Jak zapanować nad aparatem? Poradnik dla początkującego fotografa.

Przechwytywanie

Ważne jest by wiedzieć, jak ustawić w aparacie dioptrię, obszary ostrości, tryby pomiaru i nie tylko, aby przygotować się do wykonania idealnego zdjęcia. Właśnie otrzymałeś swój pierwszy aparat! A może wypożyczasz jeden z https://www.panda-rent.pl/ lub pożyczasz od znajomego. Przed zdjęciami upewnijmy się, że wszystko jest ustawione i gotowe do pracy. Nic nie zrujnuje Twojej sesji szybciej niż bycie w samym środku gwiezdnej kompozycji, kiedy to aparat nagle zachowuje się tak, jakby miał własny rozum, ponieważ nie został w pełni skonfigurowany jako pierwszy. Dzisiejsze aparaty to małe komputery. Musisz je dostosować przed ich użyciem.

 

Lista kontrolna przygotowania aparatu? Popraw dioptrię!

Wizjer można dostosować do swojego wzroku. Spójrz przez wizjer, ustaw ostrość obiektywu najlepiej jak potrafisz na obiekcie znajdującym się w średniej odległości i – jeśli scena i symbole w wizjerze są nieostre – przekręć pierścień regulacji ostrości tuż za okularem, aż przestaną być. Prawie każdy będzie już korzystał z korekcji wzroku, takiej jak soczewki kontaktowe lub okulary i nie będzie musiał tego robić. Ale – zwłaszcza jeśli wynajmujesz – dioptrie nie zawsze są „resetowane” między użytkownikami.

Porównaj AF w wizjerze z AF w trybie podglądu na żywo

Lustrzanki cyfrowe w połączeniu z różnymi obiektywami czasami wykazują błędy w ustawianiu ostrości – ustawiają ostrość tuż przed lub za celem. Dzieje się tak dlatego, że lustrzanki cyfrowe, w przeciwieństwie do aparatów bezlusterkowych, używają dodatkowego czujnika pod lustrem, który może błędnie komunikować się z systemem autofokusa – czasami z powodu drobnych aberracji obiektywu. Aparaty bezlusterkowe nie muszą się tym martwić – komunikacja tych aparatów odbywa się bezpośrednio z przetwornikiem obrazu dzięki autofokusowi z detekcją kontrastu lub autofokusowi z detekcją fazy na czujniku. Podobnie podczas ustawiania ostrości w trybie Live View (używając ekranu LCD do komponowania i ustawiania ostrości zamiast wizjera) analizujesz bezpośrednio z przetwornika obrazu.

Jeśli okaże się, że nie możesz ustawić ostrości podczas komponowania przez wizjer, ale możesz to zrobić w trybie podglądu na żywo, może być konieczne dostrojenie AF aparatu do konkretnego używanego obiektywu.

Sprawdź informacje o baterii

W niektórych systemach menu można znaleźć coś, co nazywa się „Informacje o baterii”. Zawiera nieco więcej informacji o tym, czego można oczekiwać od akumulatora, w tym o jego wydajności ładowania i liczbie zdjęć, których można się spodziewać. Podobnych informacji powinna Ci też udzielić wypożyczalnia sprzętu fotograficznego w Warszawie, jeśli stamtąd bierzesz aparat.

Możesz być zaskoczony, widząc znacznie różne wyniki w porównaniu z akumulatorem na rynku wtórnym i akumulatorem OEM. System menu firmy Canon zwykle pokazuje wydajność ładowania, podczas gdy menu firmy Nikon wyświetla wiek akumulatora. Bądź ostrożny z bateriami niemarkowymi i podejmuj mądre decyzje dotyczące oszczędzania baterii, a ta kwestia nie zaskoczy Cię w czasie sesji.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*