Opieka nad seniorem – jak się przygotować?

andrew-neel-kqc-mltlqls-unsplash

Praca opiekunki w Niemczech jest tą niełatwą. Wymaga cierpliwości, zaangażowania, samodzielności, odpowiedzialności. Dla osób, które wyjeżdżają za zachodnią granicę po raz pierwszy, wiąże się też z dużą tęsknotą za rodziną, koniecznością aklimatyzacji i nauczeniem się, jak sobie radzić w typowych sytuacjach występujących przy opiece nad seniorem. Stres związany z pierwszym zleceniem można jednak zminimalizować, odpowiednio się do niego przygotowując. Jak to zrobić?

Naucz się podstaw niemieckiego

Opieka nad seniorem wymaga nie tylko pomocy w podawaniu leków, myciu, czesaniu, zmianie pampersów czy poruszaniu się. Jej ważnym aspektem jest również towarzyszenie podopiecznemu w codziennym życiu i pełnienie funkcji tzw. opiekuna społecznego. Oznacza to, że część zadań opiera się na wspólnym spędzaniu czasu, rozmowach, grach w gry, czytaniu gazet lub książek.

Trudno wypełnić takie obowiązki nie znając zupełnie języka niemieckiego. Przed wyjazdem warto więc zapisać się na kurs, który pozwala na nabycie, chociaż komunikatywnych umiejętności. Dobrze jest też samodzielnie ćwiczyć rozmówki na podstawowe tematy np. o rodzinie, pogodzie, kwiatach z ogrodu, jedzeniu itp. Znając podstawy języka, pewniej będziesz uczuć się w nowej pracy, a także szybciej się zaaklimatyzujesz. Nie zapominaj też, że na https://opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/ opiekunki na Niemcy ze znajomością języka mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie.

jan-antonin-kolar-wybuwygdo1s-unsplash

Poznaj tajniki niemieckiej kuchni

Duża część ogłoszeń jako obowiązki opiekunki na Niemcy wskazuje nie tylko troskę o seniora, ale i wykonywanie domowych obowiązków takich jak sprzątanie czy gotowanie. Aby je sobie ułatwić, warto jeszcze będąc w Polsce, zgłębić tajniki niemieckiej kuchni. Nauczenie się kilku prostych przepisów pozwoli podbić serce podopiecznego, w końcu do serca najlepiej trafić przez żołądek. Oprócz niemieckiej kuchni warto też poznać zasady żywienia seniorów i opracować proste menu na cały tydzień, które pozwoli karmić seniora zdrowo i lekkostrawnie.

ogulcan-ercal-2ii5l35fyqk-unsplash

Weź udział w kursach doszkalających

Im więcej wiedzy posiadamy w danym temacie, tym mniej stresu i niepokoju on wywołuje. Aby być dobrze przygotowanym do opieki nad seniorem, dobrze jest przejść kursy z zakresu pierwszej pomocy, zadławień czy podstawach opieki przy chorobach wieku starczego. Na własną rękę można też przeczytać o chorobach, które najczęściej dotykają seniorów – objawach, wskazaniach leczenia, profilaktyce, zasadach opieki. Nie bez znaczenia będzie też przeczytanie kilku książek o psychice osób starszych, a także radzeniu sobie ze stresem, metodach relaksacji czy odpoczynku. Te ostatnie pomogą zachować równowagę i harmonię, a także nie dać się zjeść nerwom w często trudnej opiece nad seniorem.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*