Wybieramy lampy do biura – na co zwracać uwagę?

cool-office-lighting-fixtures

Wydawać by się mogło, że wybór lamp do naszego domu stanowią coś w stylu „wisienki na torcie”, czyli nie wymaga od nas umiejętności i szczególnej uwagi. Nie zmienia sytuacji fakt, że ilość dostępnych w sklepach lamp różnego rodzaju jest ogromna, co może nas oszołomić, a same lampy najczęściej wybieramy pod kątem wyglądu klosza i całej lampy, co nie zawsze się sprawdza na dłuższą metę.

Co znajdziemy w sklepach, czyli o rodzajach lamp

Na rynku dostępne są lampy stojące, wiszące, kinkiety, czyli lampy przymocowane do ściany. Należy także wspomnieć o samym typie oświetlenia. Wyróżniamy oświetlenie ogólne, miejscowe i dekoracyjne, które pełni swoiste funkcje w domu. Dobra wiadomość jest taka, że w domowym wnętrzu można wykorzystać wszystkie wspomniane rodzaje, w zależności od funkcji, jaką chcemy uzyskać. Aby wybrać odpowiednie oświetlenie należy wziąć pod uwagę nie tylko aranżację wnętrza danego pomieszczenia, ale także liczyć się z powierzchnią, wysokością pomieszczenia, liczbę okien czy ustawienie mebli. Dlatego też rodzaj oświetlenia do naszego domu warto wybierając praktycznie na końcu aranżacji, kiedy już mamy wybrany rodzaj mebli, ich rozmieszczenie itd.

Jakie rodzaje lamp znajdziemy w sklepach?

nanolazienki Ważne jest to, aby każde oświetlenie potraktować osobno. Czemu? Bowiem każde z pomieszczeń, które mamy w domu czy biurze spełnia inną funkcję, a co za tym idzie, wymaga osobnego światła. Podstawowym rodzajem oświetlenia jest oświetlenie ogólne. Jest ono dostępne w formie żyrandoli, plafonier i lamp wiszących, o równomiernym rozłożeniu i pełni podstawową funkcję, a więc zastąpienie światła dziennego. Taki rodzaj oświetlenia znajdzie swoje miejsce w kuchni, dobrze sprawdzi się również w łazience, gdzie dobre oświetlenie to podstawa. Oświetlenie miejscowe jest uzupełnieniem tego pierwszego. Doskonale sprawdza się w sytuacjach, kiedy chcemy oświetlić daną część pomieszczenia. Jest to rozwiązanie, które z powodzeniem można wykorzystać chociażby w łazienkach, kiedy potrzebujemy światła o mniejszym natężeniu i zlokalizowanego w jednym miejscu, na przykład nad lustrem.

Takie oświetlenie doskonale sprawdza się również w miejscach, które nie potrzebują dużego natężenia światła w całych pomieszczeniach, na przykład przedpokój czy sypialnia. Charakter oświetlenia miejscowego mają lampy stojące, stołowe i podłogowe. W sklepach znaleźć również można oświetlenie o charakterze dekoracyjnym jest odpowiedzialne za wyeksponowanie danego fragmentu wnętrza czy elementu aranżacji. W sklepach znaleźć również można rodzaje lamp o nowoczesnym wyglądzie, a więc lampy halogenowe i te wbudowane w ścianę. Jest to dość nowe rozwiązanie, jednak coraz częściej wybierane w domowym zaciszu.

Jak wybrać lampę do swojego wnętrza?

Mając świadomość wielkości wyboru dostępnych na rynku lamp o różnym wyglądzie, rodzaju i mocy oświetlenia, a także samym przeznaczeniu, należy podejść do kwestii wyboru oświetlenia ze spokojem. Przede wszystkim należy zastanowić się, jakiego rodzaju oświetlenie sprawdzi się w naszym wnętrzu i skonfrontowanie tego z rodzajem oświetlenia dostępnym w sklepach.

Ciekawe propozycje lamp z kolekcji Zuma Line znajdziecie na stronie zlampami.pl

2 odpowiedzi "Wybieramy lampy do biura – na co zwracać uwagę?"

  1. My wybraliśmy farbę caparol ponieważ idealnie pasowała do naszego biura. Chodzi o pochłanianie światła z lamp. Polecam

  2. Świetną ofertę oświetlenia mają na Lampotece, np. https://lampoteka.pl/lampy-nowoczesne Wybór modeli jest bardzo duży, a design lamp zgodny z aktualnymi trendami :)

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*