Umiejętności w CV

close-up-composition-desk-372749

Aby napisać dobre CV, warto zdobyć nieco wiedzy i umiejętności w kwestii pisania dokumentów formalnych. Z tym nie powinno być zbyt wiele problemu – aktualnie w internecie możemy znaleźć wiele wzorów CV oraz porad, jak napisać taki dokument. Pamiętajmy jednak, by wzoru nie traktować zbyt dosłownie i nie dopisywać do niego naszych danych. Każde CV powinno być indywidualnie stworzone i dotyczyć naszej osoby. Doświadczony rekruter szybko wykryje, że ma do czynienia z kopiuj-wklej z internetu.

Przy pisaniu CV warto spędzić nieco czasu na poznawaniu kwestii formalnych. Dokument powinien być stworzony według określonego schematu, od którego raczej nie powinno być żadnych odstępstw. Na nieco więcej szaleństwa w kształcie życiorysu zawodowego mogą sobie pozwolić jedynie przedstawiciele zawodów artystycznych, gdzie od samego początku potrzebna jest kreatywność. Jeśli jednak aplikujemy do pracy w dowolnym biurze, najlepiej jest zadbać o to, by dokument był formalny, elegancki i dokładny pod każdym względem.

Co umieścić w życiorysie zawodowym?

Zanim zabierzemy się do pisania CV, warto usystematyzować nasze wykształcenie, doświadczenie, dotychczasowe zatrudnienie. Trzeba wpisać konkretne przedziały czasowe, w których studiowaliśmy czy pracowaliśmy w poszczególnych firmach. Nie należy za bardzo ufać swojej pamięci czy nieco zwiększać okresu, w którym na przykład byliśmy zatrudnieni. Pracodawca może bowiem skontaktować się z byłą firmą i sprawdzić, jak długo w niej pracowaliśmy i na jakim stanowisku. Nie można również w CV wpisywać błędnych i nieprawdziwych informacji. Jeśli nie ukończyliśmy jakichś studiów lub nie posiadamy jakichś kwalifikacji, nie wpisujmy ich w życiorys zawodowy, bo ładnie wyglądają. Wszystkie kłamstwa czy nieścisłości są zwykle bowiem dosyć łatwe do zweryfikowania. A osoby, które kłamią w CV raczej nie powinny liczyć na dobre zatrudnienie czy nawet na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. A nawet, jeśli przypadkiem zostaniemy zaproszeni do dalszego etapu rekrutacji, kłamstwo w CV na pewno dosyć szybko wyjdzie na jaw.

Jakie umiejętności wpisać do życiorysu zawodowego?

Gdy piszemy CV, ważne jest nie tylko nasze wykształcenie i umiejętności, ale również wszystko, czego w trakcie pracy i nauki się nauczyliśmy. Jeśli chcemy wpisać umiejętności w cv, zadbajmy o to, by były one jak najbardziej konkretne i specjalistyczne. Warto również wpisywać wszystkie kompetencje miękkie, jakimi są chociażby zdolności negocjacyjne, umiejętność pracy w stresie czy pod presją czasu. Takie umiejętności również są mile widziane przez potencjalnych pracodawców. Oczywiście, pod warunkiem, że są prawdziwe, a nie wpisane tylko dlatego, że takie informacje znaleźliśmy w jakimś internetowym wzorze. Pamiętajmy również, że wiele umiejętności można łatwo sprawdzić już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Wpisywanie czegoś, czego nie umiemy, zdecydowanie więc nie opłaca się.

Podobne artykuły:
CV po angielsku – jak dobrze napisać?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*