Czysta równa się wydajna – jak zadbać o klimatyzację w domu?

air-conditioner-4159160_960_720

Jeśli zauważyłeś zmianę w wydajności klimatyzatora lub zauważyłeś wzrost rachunku za media w ciągu ostatniego roku, być może nadszedł czas, aby przeprowadzić konserwację i czyszczenie. Niezależnie od tego, czy masz centralny klimatyzator, czy jednostkę okienną, te wskazówki pomogą Ci zachować chłód i zaoszczędzić koszty energii.

Jak wyczyścić jednostkę klimatyzacji?

Czyszczenie ma kluczowe znaczenie dla poprawy wydajności klimatyzatora. Najłatwiej jest uczynić konserwację klimatyzacji częścią rutynowej konserwacji domu i często sprawdzać urządzenia. Kurz i zanieczyszczenia mogą gromadzić się w filtrach, szczelinach maszyny i wokół kanałów. Postępuj zgodnie z następującymi wskazówkami, albo skorzystaj z pomocy profesjonalistów z https://montaz-klimatyzacji-wroclaw.pl/ aby mieć absolutną pewność, że jest to wykonane jak należy.

1. Należy czyścić lub wymieniać filtry raz w roku. Wpisz datę instalacji, aby przypomnieć sobie, kiedy wymienić filtr.

2.Upewnij się, że klimatyzacja spływa prawidłowo i wyczyść tackę ociekową i wytrzyj skraplacz.

3.Usuń kurz i zanieczyszczenia z zewnętrznej części jednostki dzielonej lub okiennej.

4.Usuń przeszkody utrudniające przepływ powietrza, takie jak zasłony i meble.

Brudne filtry mogą mieć wpływ na działanie klimatyzatora i jakość powietrza w domu. Jeśli masz dzieloną klimatyzację, okno lub jednostkę do zabudowy, filtr będzie znajdował się wewnątrz urządzenia i będzie wymagał czyszczenia lub wymiany. Należy również odkurzyć kanały jednostki i wytrzeć zewnętrzną część maszyny wilgotną ściereczką w celu usunięcia kurzu. W centralnych klimatyzatorach filtry będą znajdować się w Twoim domu i będą wymagały wymiany.

Regularnie odkurzaj kanały, gdy się zakurzą, i odsuń od nich meble, aby zapewnić maksymalny przepływ powietrza.

Konserwacja jest ważna dla centralnych jednostek klimatyzacji, ponieważ pleśń lub glony mogą rosnąć wewnątrz, jeśli nie są odpowiednio czyszczone. Wlewaj pół szklanki wybielacza tamże – co miesiąc lub co kwartał, aby utrzymać linię odpływową w czystości i bez zatykania.

Jednostki okienne mają na dole tace ociekowe do zbierania kondensatu. Czasami te tace ociekowe przepełniają się i mogą uszkodzić urządzenie. Jeśli zauważysz uszkodzenia spowodowane przez wodę na urządzeniu, takie jak rdza, należy wyjąć tacę, wyrzucić ją, wyczyścić i włożyć z powrotem. Jeśli jest to stały problem, należy zaplanować serwis klimatyzacji, aby zapewnić prawidłowe czyszczenie, jeśli to nie pomoże pozostaje zapoznać się z artykułem dotyczącym doboru nowej klimatyzacji, przykładowy tutaj: https://montaz-klimatyzacji-wroclaw.pl/dobor-wycena/.

Klimatyzatory dzielone mają jednostki zewnętrzne, które również wymagają czyszczenia. Jednostki zewnętrzne mogą się zakurzyć i zabrudzić, dlatego należy upewnić się, że boki i blaty są wolne od zanieczyszczeń, takich jak brud, pyłki, martwe owady i liście. Jeśli to możliwe, zacienienie urządzenia zwiększy wydajność klimatyzatora, ale należy uważać, aby absolutnie nie blokować przepływu powietrza.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*