Zawał serca jest bezpośrednią konsekwencją nieregulowanego wysokiego ciśnienia krwi

Omega936 1

[ ARTYKUŁ REKLAMOWY ]

Zawał serca jest przerażającym, zwodzącym i stresującym doświadczeniem. Życie po zawale nie jest łatwe. Oczywiście w przypadku, kiedy chory przeżyje. Powrót do zdrowia jest możliwy, jednak potrzebna jest duża doza cierpliwości. Tutaj znajdziesz informacje na temat znaków ostrzegawczych przed zawałem serca oraz czynnikach ryzyka.

Jesteś ofiarą zawału serca, czy też znasz kogoś, kto przeszedł zawał? Dziesiątki tysięcy Polaków doświadczyło tego samego.

Przyczyny zawału serca – podobnie, jak udaru mózgu

Zawał serca najczęściej spowodowany jest zwężeniem tętnic w wyniku nagromadzonego w nich cholesterolu. Zły cholesterol prowadzi do pękania tętnic. Choroba tętnic wieńcowych jest jedną z głównych przyczyn zatrzymania akcji serca.

Czynniki ryzyka oraz przyczyny zawału serca są takie same, jak w przypadku udaru mózgu. Do czynników ryzyka należą:

1. Historia rodzinna (historia chorób zakaźnych) oraz czynnik genetyczny
2. Palenie papierosów
3. Wysokie ciśnienie krwi
4. Podwyższony poziom cholesterolu
5. Cukrzyca

Wysokie ciśnienie krwi jest najczęstszą przyczyną zawału serca. W przypadku, gdy cierpisz na wysokie ciśnienie krwi (powyżej 140/90), twoje serce musi ciężko pracować, aby pompować krew przez cały twój organizm. Aby sprostać temu dodatkowemu wysiłkowi, staje się ono grubsze i sztywniejsze. Sprawia to, że serce przestaje być zdolne do wykonywania swojego zadania.

Gdy serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, mamy do czynienia z niewydolnością. Niewydolność serca jest chorobą serca. Przejawia się w osłabieniu pracy serca.

Często można usłyszeć lekarza, który mówi pacjentowi, że serce pacjenta jest starsze od niego samego. Oznacza to, że pacjenci nie zwracają uwagi na nawyki związane ze stylem życia. Przymykają też oczy na wysokie ciśnienie krwi oraz inne dolegliwości prowadzące do chorób serca.

Rozpoznaj objawy zawału serca w odpowiednim czasie

Nie czekaj, aż zaczniesz szukać pomocy, po tym, jak wystąpi którykolwiek ze znaków ostrzegawczych. Chociaż niektóre ataki serca są nagłe i intensywne, większość z nich zaczyna się powoli. Na początku występuje niewielki ból i dyskomfort. Słuchaj swojego ciała i zacznij szukać pomocy, gdy poczujesz:

1. Dyskomfort w klatce piersiowej. Większość ataków serca poprzedza ból w środkowej części klatki piersiowej. Ten ból trwa zwykle kilka minut. Może się zdarzyć, że ból ustąpi, by za chwilę powrócić. Istnieje możliwość odczuwania nieprzyjemnego ciśnienia, ściskania, wzdęcia lub bólu w klatce piersiowej.
2. Dyskomfort w górnej części ciała. Objawy mogą obejmować ból lub dyskomfort odczuwany w jednej lub obu rękach, plecach, szyi, szczęce oraz brzuchu.
3. Zaniki oddechu przy odczuwaniu dyskomfortu w klatce piersiowej lub bez odczuwania czegokolwiek.
4. Inne objawy mogą manifestować się poprzez nadmierne pocenie się, mdłości lub omdlenia.
5. Objawy są różne u mężczyzn i kobiet. Podobnie, jak u mężczyzn, najczęstszymi objawami zawału serca u kobiet są bóle lub dyskomfort w klatce piersiowej. Kobiety mogą też jednak doświadczać innych objawów. Należą do nich: duszności, nudności, wymioty, ból pleców lub szczęk.

Kup odpowiedni ciśnieniomierz

23164Mając problemy z wysokim ciśnieniem poważnie zastanów się nad zakupem profesjonalnego ciśnieniomierza. Dokonując zakupu powinieneś wziąć pod uwagę sposób ładowania urządzenia. Znakomita większość ciśnieniomierzy dostępna na rynku to urządzenia elektroniczne i dokładność pomiaru zależy w dużej mierze od stopnia naładowania baterii w urządzeniu. Najbardziej popularne ciśnieniomierze to te nadgarstkowe zasilane bateriami “paluszkami”. Są to dość dokładne urządzenia o ile baterie zastosowane w aparacie pomiarowym są nowe. Gdy baterie słabną urządzenie lubi przekłamywać wyniki. Rozsądnym wyjściem jest zakup urządzenia zasilanego po przez gniazdko elektryczne, które nigdy nie traci swoich dokładnych właściwości pomiarowych ponieważ cały czas jest podłączone do prądu. Firma, która specjalizuje się w produkcji jednych z najlepszych urządzeń do pomiarów ciśnienia krwi to OMRON. Producent ten wypuścił niedawno na rynek najnowszy model ciśnieniomierza OMRON M7 INTELLI, którego dodatkową funkcją jest możliwość zapisu pomiarów na smartfonie i porównywanie ich na przestrzeni czasu. Urządzenie OMRON M7 INTELLI jest zasilane z domowego gniazdka elektrycznego ale nie zapomniano o mobilności i wygodzie w użytkowaniu i ciśnieniomierz ten można również zasilać za pomocą 4 baterii AA. Jest to doskonała opcja dla osób, które chcą dbać o własne zdrowie np. w podróży.

Urządzenie można kupić w sklepie https://www.omed24.pl/cisnieniomierz-omron-m7-intelli-it-hem-7322t-e-zasilacz.html

Cechy urządzenia:

  • Technologia IntelliSense™ – pomaga w zapewnieniu odpowiedniego ciśnienia w mankiecie
  • Posiada walidację kliniczną
  • Wyposażony w moduł Bluetooth 4.0, który umożliwia korzystanie z aplikacji OMRON Connect – gwarantuje łatwy transfer odczytów do komputera lub smartfonu, pozwalając na archiwizację oraz analizę pomiarów pacjenta
  • Wskaźnik wysokiego poziomu ciśnienia krwi
  • Wskaźnik prawidłowo założonego mankietu
  • Funkcja uśredniania wyników 3 pomiarów
  • Funkcja wykrywania nieregularnego tętna, nadciśnienia oraz ruchu ciała podczas pomiaru: wyświetla tylko wyniki wiarygodnych badań
  • Wyposażony w pamięć pozwalającą zapisać wyniki 100 pomiarów z datą i godziną dla dwóch użytkowników
  • Ciśnieniomierz jest w zestawie z mankietem dużej wielkości (obwód ramienia od 22 do 42cm), zestawem baterii (wystarczającym na 1500 pomiarów)

Co robić po przebytym zawale serca?

Każdy przebyty zawał niesie za sobą konsekwencje. Jedną z nich jest tętniak serca czyli blizna, która pozostała na sercu po przebytym zawale. Ściana serca w tym miejscu jest cieńsza i nieruchoma. W tym wypadku nie mamy już do czynienia ze zdrową tkanką mięśniową.
Zawałowi serca można zapobiec, należy jednak zareagować w odpowiednim czasie, tak aby nie walczyć następnie z powikłaniami po zawale.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*