Vouchery podarunkowe jako firmowe prezenty – czy i w jaki sposób należy je opodatkować?

gift-voucher-banner

Pracowników możemy motywować i nagradzać w najróżniejszy sposób: premie motywacyjne, dyplomy uznania, pochwały na forum i wiele, wiele innych. Jednakże ostatnimi czasy bardzo popularne stają się vouchery. Czy takie podarunki należy opodatkować? O tym poniżej.

Czym jest voucher?

Voucher to nic innego jak dowód, który uprawnia do otrzymania w określonym terminie pewnych towarów, usług lub też środków pieniężnych. Należy tutaj dodać, iż taki voucher nie jest ani rzeczą, ani też prawem majątkowym, czy też usługą. Jest to po prostu dowód, który pozwala na skorzystanie z wyżej wymienionych. Pracodawca wydając swojemu pracownikowi, czy też klienta voucher nie uzyskuje przychodu z dniem wydania tego dowodu. Jeśli nastąpi sytuacja, gdy pracownik lub klient nie wykorzysta podarowanego mu vouchera, to wówczas przychód przedsiębiorcy powstaje z dniem upływu ważności vouchera.

Co może być voucherem?

Wśród pomysłów na vouchery jest cała gama towarów i usług. Jeśli chodzi o towary, to mogą to być np. vouchery na fotoksiążki, fotoplakaty, kubki ze zdjęciem danego pracownika, czy też z logo współpracującej z nami firmy, fotoalbumy, fotoobrazy, czy też innego rodzaju fotogadżety. Dlaczego skupiam się tutaj na fotografii? Otóż ta dziedzina sztuki ostatnimi czasy bije rekordy popularności. Fotografia jest nie tylko piękna, ale też uniwersalna, jeśli chodzi o dopasowanie do gustów człowieka.

Do tego należy też dodać, iż jest nietuzinkowa i wciąż oryginalna, bo każdy pracownik, czy też klient danej firmy ma w swoim zapasie już chyba zbyt wiele długopisów, czy też kalendarzy. Jeżeli zaś chodzi o usługi, to wciąż stawia się na zdrowie i dobrą kondycję, gdyż popularne są karnety na baseny, siłownie, czy też badania lekarskie. Pomysłów na vouchery może być naprawdę całe mnóstwo.

Co z opodatkowaniem vouchera?

Art. 14 ust. 1 ustawy o PIT mówi, iż przychodem są kwoty należne, choćby nie zostały one faktycznie otrzymane. Za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy lub wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Jednakże wyjątek od tej zasady daje art. 14 ust. 1e, 1h oraz 1i ustawy o PIT. Zgodnie z tym artykułem należy zatem uznać, iż jeśli usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, przychód powstaje w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej jednak niż raz w roku. Jak zostało wspomniane powyżej voucher nie jest towarem, ani też usługą zatem sprzedaż vouchera nie jest to wydanie towaru ani świadczenie usługi.

W związku z powyższym przedsiębiorca nie uzyskuje więc przychodu z datą wydania vouchera, ale dopiero w momencie wykonania danej usługi. Wobec czego zapłatę za kartę należy traktować jako zaliczkę, a taka sytuacja zostaje wyłączona z przychodów na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT. I tak jak również wspomniano o tym wcześniej, jeżeli nastąpi sytuacja, gdy w oznaczonym terminie klient nie zrealizuje uprawnień wynikających z vouchera, to taki przedsiębiorca ma wówczas przychód w wysokości niewykorzystanej przez klienta, na ostatni dzień okresu rozliczeniowego. Przepisy te dotyczą podatników PIT.

Jeżeli zaś chodzi o podatników CIT to wynagrodzenie, jakie otrzyma firma za wydanie vouchera, jest wpłatą na poczet przyszłych dostaw towarów, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT. Środki te zatem nie stanowią przychodów w rozumieniu ustawy o CIT. Dla firmy przychód powstanie dopiero w dniu, w którym osoba wykorzysta voucher. Jeśli klient, czy też pracownik nie zrealizuje vouchera, przychód powstanie w dniu upływu terminu ważności vouchera. Przedsiębiorca powinien zakwalifikować do niego wynagrodzenie za wydanie vouchera, które wcześniej potraktował jako wpłatę na poczet przyszłych dostaw swoich towarów. Sytuacja ta dotyczy przedsiębiorców, którzy np. wydają vouchery na realizację swoich usług.

Sam zatem widzisz, iż darując swojemu pracownikowi, czy też klientowi voucher, musisz rozliczyć to w swoim zeznaniu podatkowym.

Zobacz również jak wyglądają coraz bardziej popularne Myselfbook Retrofotki

2 odpowiedzi "Vouchery podarunkowe jako firmowe prezenty – czy i w jaki sposób należy je opodatkować?"

  1. Zawsze uważałem, że pendrive ma być przede wszystkim mały, wygodny i oczywiście z dużą pamięcią. Okazuje się, że może być też całkiem przyjazny, sympatyczny w odbiorze i służyć chociażby jako breloczek do kluczy. Taki nietypowy pendrive trudniej jest też zgubić, gdyż zawsze mocno rzuca się w oczy. Wśród produktów usbprezent.pl znalazłem całe mnóstwo pendrive’ów w różnych kształtach i wzorach – naprawdę robią wrażenie.

  2. To taki uniwersalny prezent mozna by rzec :)

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*