Jak dbać o wellbeing pracowników i nie zwariować?

young-business-man-showing-thumb-up-thegem-blog-masonry

Sercem i siła napędową każdej organizacji są ludzie, a kiedy dobrostan pracowników jest niski, cierpią na tym m.in. reputacja i zyski firmy. Pracodawcy, managerowie, liderzy i pracownicy HR coraz częściej skupiają się na tworzeniu wspierającego i włączającego środowiska pracy w celu poprawy dobrostanu pracowników, ponieważ stawiając na pierwszym miejscu dobro pracowników i wspierając pozytywną kulturę pracy, firmy mogą przyciągać i zatrzymywać najlepsze talenty, a ostatecznie zwiększać produktywność i sukces. W tym artykule poruszymy kilka kluczowych kwestii, które będą pomocne liderom, pracownikom HR i managerom w dbaniu o wellbeing pracowników.

Bądź przykładem

Pracownicy spędzają większość czasu w pracy, więc jeśli chcesz, aby byli zaangażowani i szczęśliwi w tym miejscu, należy być przykładem i nadawać priorytet ich nawykom związanym z dobrym samopoczuciem i samoopieką. Każdy, łącznie z liderami, powinien praktykować dbanie o siebie i swoje zdrowie. Kiedy ludzie widzą, że ich liderzy dbają o swój wellbeing, to są bardziej skłonni też to robić. Takie rzeczy, jak np.: kończenie pracy w ustalonych godzinach inspirują pracowników do tego samego. Managerowie powinni umiejętnie modelować zachowania i nawyki, jakie chcą widzieć u pracowników, jeśli chcą, by ich czuli się oni dobrze i się rozwijali.

Dawaj możliwość rozwoju

Inwestowanie w rozwój pracowników może znacznie poprawić satysfakcję z pracy i tym samym zwiększyć motywację.  Szkolenia, kursy i możliwości rozwoju dają pracownikom poczucie wsparcia w ich rolach oraz zwiększają ich pewność siebie i umiejętności. Pracownicy, którzy czują, że rosną i rozwijają się na swoich stanowiskach, są bardziej zaangażowani zmotywowani. Umożliwienie dostępu do szkoleń i rozwoju może również pomóc pracownikom poczuć się docenianymi i wspieranymi w pracy.

Twórz wspierające i otwarte środowisko pracy

Ponad 80% zadowolenia z pracy stanowi atmosfera, jaka w niej panuje. Jeśli jest napięta, zła i nieprzyjemna to pracownikom nie chce się pracować ponad to, co muszą. Warto więc dbać o to, by środowisko w pracy było wspierające, otwarte i przyjazne.

Zachęcaj do otwartej komunikacji i współpracy, w której pracownicy czują się swobodnie, wyrażając swoje myśli i obawy oraz promuj kulturę szacunku i uznania, doceniając wysiłki i osiągnięcia pracowników. Pielęgnując pozytywne relacje między współpracownikami i rozwijając poczucie przynależności, możesz stworzyć wspierające miejsce pracy, w którym pracownicy czują się dobrze.

Dbaj o wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego

Zaburzenia zdrowia psychicznego, depresje stały się obecnie powszechniejsze niż kiedyś, zwłaszcza wśród młodszych pracowników, dlatego tak ważne jest, aby budować odpowiedną kulturę firmy, w której zdrowie psychiczne pracowników jest traktowane priorytetowo. Stawiając na troskę o zdrowie psychiczne, tworzy się pełne współczucia i włączające środowisko pracy, które wspiera ogólne samopoczucie pracowników. Pracodawcy, liderzy czy pracownicy HR mogą dbać o wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego poprzez np.:  prowadzenie otwartych rozmów na temat zdrowia psychicznego, wdrażając inicjatywy, które zmniejszają piętno i promują świadomość zdrowia psychicznego, czy zapewniając dostęp do usług doradczych, programów pomocy lub zasobów wspierających dobrostan psychiczny.

 Podsumowanie

To tylko kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę, by dbać o wellbeing pracowników. Pamiętaj, że zachęcając pracowników, aby dbali o siebie i swoje dobre samopoczucie, zapewniasz im sukces, który ostatecznie doprowadzi do imponujących korzyści dla Twojej firmy.

Fotograf Giżycko – na każdą okazję
Serwis kserokopiarek

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*