Wady i zalety pracy zdalnej
Praca zdalna przez wielu pracowników obecnie postrzegana jest jako najlepsza forma wykonywania obowiązków. Wiele firm wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zatrudnionych i proponuje im tego typu system pełnienia obowiązków już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Praca zdalna, jak każda inna, ma jednak swoje wady oraz zalety.
Zalety pracy zdalnej
Najważniejszym profitem pracy zdalnej jest fakt, iż świadczymy nasze usługi z domu, mieszkania bądź dowolnego miejsca na świecie. Nie wiążemy się przez to z siedzibą firmy i nie jesteśmy uzależnieni od dojazdu do niej. Możemy poświęcić się wówczas nie tylko obowiązkom, lecz również robić inne rzeczy. Praca zdalna umożliwia bowiem zatrudnienie u wielu pracodawców, a także sprawia, iż nasz czas wolny jest bardzo elastyczny. Nie stoi nic na przeszkodzie, aby dzielić obowiązki służbowe z pasjami realizowanymi w domowym zaciszu. Co więcej, o wiele łatwiej jest wówczas godzić życie towarzyskie z pracą. Inną zaletą pracy zdalnej jest oszczędność środków finansowych, które musimy przeznaczać na komunikacje z i do firmy oraz związanych z zapewnieniem sobie posiłku w ciągu dnia.
Wady pracy zdalnej
Praca zdalna jest niezbyt dobrym rozwiązaniem dla osób lubiących pracować w grupach, a także uwielbiających jasny podział obowiązków. Obowiązki świadczone z domu bądź mieszkania wymagają wiele samozaparcia, gdyż musimy skupić się na nich w środowisku prywatnym. Wielu osobom może przeszkadzać fakt, że np. dzielą zadania pracownicze z gotowaniem bądź sprzątaniem. Co więcej, praca zdalna może być problemem w miejscach oddalonych od cywilizacji. Z tego względu może być ona świadczona przeważnie w dużych ośrodkach miejskich przy stałym dostępie do odpowiednich plików oraz łącznością z Internetem. Wadą pracy zdalnej jest również niska integracja pracownicza. Zatrudnieni nie spotykają się bowiem i nie mają ze sobą kontaktu. Firma wówczas wydaje się funkcjonować jedynie teoretycznie, a pracowników nie łączy ze sobą nic poza pracą.