Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

odszkodowaniezalot

Dla wielu osób samoloty stały się głównym środkiem transportu, gdy wybierają się na wakacje. Mimo to, większość z nas w dalszym ciągu nie wie, co zrobić w sytuacji, gdy nasz lot jest opóźniony. Owszem, jego przylotu nie przyspieszysz, jednak możesz dostać spore odszkodowanie za czas stracony na lotnisku – nawet 600€!

Jak to zrobić? Jakie są wymogi, aby w ogóle ubiegać się o rekompensatę? Podstawowy z nich to czas oczekiwania. Jeżeli twój samolot spóźnił się ponad 3 godziny, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. W przypadku gdy linią organizująca podróż jest PLL LOT S.A. wszystkie informacje znajdziesz na stronie LOT reklamacje.

Kiedy ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot?

Należy pamiętać, że rozporządzenie odnośnie odszkodowań działa tylko na terenie Unii Europejskiej. Idealna sytuacja do ubiegania się o rekompensatę to lot z jednego europejskiego miasta do innego, które również znajduje się w granicach Unii.

Jeżeli miejsce startu znajduje się poza UE, otrzymamy odszkodowanie jedynie w przypadku, kiedy obsługująca podróż linia jest zarejestrowana w granicach Unii. Kiedy samolot wylatuje z Europy poza jej granice, również powinniśmy dostać rekompensatę. W lotach na bliskie odległości opóźnienia powyżej 3 godzin zdarzają się rzadko, jednak jest to możliwe.

Ważny jest również czas, który upłynął od momentu odbycia lotu. Okres, kiedy możesz ubiegać się o odszkodowanie różni się dla poszczególnych krajów. W najlepszej sytuacji są podróżnicy z Wielkiej Brytanii – mogą dochodzić swoich praw nawet do 6 lat od daty podróży.

Pozostałe państwa Unii Europejskiej ustanowiły limit 2-3 lat. Za loty zarejestrowane w Polsce rekompensatę otrzymamy jedynie w przypadku złożenia wniosku w ciągu roku od odbytego przelotu.

claimflights-opozniony-lot

Wysokość odszkodowania

Niestety, nie każdy pasażer dostaje odszkodowanie takiej samej wysokości. Kwota zależy od długości czasu oczekiwania i odległości, na jaką odbywał się przelot. Uczestnicy lotu na odległość mniejszą niż 1500km opóźnionego o mniej niż 4 godziny (ale powyżej 3) mogą ubiegać się o 250€ rekompensaty.

Z kolei osoby, które czekały taką samą ilość czasu, ale ich miejsce docelowe oddalone było o 1500km-3500km otrzymają już 400€. W przypadku podróżnych czekających powyżej 4 godzin na lot dłuższy niż 3500km, kwota będzie wynosiła 600€.

W momencie, kiedy opóźnienie samolotu sięga 5 godzin i więcej, linie lotnicze mają naprawdę duży problem. Nie tylko są zobowiązane do wypłacenia odszkodowania, ale też zwrócenia kosztów biletu lotniczego w przeciągu 7 dni – również za pozostałe etapy lotów łączonych.

Dodatkowo przez czas oczekiwania powinni zapewnić pasażerom przekąski i napoje, dostęp do telefonu i skrzynki e-mail (max. 2 razy) oraz ewentualne zakwaterowanie i transport do hotelu. W przypadku lotu łączonego muszą również dostarczyć bilet powrotny do miejsca, z którego wyruszył podróżny.

Nie zapominaj, że te zasady nie dotyczą jedynie lotów, na które czekałeś na lotnisku. Również w przypadku, kiedy lot już po starcie przedłuży się o więcej niż 3 godziny (czego nikomu nie życzymy), możesz ubiegać się o odszkodowanie.

claimflightsodszkodowanie

Jak zmierzyć czas opóźnienia i odległość lotu?

Ze zmierzeniem odległości raczej nie będziesz mieć problemu. Ważne, abyś pamiętał, żeby policzyć ją od lotniska wylotu do lotniska przylotu, a nie miast, w których te lotniska się znajdują. Inaczej ma się sprawa w przypadku czasu opóźnienia.

Często linie lotnicze chcą uniknąć posądzenia o przekroczenie magicznych 3 godzin. W tym celu próbują wmawiać pasażerom, że czas liczy się np. do momentu, gdy samolot wylądował w porcie.

W rzeczywistości liczy się tylko moment, kiedy otwierane są drzwi samolotu. Do czasu, kiedy nie możesz opuścić maszyny lub do niej wejść, czas opóźnienia wciąż rośnie.

Kiedy nie można ubiegać się o odszkodowanie?

Istnieją sytuacje, na które linie lotnicze rzeczywiście nie mogą nic poradzić. Jak wiadomo, podróże samolotem wymagają zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa. Stąd jeśli np. lot jest opóźniony ze względu na złe warunki pogodowe, niestety nie otrzymasz rekompensaty.

Inne przypadki, w których nie możesz liczyć na odszkodowanie:

  • awaria samolotu nie wynikająca z winy linii lotniczej (np. wpadnięcie ptaka do silnika)
  • konflikt polityczny w kraju docelowym
  • strajki pracowników załogi lub lotnisk, które powodują również opóźnienia innych lotów

druk uv na ppTego typu sytuacje są trudne do rozstrzygnięcia i wiele zależy od uzasadnienia, które umieścisz we wniosku. Na przykład, jeżeli inne linie lotnicze obsługują swoje loty normalnie podczas strajku pracowników, masz prawo ubiegać się o rekompensatę. Tak samo, kiedy problemy techniczne spowodowane były przez niedopatrzenia załogi, a nie wypadek.

Jak widzisz, rzadko kiedy występują sytuacje, w których możesz być na 100% pewny uzyskania rekompensaty za opóźniony lot. Nic cię jednak nie kosztuje złożenie wniosku, a kwoty odszkodowań są całkiem spore. Na pewno więc warto spróbować.

1 odpowiedzi "Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?"

  1. Takie odszkodowanie jest oferowane w ramach polisy ubezpieczenia podróżnego , oczywiście w każdej firmie te warunki są inne , dochodzą też dodatkowe obostrzenia więc trzeba dobrze się zapoznać z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*