Jak starać się o dotacje unijne?  

6f806eca-095b-4d31-b60d-347c97006de5

Z dotacji unijnych w Polsce skorzystało już wiele przedsiębiorstw. Wraz z nimi można zrealizować swój pomysł na biznes jeszcze łatwiej, ponieważ otrzymuje się wtedy wsparcie finansowe. Jednak nie każdy przedsiębiorca może liczyć na dofinansowanie. Jak starać się o dotacje z Unii Europejskiej?

Wsparcie rozwoju

W ostatniej dekadzie dofinansowania z Unii Europejskiej stały się bardzo popularnym sposobem na finansowanie biznesu. Służą one głównie do wsparcia rozwoju kraju oraz jego promocji na arenie europejskiej i międzynarodowej. Unia promuje w szczególności innowacyjne, kreatywne i interesujące przedsięwzięcia, dlatego też w celu otrzymania pieniędzy trzeba będzie przedstawić atrakcyjny projekt.

Różne branże

Dotacje przyznawane przez UE są dostępne dla przedsiębiorców z różnych branż, między innymi turystyki, edukacji, transportu, handlu, ale i wielu innych dziedzin – wszystko zależne jest od wybranego programu, a jest ich nadal bardzo dużo. Do dyspozycji są między innymi programy takie jak Inteligentny Rozwój, Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko oraz regionalne Programy Operacyjne.

Pomysł na dobry biznes

Zanim jednak wypełni się odpowiednie dokumenty, potrzebny jest dobry pomysł na biznes. Trzeba zapoznać się przy tym z wymogami, jakie dotyczą programów unijnych, ponieważ, jak już wspomnieliśmy, nie zawsze na wsparcie finansowe może liczyć każdy. Możliwości są jednak bardzo szerokie – można przykładowo założyć innowacyjny serwis internetowy, świadczyć różnorodne usługi, prowadzić sprzedaż produktów.

Dokumenty

Najważniejszymi dokumentami, które konieczne są do uzyskania dofinansowania, jest wniosek, a także biznesplan, w którym znajdzie się uzasadnienie danego przedsięwzięcia. Trzeba wobec tego przekonać komisję rozpatrującą wnioski, aby to właśnie nasz został pozytywnie rozpatrzony. Ocena wniosku odbywa się w kilku fazach – najczęściej oczekiwanie na odpowiedź to kilka miesięcy.

Aby podwyższyć szansę na uzyskanie dotacji, warto skorzystać z usług firmy Seka.pl, która zajmuje się świadczeniem kompleksowej obsługi outsourcingowej biznesu. Pełna oferta przedstawiona jest na stronie Seka.pl.

2 odpowiedzi "Jak starać się o dotacje unijne?  "

  1. Bardzo przydatny post! Fajnie byłoby skorzystać z takiej dotacji :) Spróbować na pewno nie zaszkodzi :)

  2. Z dotacjami jest tak, że musisz wypełnić tonę dokumentów żeby dali Ci parę groszy. Sąsiad chodził za taką dotacją na rozwój gospodarstwa i nic mu z tego nie wyszło. Nerwowo nie wytrzymał. W końcu spodobała mu się oferta Safe house i zastawił część nieruchomości pod zastaw i dzięki tym pieniądzom udało mu się ukończyć projekt.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*