Usterki na budowie – w jakich sytuacjach odpowiada za nie deweloper?

dźwigowa

Jeśli chodzi o rozwój nieruchomości, odpowiednie ubezpieczenie ma kluczowe znaczenie dla każdego dewelopera. Ubezpieczenie wykonawców przy projekcie jest dość proste. Mogą polegać na ogólnej polityce odpowiedzialności cywilnej kontrahenta lub rozważyć jakąś formę ubezpieczenia specyficznego dla projektu, takiego jak ubezpieczenie OC ubezpieczonego właściciela.

W przypadku dewelopera jest to już nieco bardziej skomplikowane – szczególnie w obliczu szkód w budowanych nieruchomościach. W takich przypadkach zawsze zalecane jest ubezpieczenie od ryzyka, w innym przypadku ignorując takie zabezpieczenie de3weloper może za takie usterki ponieść naprawdę sromotne kary. Każda polityka dotycząca ryzyka na budowie musi być dostosowana do konkretnego projektu, ale tak jak w przypadku ubezpieczenia specyficznego dla projektu, ochrona ubezpieczycieli jest obecnie dostępna w wielu różnych firmach ubezpieczeniowych i deweloper sam musi zdecydować, które z tych rozwiązań będzie najlepsze w danym przypadku.

Ubezpieczenie od błędów lub pominięć zespołu projektowego jest jednak bardziej skomplikowane. Złożoność jest dodatkowo pogarszana przez rodzaj opracowywanego projektu. Na przykład, komercyjny budynek biurowy jest uważany za znacznie mniej niebezpieczny niż “mieszkanie na sprzedaż” lub projekt taki jak http://dzwigowapark.pl zapewniany przez renomowanego dewelopera. Niezależnie od rodzaju projektu – deweloper zawsze ma kilka opcji.

Odpowiedzialność dewelopera i ubezpieczenie – jakie ma opcje?

Istnieją cztery podstawowe opcje, które właściciel może wziąć pod uwagę, a niektóre z nich można wykorzystać w połączeniu z innymi.

Opieranie się na indywidualnej polityce projektowej jest najtańszą opcją i równocześnie najmniej skuteczną ochroną dewelopera. Istnieje kilka istotnych wad tego podejścia z punktu widzenia właściciela, w tym:

  • Limity dotyczące tych polityk mogą być niewystarczające dla danego projektu.
  • Polisy są zapisywane na formularzach “roszczenia”, a jeśli ubezpieczenie zostanie anulowane lub nieodnowione, nie będzie zastąpione, budowa będzie nieubezpieczona.
  • Roszczenia z innych projektów mogą wyczerpać dostępne limity, nie pozostawiając nic do projektu właściciela.
  • W przypadku braku formalnego przeglądu polityki w zakresie projektowania, właściciel nie będzie miał pojęcia, jaki rodzaj formularza polityki (szeroki lub wąski) jest zapisany w zasadach jego dotyczących.

Pomimo tych niedogodności jest to najczęstsza opcja w przypadku dużych projektów komercyjnych lub lokatorskich. Rozsądnie jest, aby deweloper pracował z renomowanymi, uznanymi i ubezpieczonymi profesjonalistami w dziedzinie projektowania i to by nie zapomniał upewnić się, że ci specjaliści ds. Projektowania odnowią swoje usługi zgodnie z umową.

Jest też inna forma ubezpieczenia dla deweloperów z danego projektu – za ich błędy lub pominięcia wynikające z tego projektu. Jest to generalnie po to, aby zapewnić pokrycie od projektu poprzez znaczne zakończenie budowy plus przedłużony okres raportowania, który zazwyczaj wynosi 3-5 lat, ale w niektórych przypadkach można wynegocjować nawet 10 lat.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*