Jak zatrzymać pracownika w firmie?

shutterstock_19636426

Prawie każdy pracodawca chociaż raz stanął przed problemem, jakim jest odejście dobrego pracownika. Dodatkowo w niektórych firmach jest to zauważalne nie tylko w postaci mniejszej kadry, ale również w postaci gorszych wyników. Radzimy, jak tego uniknąć.

Odpowiednie wynagrodzenie

Statystyki potwierdzają, że większość pracowników rozważa zmianę miejsca pracy z powodu wynagrodzenia. Niektórym wystarczy już niewielka kwota, aby zmienić pracę, ale to sytuacja, której pracodawca może łatwo zapobiec. Wystarczy zwiększyć wynagrodzenie tak, aby pracownik poczuł się ukontentowany.

Dużym problemem jest jednak sytuacja, gdy nie chodzi o niewielką kwotę, a obecne wynagrodzenie pracownika jest dużo za niskie w stosunku do jego kwalifikacji. Jeśli taka osoba planuje zmianę pracy, bo wie, że powinna dostawać większe wynagrodzenie, a w obecnym miejscu nie uzyska podwyżki na takim poziomie, obowiązkiem pracodawcy jest zrobienie rachunku zysków i strat. Czy nowy pracownik z niższymi kwalifikacjami naprawdę będzie się opłacał? Czy może podwyżka (nawet duża) wcale nie przyniesie strat?

Dodatkowe benefity

Wynagrodzenie to podstawa, ale wcale nie jest wszystkim. Pracownikowi można zaoferować wiele różnych benefitów: od darmowych napojów, po kartę typu multisport. Ponadto, istotne są też niby oczywiste rzeczy, które przekładają się na komfort zatrudnionego. Przykładem może być np. miejsce noclegowe w podróży służbowej. Czy aby na pewno dokładasz wszelkich starań, aby znaleźć idealny hotel pracowniczy? Dzięki portalom takim jak forStaff to nie jest nawet czasochłonne, a dla pracownika wiąże się z dużą różnicą.

Szczera rozmowa

Rozmowa to tak naprawdę postawa i to od niej warto zacząć starania o zatrzymanie pracownika w firmie. Tylko w ten sposób możesz dogłębnie poznać potrzeby pracownika i prawdziwy powód planowanego odejścia. Nierzadko bywa, że nie chodzi ani o wynagrodzenie, ani o benefity. Przyczyn może być bowiem bardzo dużo np.: zła atmosfera w zespole, brak systemu premiowego, mobbing, problemy osobiste, brak rozwoju, złe warunki pracy.

Kiedy dowiedz się, o co naprawdę chodzi, będziesz w stanie znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na zatrzymanie pracownika.

Docenianie na co dzień

Trzeba też podkreślić, że dla pracownika niezwykle istotne jest to, czy czuje się doceniany. Chwalisz go za udany projekt? Zachęcasz do rozwoju? Każdego dnia mobilizujesz w wykonywaniu nawet łatwych zadań? To niewielkie rzeczy, które robią wielką różnicę.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*