[Informacja prasowa]
Według raportu Komisji Europejskiej, do 2020 r. w Unii Europejskiej będzie brakowało ponad 800 tys. specjalistów z branży IT. Choć rynek pracy w tym zakresie jest bardzo chłonny to chcąc pracować przy ambitnych, często zmieniających rzeczywistość projektach warto odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Jakie zasady związane z rekrutacją powinien zakodować sobie programista ubiegając się o pracę marzeń?
„Twoje CV pozwala ci dostać się na rozmowę kwalifikacyjną, ale o tym jakie masz prawdziwe zdolności i w jaki sposób możesz skutecznie realizować się w nowej firmie decyduje często sama rozmowa kwalifikacyjna” – mówi Elżbieta Lehmann, HR Manager Surge Cloud – firmy wdrażającej innowacje w handlu stacjonarnym. Oto kilka porad dla wszystkich pracowników IT, wybierających się na rozmowę kwalifikacyjną do wymarzonego pracodawcy. Są to subiektywne porady wynikające z doświadczenia oraz przeprowadzonych rozmów z pracownikami R&D poznańskiej firmy.
Zadbaj o swój front-end
3 minuty – tyle trwa efekt pierwszego wrażenia. Co więcej w pierwszych kilkunastu sekundach następuje podświadoma ocena człowieka. Schludny wygląd, pewny uścisk dłoni, wyraźne przedstawienie się to elementy kluczowe, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli nie aplikujesz na kierownicze stanowisko nie musisz ubierać garnituru. W dobrym tonie będzie jednak marynarka i/lub koszula bez krawatu w połączeniu z eleganckimi spodniami. W ten sposób wyrażasz swój szacunek do rozmówcy i przyszłego miejsca pracy. Warto jednak pamiętać, że kwestia ubioru zależy od miejsca do jakiego aplikujesz. Niekiedy aplikując do małych start-upów wystarczy koszulka polo i estetyczne dżinsy – o ile nie jest to firma realizująca poważne projekty rządowe czy bankowe.
Daj się odkodować, mów także o efektach
Podczas rozmowy przyszły programista z pewnością usłyszy pytanie o zrealizowane projekty. Pamiętaj aby poza szczegółami technicznymi, rodzajami kodu opowiedzieć także o efekcie końcowym – tym jak aplikacja/program/algorytm się sprawdziły w codziennym użytku. Dzięki temu będziesz lepiej zrozumiany, a co za tym idzie również lepiej zapamiętany.
Pochwal się w jakich językach piszesz
W tym przypadku nie chodzi o języki obce (o ile nie wymaga tego rekrutacja), ale języki programowania. Jeśli potrafisz programować w jednym języku np. Java – powiedz, że spośród wszystkich języków akurat w nim jesteś najlepszy. Warto również wspomnieć, że uczysz się kolejnego języka nawet jeśli jesteś dopiero na etapie podstaw. Dla rekrutera to znak, że jesteś ambitny i chłonny wiedzy.
Dokładnie przeanalizuj ogłoszenie
Przed rozmową zastanów się nad tym jakie hipotetycznie pytania może zadać rekruter. W tym celu przeanalizuj ogłoszenie – często w wymaganiach znajdziesz podpowiedź i sugestie w jakim kierunku warto się przygotować. Pytania mogą również zależeć od stanowiska, na które aplikujesz. Jeśli chcesz zostać programistą C/C++, Java, C# to przygotuj się z algorytmów i struktury danych, wzorców projektowych czy wielowątkowości. Natomiast aplikując na stanowisko programisty front-end przećwicz zagadnienia związane z JavaScript, CSS i HTML. Jeśli masz już za sobą duże doświadczenie w programowaniu zastanów się jakie zagadnienia mogłyby Cię zaskoczyć. Im lepiej będziesz przygotowany tym pewniej będziesz się czuł na rozmowie.
Przygotuj portfolio
Dobrze przygotowane portfolio to kropka nad i w procesie rekrutacyjnym. Niekiedy może ono nawet zaważyć o ostatecznej decyzji o zatrudnieniu. Warto pokusić się i załączyć je już na etapie przesłania dokumentów aplikacyjnych – np. link do swojego konta github, czy kawałek napisanego przez siebie kodu. – Pokazując swoje prace warto zwrócić jednak uwagę czy nie są one obwarowane umowami o zachowaniu tajemnicy firmowej. Wykorzystanie informacji niejawnych może bowiem skutkować dużymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi dla Nas. – mówi Elżbieta Lehmann, Surge Cloud. Przyszły pracodawca także nie doceni pokazania projektów wewnętrznych z naszej poprzedniej firmy
Choć nie ma jednoznacznego przepisu na sukces podczas rozmowy kwalifikacyjnej to stosując powyższe rady szanse na otrzymanie pracy marzeń mogą znacznie wzrosnąć.
Polecamy:
– Czym jest Executive Search i w jaki sposób pozwala dotrzeć do idealnego kandydata?