Jak często zapraszać kominiarza, aby uniknąć pożaru?

chimney-sweep-2792895_1280

Duża liczba pożarów domów zaczyna się, gdy kreozot (substancja chemiczna zawierająca węgiel) gromadzi się we wnętrzu komina. Mimo to niektórzy właściciele domów nadal lekceważą to poważne ryzyko i nie podejmują odpowiednich kroków, jeśli chodzi o czyszczenie kominów. Kiedy domy były ogrzewane tylko kominkami, przed rewolucją przemysłową poszukiwano kominiarzy, ponieważ XIX-wieczni właściciele domów zdawali sobie sprawę, jak ważny jest czysty komin, aby uniknąć pożarów domów.

W XXI wieku unikanie pożaru domu jest równie ważne – przeczytaj również. Mimo że większość współczesnych właścicieli domów używa swoich kominków do stworzenia w domu armosfery przytulności lub ma zdalnie sterowane płomienie gazu ziemnego do podsycania ognia, większość nadal używa drewna do spalania i jest podatna na gromadzenie się kreozotu w przepustnicach i przewodach kominowych. Właściciele domów są zachęcani do sprawdzania kominów pod kątem nagromadzenia kreozotu i czyszczenia w razie potrzeby wiosną każdego roku.

Pożary w kominach charakteryzują się głośnymi trzaskami lub trzaskami i dużą ilością gęstego dymu z przewodu kominowego, ale często pozostają niezauważone przez właściciela domu. Pożary w kominach są często wybuchowe i często zdarza się, że sąsiedzi słyszą eksplozje i ostrzegają właściciela domu. Pożary w kominach mogą płonąć w ekstremalnie wysokich temperaturach.

Te bardzo gorące pożary osłabią murowaną strukturę komina po nagromadzeniu się pozostałości kreozotu w wystarczających ilościach. Warunki, które mają tendencję do przyciągania gromadzenia się kreozotu, obejmują:

  • naturalny brak dopływu powietrza w kominach,

  • spalanie drewna,

  • chłodne temperatury w kominie, które występują w środowiskach czterosezonowych.

Przeciążenie paleniska w celu uzyskania dłuższych palenisk może również przyczynić się do gromadzenia się pozostałości kreozotu w kominie. Zobacz więcej tutaj: kominiarz-lodz.com.pl.

Jak często należy czyścić komin?

Powinieneś mieć coroczną inspekcję komina przez renomowaną firmę świadczącą takie usługi. Możesz zapytać: jakie usługi oferuje kominiarz? W zależności od tego, jak często używasz kominka do spalania drewna, w kominie nagromadzą się pozostałości kreozotu. Istnieje wiele czynników, które wpływają na ilość kreozotu przyklejonego do ścian komina, takich jak ilość powietrza dopływającego do komina i spalanie niewłaściwie wysezonowanego drewna, które sprzyjają takiemu gromadzeniu się. Kreozot będzie również gromadził się w kominie, jeśli w palenisku znajduje się niespalone drewno. Z tym wszystkim w ramach oferowanych usług musi się uporać kominiarz.

Nie ma „twardej i stanowczej” zasady, jak często czyścić komin. Badanie przeprowadzone przez doświadczonego kominiarza to jedyny sposób, aby dowiedzieć się, czy Twój komin, murowany lub metalowy, wymaga czyszczenia.

Nowoczesne prefabrykowane metalowe kominy są specjalnie poddawane obróbce, aby wytrzymać wysokie temperatury podczas pożaru komina bez doznania poważnych uszkodzeń. Jeśli ulegną uszkodzeniu w wyniku pożaru komina, profesjonalną rekomendacją jest zaprzestanie korzystania z komina do czasu wymiany urządzenia.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*