Wizerunek w sieci w trakcie poszukiwania pracy

frau hält überrascht eine hand vor den mund

W dobie internetu i ogromnej ekspansji mediów społecznościowych większość ludzi w wieku produkcyjnym umieszcza w sieci swoje zdjęcia. Najczęściej są to fotografie pokazujące nasze życie prywatne, które nie powinny interesować naszego obecnego lub przyszłego pracodawcy. Szef firmy, choć się do tego nie przyzna, z pewnością lubi wiedzieć kogo u siebie zatrudnia, a profil na popularnym portalu społecznościowym może mu dużo o takiej osobie powiedzieć. Lepiej więc mieć się na baczności i korzystać z social mediów z głową.

Uważaj, co wrzucasz do sieci

W ofertach pracy zamieszczanych za pośrednictwem środków masowego przekazu, np. portalu Pracuj.pl, pracodawcy wymagają od przyszłych kandydatów dostarczenia CV oraz ewentualnie listu motywacyjnego. Wydawać by się mogło, że na wstępnym etapie rekrutacji tylko te dwa dokumenty mają znaczenie w kontekście ubiegania się o pracę. Rekruterzy nie byliby jednak sobą, gdyby nie wpisali nazwiska kandydata do wyszukiwarki. Rzut oka na zamieszczone w sieci fotki może mieć bardzo duży wpływ na dalsze losy dla starającego się o posadę pracownika.
Jeśli Twój potencjalny szef zobaczy, że często bywasz na imprezach, gdzie alkohol gra pierwsze skrzypce, to z pewnością kilka razy się zastanowi, czy aby na pewno postawić na kogoś, kto po weekendzie przyjdzie do pracy w kiepskiej formie. Umieszczanie na swoim profilu mało inteligentnych memów lub filmików również nie doda Ci punktów w walce o wolny etat.

Internet to potęga!

Od sieci raczej trudno się całkowicie odciąć, wobec czego pracownikom pozostają dwa wyjścia. Jednym z nich jest zadbanie o swoją prywatność. Nie udostępniaj intymnych zdjęć całemu światu, lecz tylko tym ludziom, co do których masz pełne zaufanie. W ustawieniach swojego profilu znajdziesz odpowiednie narzędzia, dzięki którym ograniczysz dostęp do swoich zasobów osobom niepowołanym.
Możesz też wykorzystać internet do wykreowania swojego wizerunku. Jeśli np. prowadzisz poczytnego bloga o tematyce związanej z pracą, o którą się ubiegasz, to grzechem byłoby ukrycie tego przed przyszłym pracodawcą. Pochwal się tym w CV! Warto również tak prowadzić swój profil w mediach społecznościowych, aby każdy kto go odwiedził nie miał żadnych wątpliwości, że jego właściciel to osoba z pozytywnym nastawieniem do świata, głową pełną pomysłów i szerokim wachlarzem zainteresowań.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*