Jak właściwie korzystać z sauny – kilka porad i zasad

sauna-2886483_640

Sauna cieszy się ogromnym zainteresowaniem i popularnością wśród osób, które potrzebują relaksu, poprawy samopoczucia, a także korzystnego wpływu na zdrowie. Do wyboru mamy dziś obecnie tyle rodzajów saun, że każdy bez problemu znajdzie coś na miarę swoich indywidualnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że na kąpiele w saunie mogą sobie pozwolić osoby zdrowe. Wiele chorób przewlekłych wyklucza korzystanie z sauny. Jeśli na coś chorujemy, przed kąpielą w gorącym pomieszczeniu warto skonsultować się z lekarzem.

Przebywanie w saunie daje wiele korzyści zdrowotnych. Dobrze wpływa na układ krążenia oraz układ odpornościowy, niweluje bole kręgosłupa, bóle stawów i wiele innych dolegliwości związanych z narządami ruchu. Świetnie wpływa też na osoby odchudzające się, gdyż poprawia przemianę materii. Sauna korzystnie wpływa również na naszą skórę, szczególnie w przypadku osób, które mają problem z trądzikiem. Oczyszcza pory i usuwa toksyny ze wszystkich partii skóry. Trzeba również pamiętać, że sauna działa doskonale na nasze samopoczucie, relaksuje, odpręża, zmniejsza poziom stresu i wyzwala endorfiny, czyli hormony szczęścia. Przebywanie w saunie jest więc pod każdym względem dla nas korzystne.

Zasady przebywania w saunie

Jeśli wybieramy się do sauny po raz pierwszy, warto poznać zasady korzystania z niej. Przede wszystkim, przed wejściem trzeba wziąć prysznic i wytrzeć się do sucha. Zdejmujemy wszystkie elementy biżuterii oraz zegarki, gdyż można się nimi w saunie poparzyć. We wnętrzu pomieszczenia przebywamy nago lub okryci ręcznikami. Kąpiele w saunie warto zaczynać od najniższych ław, gdyż jest tam najchłodniej. Później dopiero możemy przenosić się na wyższe ławy. Pamiętajmy również, że w saunie należy zachować ciszę – nie powinniśmy rozmawiać, nawet jeśli jesteśmy z kimś znajomym. Jest to bowiem miejsce do spokojnego relaksu. Trzeba też pamiętać, że w saunie w miarę możliwości należy oddychać przez nos – tym bardziej prowadzenie rozmów nie jest wskazane.

Tyle czasu, ile potrzeba

Lugaah_01_586x600

W saunie bardzo ważne jest przebywanie przez taki czas, który jest wskazany dla danego typu sauny. Nie jest wiec dobrym pomysłem kąpiel w saunie, która będzie trwała kilkadziesiąt minut. Zwykle wystarczy dziesięć do piętnastu minut. Jak w saunie sprawdzić, która jest godzina? Doskonałą opcją są zegary kwarcowe podświetlane energooszczędnymi modułami LED. Rozwiązują one problem sprawdzenia czasu w pomieszczeniach mocno zaciemnionych i pozbawionych dostępu do światła. Klepsydry piaskowe lugaah.com to idealne rozwiązanie do każdej sauny, są wykonane w stu procentach w Polsce, choć są rozwiązaniem unikalnym na skalę światową. Podświetlane zegary kwarcowe świetnie sprawdzą się w każdej saunie. Dzięki temu osoby w niej przebywające zawsze będą mogły sprawdzić, ile czasu im zostało o kiedy powinny wyjść. Przekraczanie czasu kąpieli w saunie nie jest bowiem zbyt korzystne dla naszego zdrowia. Należy zachować umiar i zdrowy rozsądek.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*