Zanim zainwestujesz w kupno mieszkania – o co spytać notariusza?

book-2020460_640

Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Zanim zdecydujemy się na konkretną nieruchomość, musimy najpierw zdobyć sporo wiedzy na temat rynku nieruchomości, dowiedzieć się, jak wyglądają wszelkie formalności i oczywiście zgromadzić odpowiednią ilość gotówki lub uzyskać kredyt bankowy.

Zakup mieszkania wiąże się z przeniesieniem prawa własności, co należy wykonać zgodnie ze wszystkimi przepisami, a więc wybrać się do notariusza, który sporządzi odpowiedni akt notarialny. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, które w dużym stopniu uzależnione są od wartości kupowanej nieruchomości. Osoby kupujące mieszkanie powinny zabrać do notariusza dokument tożsamości, nr NIP, a także dokumenty z banku dotyczące wysokości kredytu oraz hipotek, którymi bank będzie obciążał kupowane mieszkanie. Trzeba również mieć pieniądze na opłacenie notariusza. Osoba sprzedająca mieszkanie, bez względu na to, czy jest to deweloper czy osoba prywatna, również powinna mieć ze sobą komplet niezbędnych dokumentów. Do obowiązków notariusza należy dokładne ich przejrzenie, a także odpowiedzenie na wszelkie pytania zadawane przez obie strony.

Jak kupić idealne mieszkanie?

Kupno mieszkania kończy się u notariusza, natomiast zaczyna dużo wcześniej. Na samym początku musimy ustalić, jakie są nasze możliwości finansowe oraz szanse na uzyskanie kredytu w banku. Dzięki ustaleni orientacyjnej kwoty łatwiej nam będzie prowadzić poszukiwania odpowiedniego mieszkania. Kolejną kwestią jest decyzja, czy chcemy mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Jeśli interesuje nas rynek pierwotny, należy rozejrzeć się w ofercie deweloperów, którzy aktualnie budują w naszej okolicy lub planują w najbliższym czasie rozpoczęcie inwestycji budowlanych. Bez względu na to, czy interesują nas mieszkania Białołęka czy nieruchomości w innej lokalizacji, warto przyjrzeć się im na własne oczy, upewnić, czy obiekty są wykonane zgodnie z założeniami, sprawdzić, jak wygląda kwestia dojazdu, miejsc parkingowych, infrastruktury czy wykorzystanych w czasie budowy technologii.

A może mieszkanie z rynku wtórnego?

Niektóre osoby szukają mieszkań wyłącznie na rynku wtórnym, gdyż wtedy można liczyć na sporo niższe ceny. Warto jednak mieć świadomość, że mieszkania, które mają już kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, najczęściej mają też sporo wad, usterek i innych niedociągnięć. Kupując tańsze mieszkanie na rynku wtórnym musimy pamiętać o tym, że trzeba będzie wiele dodatkowych środków wyłożyć na prace remontowe, naprawę instalacji oraz przywrócenie mieszkaniu dawnej świetności. Wiąże się to z kosztami nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mieszkania na rynku wtórnym są więc tańsze tylko na pierwszy rzut oka. Bywa i tak, że mieszkania nowe, od dewelopera możemy kupić taniej, a gdy są wykonane pod klucz – można się do nich od razu wprowadzić i wygodnie mieszkać.

Szukasz nowego mieszkania na warszawskiej Białołęce? Sprawdź mieszkania na https://miasteczkogreenwood.pl/

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*