Jak dobrać odbojnice w zależności od stref zagrożenia w magazynie?

bramka-paletowa

Dobrze dobrane odbojniki i bariery przemysłowe to podstawa systemu biernego zabezpieczenia w wielu obiektach przemysłowych. Jednak nie zawsze chodzi o to, żeby zainstalować jak najmocniejsze odbojnice – dobiera się je do konkretnych zagrożeń.

Odbojniki przemysłowe dla stref ruchu kołowego

Ruch kołowy wiąże się z wysokim poziomem ryzyka, więc i odbojnice przemysłowe dobiera się w taki sposób, żeby je minimalizować. Jednym ze standardowych rozwiązań są stalowe elementy ochronne, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, natomiast w przypadku najechania na nie pojazdem, stwarzają pewne ryzyko jego uszkodzenia.

Jeśli w danej strefie ruch kołowy prowadzony jest lżejszymi pojazdami i z niewielką prędkością, można rozważyć zainstalowanie odbojnic drewnianych. Ich wybór jest spory – na przykład w serwisie dla-przemyslu.pl można znaleźć odbojnice tego typu przeznaczone do ochrony regałów lub elementów konstrukcyjnych.

Odbojnice do stref magazynowych

Strefy magazynowe obsługiwane są przez personel i wózki, ale zabezpieczyć trzeba także same regały. Tutaj możliwości jest sporo i w zależności od lokalnych warunków stosuje się stalowe odbojnice magazynowe, odbojniki magazynowe z tworzyw sztucznych, a ostatnio każdy liczący się producent odbojnic przemysłowych ma w swojej ofercie także bardzo duży wybór odbojników kauczukowych.

Głównym kryterium wyboru będzie w tym przypadku ocena poziomu zagrożenia – odbojniki o mniejszej odporności fizycznej można zastosować wtedy, kiedy obsługa strefy magazynowej jest realizowana lżejszymi wózkami lub wózkami ręcznymi, natomiast im cięższy sprzęt i im większe narażenie na uszkodzenia w konkretnym punkcie magazynu, tym mocniejsze powinny być odbojnice.

Wydzielenie stref maszynowych

W wielu obiektach przemysłowych zachodzi konieczność fizycznego wydzielenia pewnych stref. Stosuje się w tym celu stalowe lub wykonane z tworzywa barierki przemysłowe. Standardowa barierka przemysłowa jest elementem stałym, natomiast prawie każdy producent barier przemysłowych ma w swojej ofercie również panele uchylne, które umożliwiają bezpieczne przejście na wydzielony obszar.

Istotne jest to, aby bariery przemysłowe nie tylko chroniły przed przypadkowym wejściem do wydzielonej strefy, ale także to, aby stanowiły jasny, czytelny i dobrze widoczny sposób oznakowania obszaru, w którym co do zasady nie wolno przebywać. Tego rodzaju zabezpieczenia znajdują szerokie zastosowanie również między innymi na parkingach czy placach manewrowych, gdzie pozwalają uporządkować ruch.

W każdym z wymienionych przypadków można zdecydować się na jeden z kilku typów odbojników czy barier. Decyzja musi być podyktowana oceną stanu zagrożenia, ale też względami budżetowymi – rzadko zdarza się, żeby wybór był oczywisty, przeważnie można zdecydować się na jeden z kilku typów wydzieleń, dlatego istotne jest, aby producent i dostawca mieli w swojej ofercie przynajmniej kilka konkurencyjnych rozwiązań.

Fotograf Giżycko – na każdą okazję

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*