Jak wygląda ubezpieczenie dzieł sztuki?

20211201152713_pexels-photo-1012982.jpeg

Dzieła sztuki są jednymi z najcenniejszych przedmiotów, które wraz z czasem nie tracą, a wręcz zyskują na wartości. W związku z tym warto rozważyć ubezpieczenie, które w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń pozwoli nam na uzyskanie stosownego zadośćuczynienia. Jak korzystnie ubezpieczyć dzieło sztuki? Podpowiadamy. 

Czym jest dzieło sztuki?

Nim przejdziemy do faktycznych możliwości w ramach polis ubezpieczeniowych, musimy rozważyć, czym tak naprawdę jest dzieło sztuki. Dlaczego to pytanie jest istotne? Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują precyzyjne definicje przedmiotów ubezpieczenia, aby uniknąć nieporozumień przy ewentualnej wypłacie odszkodowania. Przedmiot, który ma być uważany za dzieło sztuki, musi charakteryzować się:

  • oryginalnością,
  • pochodzeniem (autorem musi być artysta lub dzieło powstało z jego wskazówek),
  • wartością, którą oceni rzeczoznawca.

Biorąc pod uwagę powyższe warunki, za dzieło sztuki towarzystwa ubezpieczeniowe uznają m.in. obrazy, rzeźby, kolekcje (np. znaczków, pocztówek), tkaniny, grafiki, broń, monety, medale, instalacje i tym podobne. Firma oferująca polisę nie uzna za dzieło sztuki np. przedmioty, które ulegają biodegradacji, nie będzie to również biżuteria, którą można nosić czy sztaby metali szlachetnych. Warto pamiętać, iż każde towarzystwo ubezpieczeniowe może inaczej definiować dzieło sztuki, dlatego tak istotne jest, aby dokładnie wczytać się w umowę i warunki polisy. 

Jak ubezpieczyć dzieło sztuki?

Jednym produktem, który może obejmować dzieła sztuki, jest polisa majątkowa. Poza szczególnymi sytuacjami i wyjątkowo wartościowymi przedmiotami możemy skorzystać z ubezpieczenia nieruchomości prywatnej (domu, mieszkania), które będzie obejmować również dzieła sztuki. Oznacza to, że w umowie przedmiotem ubezpieczenia muszą być nie tylko elementy stałe (np. mury, zabudowy), ale także mienie ruchome, do których zalicza się dzieła sztuki. Fakt ten powinien również znaleźć odzwierciedlenie w sumie ubezpieczenia, która jest bliska wartości ubezpieczonego mienia. W ten sposób polisa będzie chronić od finansowych skutków strat, które wywołają czynniki naturalne (np. pożar czy zalanie) oraz działania osób trzecich (dewastacja, kradzież, uderzenie pojazdu mechanicznego). 

O czym jednak należy pamiętać? Ze względu na wysoką wartość dzieł sztuki towarzystwo ubezpieczeniowe może oczekiwać, iż będzie ono poprawnie zabezpieczone przed włamaniem czy kradzieżą. Możemy więc spodziewać się, że np. nasz dom należy wyposażyć w odpowiedni system antywłamaniowy czy monitoring. W przeciwnym wypadku, jeśli dojdzie do kradzieży, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania. Nie dojdzie do tego również, gdy dzieło sztuki było nieprawidłowo przechowywane i zostało zniszczone np. z powodu zbyt wysokiej wilgotności powietrza lub nie zostało poddane prawidłowej konserwacji. 

 

Jesteś mieszkańcem Bemowa i szukasz ubezpieczenia majątkowego w Warszawie? Skontaktuj się z naszym biurem w Twojej dzielnicy! W Eurofinance https://eurofinance.info.pl/ubezpieczenie-majatkowe-warszawa-bemowo/?utm_campaign=seo wspieramy naszych klientów podczas wyboru najkorzystniejszej polisy. Wystarczy jedna wizyta – w naszej multiagencji znajdziemy dla Ciebie propozycję, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania. 

 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*