakładu finansowego już na początku.

Freelancing – jak zacząć?

Choć praca freelancera wydaje się być najbardziej luźną formą rozwoju zawodowego, początki takiej kariery zdecydowanie nie należą do prostym i wymagają od Ciebie ogromnego poświęcenia oraz zaangażowania. Samo założenie własnej działalności gospodarczej to dopiero pierwszy krok, który już może przysporzyć sporo trudności. Kolejny krok to znalezienie pierwszych klientów, którzy zdecydują się zlecić Ci jakąś pracę do wykonania. Pamiętaj, że na początku musisz ich czymś zachęcić, gdyż nie masz żadnego doświadczenia ani referencji – najlepiej więc zacząć od prostych zleceń za niskie stawki. Dopiero, gdy zyskasz pozytywne opinie pierwszych klientów, możesz zacząć myśleć o szukaniu bardziej intratnych propozycji współpracy. Spokojnie – jeśli dobrze rozegrasz początki swojej freelancerskiej przygody, już po niedługim czasie będziesz cieszyć się pełną swobodą zawodową – i upragnioną wolnością!

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*