Wady i zalety retencji pracowników

christin-hume-hBuwVLcYTnA-unsplash (1)

Pojęcie retencji pracowników wywodzi się bezpośrednio z zarządzania zasobami ludzkimi. Specjaliści HR określają tak zdolność firmy do zatrzymywania przy sobie pracowników. Taki model zarządzania organizacją ma jednak swoje wady i zalety.

Zalety retencji pracowników

Retencja pracowników pozwala stworzyć silną i zgraną kadrę z wieloletnim doświadczeniem. Niewielkie zmiany w zespole na przestrzeni lat budują rodzinną atmosferę, w której dominuje przejrzysta komunikacja, dobrze skonstruowane i czytelne zasady, a przy tym efektywność pracy jest na wysokim poziomie. Ponadto, w firmie opartej o zarządzanie zasobami ludzkimi w ramach retencji pracowników o wiele łatwiej kreować długofalową strategię działania. Oznacza to mniej zaskoczeń, potencjalnych sytuacji kryzysowych oraz przestojów w pracy. Co więcej, zdolność utrzymywania pracowników w znacznej mierze ogranicza środki pieniężne przeznaczane na rekrutowanie nowych kandydatów. Dotyczy to przede wszystkim ogłoszeń zamieszczanych w Internecie (np. na Pracuj.pl), jak i bezpośrednio na stronie firmowej. Rekruterzy mogą ponadto podkreślać jak wielką wagę firma przykłada do komfortu pracowników np. poprzez zbilansowany program benefitów.

Wady retencji pracowników

Główną wadą retencji pracowniczej może być brak świeżego spojrzenia w firmie. Zgrany zespół po latach może okazać się skostniały, a rozwój może zostać znacznie ograniczony. Ponadto, retencji pracowników sprzyja zjawisko protekcji oraz nepotyzmu. Firma wówczas zamyka się na świat, tworząc hermetyczne środowisko pracownicze, przeświadczone o swoim elitaryzmie. Co więcej, stosując retencję pracowników właściciele firm nie są w stanie ustrzec się przed sytuacjami kryzysowymi. Te zaś mogą występować znacznie częściej w przypadkach, gdy zespół jest ograniczony do niewielkiej ilości osób. Wówczas nieobecność jednej może odbić się efektywności nie tylko jednego działu, lecz całego przedsiębiorstwa.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*