Wady pracy w niewielkich firmach

Young business partners working on new startup

Wśród pracowników jest tyle samo negatywnych opinii dotyczących zatrudnienia w niewielkiej firmie, co pozytywnych. Ciężko jest zatem jednoznacznie stwierdzić, czy praca w niedużym przedsiębiorstwie spełni nasze wymagania. Jest to bowiem uzależnione od wielu czynników.

Zalety pracy w niewielkiej firmie

Wśród zalet pracy w niedużej firmie należy z pewnością wymienić rodzinną i luźną atmosferę. Z racji, iż przedsiębiorstwo nie zatrudnia zbyt wielu osób, pracodawcy mogą sobie pozwolić na większą zażyłość z pracownikami. Wówczas traktowani są oni z większym szacunkiem, a kontakt na linii szefostwo-zatrudnieni jest ułatwiony. Ponadto, niewielkie firmy z reguły bardzo prężnie się rozwijają, a osoby, które są od początku ich istnienia mogą liczyć na szybki awans. Inną zaletą pracy w niewielkiej firmie jest możliwość szybszej nauki, co liczy się szczególnie dla nowych pracowników. Poświęca się im o wiele więcej uwagi niż w przypadku firm-molochów, które rzucają świeżo zatrudnionych od razu na głęboko wodę. Mała firma daje również perspektywę wejścia w relacje partnerskie z szefostwem i założenie spółki.

Wady pracy w niewielkiej firmie

Największą wadą pracy w niewielkiej firmie jest przede wszystkim niestabilność w kwestiach rozwojowych. Nie mamy bowiem pewności, czy pracodawcy celowo nie chcą się rozwijać, czy robią to w sposób powolny. Ponadto, wielu właścicieli niedużych firm traktuje własny biznes jako coś, czym nie można się dzielić. Liczy się wówczas dla nich interes prywatny, a pracownicy są jedynie narzędziem do pomnażania zysków. Co więcej, niewielkie przedsiębiorstwa nie mają zbyt dużych funduszy na rozwój swoich pracowników, benefity pracownicze czy zakup sprzętu specjalistycznego. Sam proces rekrutacji w tego typu przedsiębiorstwach, mimo iż przeprowadzany jest sprawnie, zwykle nie jest inicjowany zbyt często. Przeważnie liczba ofert pracy zamieszczanych na portalach typu Pracuj.pl przez nieduże firmy jest bardzo mała.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*