Szkoła językowa jako pomysł na biznes – czy to skomplikowane?

TEFL-teacher-board

Chęć nauki języków obcych powoduje, że szkoły językowe mają co robić. Języków uczą się nie tylko studenci i uczniowie w szkołach, ale także pracownicy oraz osoby chcące zmienić branżę lub starające się o awans. Niezależnie od tego, jaki powód motywuje do nauki języka jedno jest pewne- osób uczących się języków przybywa. Jest to pozytywny trend, dzięki któremu szkoły językowe mogą liczyć na zarobek. To właśnie popyt na szkolenia językowe mobilizuje wiele osób do pomysłu z założeniem własnej szkoły językowej.

Jak się przygotować?

Wydawać się może, że ilość szkół językowych w Polsce jest dość spora, dlatego też myśląc o założeniu własnej szkoły językowej konieczne jest przeprowadzenie badań rynku. Przede wszystkim należy zorientować się, czy w okolicy, w której zamierzamy otworzyć szkołę językową istnieją inne, podobne placówki oraz zapoznać się z ich ofertą. Wiele zależy od samej lokalizacji instytucji- szkoła zlokalizowana w małym mieście będzie funkcjonować nieco inaczej niż ta działająca w metropolii i jest to związane z ofertą oraz rodzajami języków obcych, jakie będą możliwe do nauczenia w naszej szkole. Mając do dyspozycji większą ilość potencjalnych kursantów, co jest możliwe w większym mieście można zainwestować nie tylko w różnorodność samych języków, ale również skupić się na danej grupie wiekowej lub zawodowej- np. nauka dzieci, języki biznesowe itp., co w małym mieście może okazać się trudne do zrealizowania (zobacz również https://langzie.pl/blog/dostosowac-kurs-jezykowy-swoich-potrzeb/).

Budując ofertę należy bezwzględnie kierować się popytem na dane języki obce w okolicy, co pozwoli nam uniknąć inwestycji, które mają nikłe szanse na opłacalny zarobek. Do tego dochodzi wybór lokalizacji, czyli znalezienia lokalu o wystarczającej powierzchni, z funkcjonalnym podziałem pomieszczeń czy udogodnieniami dla kursantów, jak na przykład parking. Sam lokal nie jest kwestią pierwszorzędną podczas otwierania własnej szkoły językowej, jednak jego trafny wybór może ułatwić nam znalezienie kursantów.

Jakie formalności?

Same formalności również nie są zbytnio skomplikowane. Zakładając własną szkołę językową należy zgłosić instytucję do rejestracji, jak każdą inną firmę. Dane do rejestracji powinny zawierać imię i nazwisko osoby prowadzącej szkołę oraz jej siedzibę; informację o typie szkoły oraz terminie rozpoczęcia jej działalności; informacje dotyczące miejsca prowadzenia szkoły oraz szczegółowych danych o warunkach lokalowych; statut szkoły oraz informacje o personelu i dyrekcji szkoły, szczególnie ich kwalifikacjach.

Podsumowując

Wydawać się może, że założenie własnej szkoły językowej jest trudnym i czasochłonnym zajęciem. Owszem, zajmując się dokładnie organizacją własnej szkoły językowej, niezbędna jest wnikliwa analiza rynku pod kątem konkurencji oraz oferty nauczania języków już dostępnej w najbliższej okolicy. Sama rejestracja szkoły nie jest trudna, jednak zanim dojdziemy do tego finalnego momentu zakładania własnej firmy, należy dokładnie przygotować każdy z aspektów działalności naszej szkoły językowej.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*