Wady i zalety stażu

https://galeriapraca.pl/

Staż to wspaniała możliwość dla absolwentów studiów na zdobycie cennego doświadczenia i umiejętności. Wiele jednak firm w ten sposób znajduje na krótki okres czasu tanią siłę roboczą. Staż rodzi wiele możliwości, jednak przy jego wyborze trzeba bardzo często uważać. Oto wady i zalety programów stażowych.

Zalety stażu

Największą zaletą stażu jest możliwość zdobycia nowych kompetencji i wykorzystania własnej wiedzy bezpośrednio u wybranego pracodawcy. Możemy wówczas sprawdzić, jak dobrze przyswoiliśmy wiedzę na studiach oraz jak biegli jesteśmy w danej sztuce. Inną zaletą jest fakt, iż realizując staż pracujemy w strukturach firmy, która działa już na rynku. Możemy więc działać w organizacji, która nie jest jedynie modelem akademickim. Co więcej, wiele programów stażowych posiada bardzo atrakcyjne stawki zarobkowe. Dzięki temu możemy nie tylko zdobywać cenne doświadczenie, ale również zarabiać pieniądze. Staż to również doskonała możliwość na zaistnienie na rynku pracy. W im bardziej wpływowej i znanej firmie się znajdziemy, tym większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości czekają nas jeszcze bardziej prestiżowe oferty pracy.

Wady stażu

Największą wadą stażu może być fakt, iż niektóre firmy nie płacą za pełnienie obowiązków w ich firmie ani złotówki. Oznacza to, iż będziemy przez kilka miesięcy musieli czerpać finanse z innego źródła. Dla wielu osób może to być niemożliwe bądź bardzo trudne do zrealizowania. Staże to również często źródło taniej siły roboczej dla pracodawców. Absolwenci uczelni wyższych wykonują podczas nich obowiązki jak zwyczajni pracownicy, nie ucząc się przy tym i nie wdrażając należycie w struktury firmy. Ponadto, bardzo często najlepsze programy stażowe rozchodzą się w zamkniętych kręgach. Jeśli nie mamy więc znajomości i koneksji, możemy nigdzie się nie dostać. Problem ze znalezieniem stażu może również pojawić się w miastach akademickich, które przesycone są ilością studentów i absolwentów.

1 odpowiedzi "Wady i zalety stażu"

  1. Te zalety to dla mnie są wady, strata czasu na staż jaki z reguły kończy się końcem stażu i pracy. Lepiej zrobić dobrą szkołę po jakiej jest zatrudnienie niż staż z mało praktycznej rzeczy lub praktycznej ale bez wykształcenia gdzie i tak nie będzie otwartych drzwi.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*