Wszystko na temat rozliczenia PIT 36

scott-graham-OQMZwNd3ThU-unsplash_800x534

Wielkimi krokami zbliża się czas rozliczeń z fiskusem, dlatego już teraz warto zainteresować się swoim zeznaniem podatkowym, upewnić, jaki PIT trzeba będzie złożyć, a także czy przysługują nam jakieś ulgi. Spora część podatników rozliczać się będzie na podstawie PIT 36.

To, jaką roczną deklarację podatkową musimy złożyć, zależy od źródła osiąganych przychodów. Nieco inaczej rozliczają się osoby, które są zatrudnione na umowę o pracę czy inne umowy cywilno-prawne, a inaczej ci podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą. PIT 36 przeznaczony jest dla podatników, którzy w minionym roku podatkowym prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą. Kolejnym warunkiem jest forma opodatkowania przychodów. PIT 36 obejmuje osoby, które były opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Podatek liniowy rozlicza się już na nieco innym formularzu – na PIT 36 L.

Czy przysługują Tobie ulgi podatkowe?

Na PIT 36 mogą rozliczać się podatnicy prowadzący pozarolnicza działalność gospodarczą, ale na tym samym formularzu możliwe jest również rozliczenie innych przychodów uzyskanych w minionym roku podatkowym. Ale pod warunkiem, że one również były rozliczane w oparciu o skalę podatkową. W deklaracji PIT 36 możliwe jest również skorzystanie z ulg podatkowych, dzięki którym można odzyskać sporą część wpłaconych w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy. Wśród ulg warto wymienić między innymi ulgę z tytułu krwiodawstwa, ulgę z tytułu darowizny na cele edukacji zawodowej, a także ulgę rehabilitacyjną. Bardzo popularna jest również ulga na internet, o której często podatnicy zapominają, a także ulga prorodzinna, której wysokość jest już sporym zastrzykiem gotówki dla osób posiadających dzieci. Rodzaje przysługujących ulg zmieniają się dosyć często, tak samo jak zasady, na jakich można z nich skorzystać. Dlatego też warto na bieżąco śledzić przepisy podatkowe, aby mieć pewność, że wszystko zostanie rozliczone w sposób prawidłowy i zgodny z obowiązującymi przepisami.

Jak złożyć PIT 36?

Wszyscy podatnicy deklaracje podatkowe muszą złożyć do 30 kwietnia w kolejnym roku podatkowym. Zeznanie podatkowe można składać osobiście w urzędzie skarbowym, a także listownie – najlepiej wybrać opcję za potwierdzeniem odbioru, dzięki temu można mieć pewność, że deklaracja trafi do urzędu skarbowego. W ostatnich latach najbardziej popularną formą składania deklaracji jest jednak rozliczenie elektroniczne. PIT 36 online to doskonałe rozwiązanie dla podatników, którym zależy na czasie, a także na sporym ułatwieniu, jeśli chodzi o wypełnianie i generowanie dokumentów przeznaczonych do wysyłki do US. PIT w formie elektronicznej w dużej mierze wypełnia się sam – programy do wysyłania zeznań podatkowych są tak skonstruowane, aby wiele kwestii wypełnianych było automatycznie i intuicyjnie. Podatnik musi jedynie sprawdzić, czy wszystkie pola się zgadzają. Elektroniczne wypełnianie deklaracji zmniejsza również ryzyko błędów, jakie pojawia się w trakcie samodzielnego liczenia. Wypełnianie formularzy podatkowych trwa dosłownie kilka minut, dlatego nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. Im szybciej złożysz zeznanie podatkowe, tym szybciej otrzymasz od urzędu skarbowego wszystkie przysługujące Tobie środki w ramach ulg i zwrotów podatku.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*