Umiejętności w CV

close-up-composition-desk-372749

Aby napisać dobre CV, warto zdobyć nieco wiedzy i umiejętności w kwestii pisania dokumentów formalnych. Z tym nie powinno być zbyt wiele problemu – aktualnie w internecie możemy znaleźć wiele wzorów CV oraz porad, jak napisać taki dokument. Pamiętajmy jednak, by wzoru nie traktować zbyt dosłownie i nie dopisywać do niego naszych danych. Każde CV powinno być indywidualnie stworzone i dotyczyć naszej osoby. Doświadczony rekruter szybko wykryje, że ma do czynienia z kopiuj-wklej z internetu.

Przy pisaniu CV warto spędzić nieco czasu na poznawaniu kwestii formalnych. Dokument powinien być stworzony według określonego schematu, od którego raczej nie powinno być żadnych odstępstw. Na nieco więcej szaleństwa w kształcie życiorysu zawodowego mogą sobie pozwolić jedynie przedstawiciele zawodów artystycznych, gdzie od samego początku potrzebna jest kreatywność. Jeśli jednak aplikujemy do pracy w dowolnym biurze, najlepiej jest zadbać o to, by dokument był formalny, elegancki i dokładny pod każdym względem.

Co umieścić w życiorysie zawodowym?

Zanim zabierzemy się do pisania CV, warto usystematyzować nasze wykształcenie, doświadczenie, dotychczasowe zatrudnienie. Trzeba wpisać konkretne przedziały czasowe, w których studiowaliśmy czy pracowaliśmy w poszczególnych firmach. Nie należy za bardzo ufać swojej pamięci czy nieco zwiększać okresu, w którym na przykład byliśmy zatrudnieni. Pracodawca może bowiem skontaktować się z byłą firmą i sprawdzić, jak długo w niej pracowaliśmy i na jakim stanowisku. Nie można również w CV wpisywać błędnych i nieprawdziwych informacji. Jeśli nie ukończyliśmy jakichś studiów lub nie posiadamy jakichś kwalifikacji, nie wpisujmy ich w życiorys zawodowy, bo ładnie wyglądają. Wszystkie kłamstwa czy nieścisłości są zwykle bowiem dosyć łatwe do zweryfikowania. A osoby, które kłamią w CV raczej nie powinny liczyć na dobre zatrudnienie czy nawet na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. A nawet, jeśli przypadkiem zostaniemy zaproszeni do dalszego etapu rekrutacji, kłamstwo w CV na pewno dosyć szybko wyjdzie na jaw.

Jakie umiejętności wpisać do życiorysu zawodowego?

Gdy piszemy CV, ważne jest nie tylko nasze wykształcenie i umiejętności, ale również wszystko, czego w trakcie pracy i nauki się nauczyliśmy. Jeśli chcemy wpisać umiejętności w cv, zadbajmy o to, by były one jak najbardziej konkretne i specjalistyczne. Warto również wpisywać wszystkie kompetencje miękkie, jakimi są chociażby zdolności negocjacyjne, umiejętność pracy w stresie czy pod presją czasu. Takie umiejętności również są mile widziane przez potencjalnych pracodawców. Oczywiście, pod warunkiem, że są prawdziwe, a nie wpisane tylko dlatego, że takie informacje znaleźliśmy w jakimś internetowym wzorze. Pamiętajmy również, że wiele umiejętności można łatwo sprawdzić już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Wpisywanie czegoś, czego nie umiemy, zdecydowanie więc nie opłaca się.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*